Džejms i Dejvis slomili žilavi Majami za 2:0

NBA 3. okt 20202:58 > 5:37
Kevin C. Cox/Getty Images

Los Anđeles Lejkersi poveli su 2:0 u finalnoj seriji NBA lige, pošto su u drugoj utakmici zabeležili pobedu nad Majamijem 124:114.

Iako je Majami u ovaj meč ušao drastično oslabljen, bez pomoći Gorana Dragića i Bena Adebajoa, Hit je pružio mnogo jači otpor nego u prvoj utakmici i propisno namučio favorizovane Lejkerse. Ipak, ekipa iz Los Anđelesa dominirala je u onome u čemu je najbolja ove sezone, u unutrašnjoj igri, gde su prevlast imali Lebron Džejms i Entoni Dejvis. Imali su čak 16 ofanzivnih skokova, naspram šest Majamija i 21 poen posle druge šanse, što je praktično i odlučilo pobednika.

Lejkersi su do dvocifrene prednosti stigli u drugoj četvrtini i do kraja meča održavali tu razliku, iako je Majami pretio preko sjajnog Batlera. Ali, ekipa Erika Spolstre osetno oslabljena ipak nije mogla više, posebno jer se mnogo promašivalo u šutu za tri poena.

Kod pobednika Lebron Džejms je meč završio sa 33 poena i po devet skokova i asistencija, dok je Entoni Dejvis imao 32 poena uz 14 skokova. Na drugoj strani Džimi Batler je vodio Majami sa 25 poena, 12 asistencija i osam skokova.

Treći meč na programu je u noći između nedelje i ponedeljka.

Tok meča

Uprkos kadrovskim problemima Majami je krenuo odvažno. Dboro se držao na samom početku, vezao dve trojke i poveo 8:6. A onda je usledila serija Lejkersa 8-0, koju je inicirao Dvajt Hauard sa šest poena, uz sva tri pogotka iz igre, a stigao je već i jednu rampu da zabeleži. Dejvis ga prati sa četiri poena.

Iako su veoma uspešni u unutrašnjoj igri, Lejkersi su jako loše otvorili šuterski utakmicu, pošto su promašili prvih pet šuteva za tri poena. Ali je tu seriju prekinuo Lebron Džejms za 17:13, a potom je i Kajl Kuzma vezao trojku za 20:14. Do kraja prve četvrtine obe ekipe dosta su promašivale, što je u krajnjoj liniji odgovaralo Lejkersima da zadrže prednost od šest poena.

Lejkersi su energično krenuli u drugoj četvrtini, posebno Lebron Džejms, koji je prvi došao do dvocifrenog poenterskog učinka (10 poena). I to im je donelo maksimalnih +13 – 40:27. Međutim, Majami se ne predaje. Na krilima odličnog Džimija Batlera ekipa sa Floride pravi seriju 11-3 i uspeva da se primakne na -5.

Ali ni Majami ne briljira kada je šut u pitanju. Posebno je razočaravajući učinak Robinsona za tri poena (0/5) i to je Lejkersima omogućilo da ponovo vrate dvocifrenu razliku – 56:45. Ubrzo su je poenima Džejmsa i Dejvisa povećali na +15 (64:49). Na kraju Lejkersi odlaze na poluvreme sa 68:54, uz 15 poena Entonija Dejvisa i 12 Lebrona Džejmsa, dok je na drugoj strani jedini dvocifren Džimi Batler sa 11 pogodaka.

Treću četvrtinu otvorio je sjajnim ulazom Lebron Džejms i pogotkom na isteku napada, ali su prva tri minuta pripala Entoniju Dejvisu, koji je pogodio tri uzastopna pogotka sa distance i to bez koske za 77:62. Sam Dejvis došao je do cifre od 24 poena. A potom je Lebron Džejms sa efektnim 2+1 došao do 18 poena viška – 82:64.

Koliko Dejvis dominira u trećoj četvrtini najbolje pokazuje podatak o broju poena. Samo u ovom kvartalu Dejvis ih je postigao 15 od ukupno 30 i praktično je sam igrao protiv Majamija. Međutim, Hit se ne predaje, posebno Džimi Batler i trojkom Olinika prilaze na podnošljivih -13 (92:79). Na kraju ulaze u poslednju četvrtinu sa samo 10 poena minusa, i pored toga što je i Lebron došao do 23 poena i Rondo do 16. U Majamiju Batler je na 19 poena i 10 asistencija, a prate ga Tajler Hiro sa 17 i Keli Olinik sa poenom manje.

U prvim minutima četvrte četvrtine kao da se izgubio napadački ritam. Ne samo da ne mogu obe ekipe skoro ništa da pogode, već se upućuje mnogo nerezonskih šuteva. Lejkersi i dalje imaju 10 poena viška, iako samo Lebron Džejms nešto igra u ovim momentima, kako u odbrani, tako i u napadu.

Posle devet promašenih šuteva iz igre loptu je uzeo Džejms i sa dva vezana koša zaustavio negativan trend i odbio nalet Majamija predvođenog sjajnim Džimijem Batlerom koji je stigao do 23 poena i 12 asistencija i čuva i dalje dvocifrenu razliku (115:104) na četiri i po minuta do kraja utakmice. To je bilo dovoljno da se na kraju utakmica rutinski privede kraju.