Lejkersi došli na pobedu od šampionske titule – 3:1

NBA 7. okt 20202:54 > 5:35
Kevin C. Cox Getty Images Sport

Los Anđeles Lejkersi slavili su u četvrtoj utakmici velikog finala NBA lige protiv Majamija 102:96 i tako poveli 3:1, došavši na samo pobedu od titule.

Ovaj četvrti meč verovatno je bio i najbolji u čitavoj seriji. Tek u samom finišu jedan tim se odvojio na više od pet poena razlike. Obe ekipe imale su sjajne intervale kako u odbrani, tako i u napadu.

Ipak, Odlučila je treća četvrtina u kojoj su Lejkersi uspostavili prepoznatljivu unutrašnju igru, a dve glavne zvezde Lebron Džejms i Entoni Dejvis ostvarili dominaciju. Džejms je preuzeo odgovornost u četvrtoj četvrtini i maltene sam nosio Lejkerse do izuzetno bitne pobede i vođstva u seriji 3:1.

Džejms je meč završio sa 28 poena, 12 skokova i osam asistencija, a Entoni Dejvis sa 22 poena, devet skokova i četiri asistencije. Tihi heroj Lejkersa bio je Kendejvijus Kouldvel-Poup sa 15 poena, od čega pet u završnici meča. Na drugoj strani ponovo je Džimi Batler bio na ivici tripl dabla sa 22 poena, 10 skokova i devet asistencija.

Peti meč na programu je u noći između petka i subote i tada će Lejkersi imati prvu meč loptu za titulu.

Tok meča:

Odličan početak kada su napadi obe ekipe u pitanju. Majami je uspeo da nametne brzu igru što mu odgovara, sa ranim rešavanjem napada. Međutim, Lejkersi su imali spreman odgovor, u prvom redu Kentejvijus Koldvel-.Poup (KCP) koji je pogodio dve trojke i Hit na sredini prve deonice ima minimalnu prednost od 12:10.

Koldvel-Poup je ubedljivo najraspoloženiji igrač na terenu, već je postigao 10 poena i poveo je Lejkerse do preokreta – 21:18. Za razliku od prepoznatljivog stila i unutrašnje igre Lejkersi su u prvoj četvrtini dominantno postizali pogotke posle šuta spolja. Pored KCP tu je ulogu imao i Kajl Kuzma i odveo Jezerdžije na 27:20, ali poslednji čin pripao je Džimiju Batleru, koji je već nanizao 11 poena, bez promašaja iz igre.

Hit je mnogo bolje počeo drugu četvrtinu. Agresivna odbrana, šut je proradio i serijom 11-2 preokreću rezultat i dolaze do prednosti 33:29. Loptu je na drugoj strani uzeo Lebron Džejms, pokazao da je i on na utakmici, vezao pet poena, ali je i stigao već do pet izgubljenih lopti. Na drugoj strani odličan je Bem Adebajo sa devet poena, ali i velikom ulogom u „prljavom poslu“, posebno u skoku gde je za sada dominantna sila.

Ipak, igra se veoma brzo, sa dosta energije i Lejkersi uspevaju trojkom Makifa Morisa da se vrate rezultatski na 39:39.

U trećoj deonici za Lejkerse stvar u svoje ruke preuzimaju dve standardne zvezde Lebron Džejms i Entoni Dejvis. Na kraju Jezerdžije završavaju taj deo igre sa +5 pred poslednjih 12 minuta.

Majami je odlično započeo poslednjih 12 minuta, nanizao četiri poena i prišao na poen zaostatka. Ali je onda Markif Moris iznudio tri slobodna bacanja, a potom i Lebron Džejms sjajno pogodio u stilu Dirka Novickog i Lejkersi idu na +6 – 81:75.

Kako se utakmica bliži kraju, tako Lebron Džejms preuzima sve više odgovornosti i lopta je sada praktično isključivo u njegovom posedu u napadu. Postiže sedam vezanih poena i dovodi Lejkerse do prednosti četiri i po minuta pre kraja 90:85. Ali će se u moru njegovih poena i rešavanja u napadu kao možda ključni potez voditi skok u odbrani, povlačenje kontre i asistencija Koldvel-Poupu za trojku i prednost 93:88 na 2:50 do kraja utakmice.

Isti igrač je u narednom napadu, posle isteka vremena za napad Majamija, pogodio za maksimalnih 95:88 dva minuta pre kraja i time su Lejkersi stvorili odlučujuću prednost. A bilo kakvu šansu za čudo ugasio je trojkom Entoni Dejvis za 100:91.