Druga sezona u NBA – prekretnica za srpske košarkaše

NBA 17. dec 201611:25 > 11:31
Getty images/Lisa Blumenfeld

Od 23 srpskih košarkaša koji su igrali u NBA pre sadašnjeg trojca, samo njih osmorica imaju dugogodišnji staž. Svi koji su svoju drugu sezonu odigrali bolje od prve, u najjačoj ligi na svetu zadržali su se minimum pet godina.

Ezra Shaw, Getty Images

Do Božića po gregorijanskom kalendaru ostalo je još nekoliko dana, a samim tim i do prvog preseka učinka u NBA ligi. Pod lupom stručnjaka, ljubitelja i novinara kojima je igra pod obručima najvažnija sporedna stvar na svetu nalaze se svi – od superzvezda, trenera, rukija pa sve do generalnih menadžera i sofmora. Među poslednjima nalaze se i srpski košarkaši – Nikola Jokić (Denver Nagetsi), Boban Marjanović (Detroit Pistonsi) i Nemanja Bjelica (Minesota Timfevulvsi).

Od njih trojice (igrači koji igraju drugu sezonu u NBA ligi), u svojoj ruki sezoni najviše je pokazao najmlađi od njih – Nikola Jokić. Bivši igrač Mega Leksa je svojim igrama obezbedio sebi mesto u najboljoj ruki petorci za prošlu godinu. Možda najveća nagrada za odigranu sezonu 21-godišnjem Somborcu stigla je od uglednog sportskog magazina „Sports Ilustrejteda“, koji ga je pre početka sezone svrstao u najboljih 100 košarkaša.

Za razliku od Jokića, Bjelica i Marjanović su tek na pojedinim mečevima pokazali deo košarkaškog umeća koji poseduju, te se ova sezona za njih dvojicu može nazvati prekretnicom kada je u pitanju ostanak u NBA karavanu.

Doug Pensinger/Getty Images

Posle nešto slabijeg početka, Nikola Jokić ponovo tera navijače tima iz Kolorada da sa pravom pitaju trenera Majka Melouna zašto u koloni za minute ne stoji veći broj od 23. Iako na početku 71. izdanja najjače košarkaške lige na svetu beleži dva poena više po utakmici, čini se da Nemanja Bjelica ne dobija šansu koju zaslužuje najbolji igrač Evrolige iz 2015. godine. Njemu na ruku ne ide činjenica da u njegovoj ekipi igraju trojica velikih potrošača lopti (Lavin, Vigins i Tauns), pa je teško i doći do šuteva.

Boban Marjanović želeće da što pre zaboravi svoju prvu NBA epizodu kao član San Antonija, kao i prvu sekvencu druge epizode u kojoj brani boje Detroit Pistonsa.

Getty images/Lisa Blumenfeld

Pre njih trojice, 23 srpska košarkaša igrala su u NBA. Samo njih osmorica imaju duži NBA staž od dve godine, dok su se čak njih jedanaestorica u najjačoj košarkaškoj ligi zadržali nepunih godinu dana, a njih četvorica samo dve. Svaki srpski igrač koji je “preživeo“ drugu sezonu i u njoj zadobio poverenje kluba i trenera, u ligi se zadržao minimum pet sezona. Od „osmorke“ koja jedina ima dugogodišnji staž na parketima širom SAD, najmanje se zadržao Željko Rebrača (šest sezona), a Vlade Divac najduže (16 sezona). Kakvu ju karijeru napravio predsednik OKS najbolje govori činjenica je prvi igrač rođen van SAD sa odigranih 1000 utakmica.

Uz Divca, najveći trag u NBA ligi ostavio je Predrag Stojaković. Nekada najbolji trojkaš na svetu svoju NBA odiseju započeo je 1999. godine. U svojoj prvoj sezoni beležio je solidnih 8,4 poena po utakmici. Učinak od 11,9 poena po utakmici u drugoj sezoni bio je najava blistave karijere, koja će se okončati osvajanjem prstena 2011. godine sa Dalasom i Sakramentovim povlačenjem dresa sa brojem 16 tri godine kasnije.

Pored Sakramentovog dvojca, solidne karijere napravili su još i Vladimir Radmanović, Marko Jarić, Željko Rebrača, Nenad Krstić, Aleksandar Pavlović i Darko Miličić. Gledano kroz prizmu statistike, najveći broj njih posle solidne ruki sezone bili su još bolji kao sofmori, čime su sebi “overili“ vizu za duži ostanak na NBA parketima.

Oni su u svojoj prvoj sezoni prosečno igrali po 65 utakmica, provodivši na terenu 18 minuta po utakmici uz učinak od 6,8 poena, 3,5 skokova i 1,1 asistencije. Naredne godine, odigrali su po oko 62 susreta, ali su im brojke bile veće – 22 minuta po utakmici, 8,6 poena, 3,9 uhvaćenih lopti i 1,4 dodavanje.

Od igrača koji su počeli drugu sezonu u nekom NBA timu, samo Miroslav Raduljica, Ognjen Kuzmić, Miloš Babić i Predrag Danilović nisu ušli u svoju treću sezonu.

Jonathan Daniel, Getty Images

Bivši predsednik KK Partizana imao je najbolje brojke u prve dve sezone od svih igrača sa prostora bivše Jugoslavije. Njegova prva stanica u NBA bio je Majami. Na Floridu je došao kao najbolji strelac Evrolige u sezoni 1994/1995. Na prvih 19 utakmica u ruki sezoni bio je član prve petorke, a prosečno je ubacivao 13,7 poena, nakon čega ga je povreda odvojila od parketa do plej-ofa, gde je njegov Majami poražen od Majkl Džordana i njegovih Bulsa. Na sredini naredne sezone trejdovan je u Dalas, u čijem dresu je i okončao svoje NBA putovanje sa solidnih 12,5 poena po utakmici.

Tekuća sezona biće prekretnica za srpski trio u NBA. Nikola Jokić počeo je da opravdava epitet igrača oko kojeg navijači žele da se gradi neki novi Denver. Poređenja radi, i Peđa Stojaković je posle svoje druge sezone duplirao broj poena i izrastao u jednog od nosilaca igra Kingsa.

Na osnovu svega gorenavedenog, jasno je zašto će tekuća sezona dati odgovor na pitanje da li ćemo Marjanovića i Bjelicu narednih godina gledati putem malih ekrana, ili ćemo imati priliku da ih gledamo uživo, jer im u slučaju da ne opravdaju očekivanja u svojim do kraja svojih sofmor sezonama, verovatno sledi povratak na terene Evrolige.

Piše: Strahinja Jovanović