Noć kada je Leri Bird dao 20 poena levom "iz dosade"

NBA 6. maj 201713:17 > 13:35
Getty Images

Egzibicije Lebrona Džejmsa u pobedi od 115:94 nad Toronto Reptorsima, podsetile su na lakoću kojom je Bird osamdesetih godina prošlog veka „gazio" protivnike.

Lebron Džejms nastavlja da teroriše organizaciju Toronto Reptorsa koja se trudi da mu stane na put ka još jednom finalu NBA lige, a utisak je da su, uprkos velikom trudu koji ulažu i optimizmu koji gaje, svake godine sve dalje od „Kralja“. Novi udarac na ponos Kanađana bez sumnje je i treća utakmica polufinalne plej-of serije Istočne konferencije koju je Klivlend ponovo prelako dobio i to na gostovanju.

Lebron Džejms je počeo da pogađa levom rukom iz veoma teških pozicija, a ljubitelje istorije košarke taj meč je podsetio na jednu od najimpresivnijih partija u istoriji košarke.

Bio je 14. februar 1986. godine, a moćni Boston Seltiksi gostovali su u najvećem gradu države Oregon Trejl Blejzersima predvođenim Kikijem Vandervejem i mladim bekovskim dvojcem u usponu koji su činili supertalentovani Klajd Dreklser i Teri Porter.

Kelti su u Portland stigli bez druge zvezde tima, te sezone briljantnog Kevina Mekhejla, pa je Leri Bird morao na sebe da preuzme veće breme nego inače. Bio je to drugi meč u dve noći za tim u zelenim dresovima, usred turneje po zapadnoj obali u kojoj su odigrali devet mečeva u 11 dana. U Sijetlu su lako izašli na kraj sa Supersoniksima predvođenim Džekom Sikmom i Tomom Čejmbersom, ali su igrači već bili dosta umorni.

Međutim, Leri Bird i drugovi su imali i dodatni motiv pred taj susret. Generacija Boston Seltiksa koja se takmičila u sezoni 1985/1986. u to vreme smatrana je najboljim timom u istoriji košarke. U toj sezoni Seltiksi su dominirali ligom i stigli do skora 67-15, uz potpuno neverovatan odnos pobeda i poraza na domaćem terenu – imali su 40 trijumfa uz samo jedan poraz. Poraz je došao upravo na meču protiv Portlanda, a Leri Bird, po običaju, nije zaboravljao.

Bird je na konferenciji pred susret sa Portlandom izjavio:

Danas nam je poslednja utakmica na turneji, igraću je levom rukom, makar tri četvrtine.

Četvorica startera Bostona postali su kasnije članovi Kuće slavnih – osim Lerija Legende, to su bili Kevin Mekhejl, Robert „Poglavica“ Periš i Denis Džonson. Bil Volton, koji je u to vreme bio na zalasku karijere i ulazio sa klupe, postao je peti član Kuće slavnih iz tog tima. Rekord koji su postavili sa 40-1 u Boston Gardenu, i dalje je na snazi, a izjednačen je prethodne NBA sezone kada su do istog skora došli San Antonio Sparsi u AT&T Centru i Golden Stejt Voriorsi u Orakl Areni.

Takav tim mogao je biti sastavljen samo od velikih takmičara, a najveći među njima bio je svakako Bird i njegovu izjavu o tome da neće šutirati desnom rukom, osim ukoliko u pitanju nije skok-šut, za ozbiljno nije mogao uzeti samo neko ko ga nije poznavao.

Portland je igrao u Koloseumu sećanja na veterane, hali u kojoj su se takmičili dok se 1995. godine nisu preselili u Rouz Garden. Od titule koju su Blejzersi osvojili 1977. do prelaska u veću dvoranu 18 godina kasnije, zdanje je na svakoj utakmici bilo ispunjeno.

Leri je istrčao na teren i posle 53 minuta igre uspeo da manje-više sam pobedi protivnika. Obećanje je potpuno ispunio – 20 poena postigao je levom rukom. Ukupno je imao 47 poena, 14 skokova i 11 asistencija, a Seltiksi su slavili rezultatom 120:119 posle produžetka.

Novinari su pitali Bila Voltona, legendarnog centra i oca današnjeg trenera Lejkesa Luka Voltona, šta je motivisalo Lerija da šutira levom rukom – da li je to uradio iz protesta, da li je bio povređen ili je to možda učinio iz dosade, a Volton je u svom karakteristično nezainteresovanom „hipi“ stilu odgovorio:

Ne, jednostavno se lagodno osećao dok je davao koševe levom.“

To najverovatnije i jeste najbolji opis veličine jednog giganta košarke kakav je bio Leri Bird – lagodna dominacija igrom pod obručima.

Uživajte u snimku – devet minuta gledanja Lerija Birda kako igra košarku nikada ne može biti loše iskorišćenih devet minuta.