Mladi Grizliji imaju šampionsko srce

NBA 30. apr 20228:12 > 8:32 0 komentara
Dža Morant
Brad Rempel-USA TODAY Sports via Guliver

Košarkaši Memfis Grizlisa plasirali su se u polufinale Zapadne konferencije u NBA plej-ofu, pošto su u šestom meču serije prve runde kao gosti savladali Minesotu Timbervulvs rezultatom 114:106 u noći između petka i subote po srednjoevropskom vremenu. Ekipa Tejlora Dženkinsa je do željenih 4-2 u seriji došla posle velikog preokreta u poslednjoj četvrtini u Target centru – četvrti period su Dža Morant i drugovi dobili rezultatom 40:22.

U nareddnoj rundi doigravanja pobednik Memfisu biće Golden Stejt Voriorsi, Memfis će imati prednost domaćeg parketa, a serija počinje u nedelju uveče u Tenesiju.

NBA:

Ovo je prvi put od 2015. godine da je ekipa Grizlisa prošla prvo kolo NBA plej-ofa, a zanimljivo je da ih je i tada pobedio Golden Stejt, koji je kasnije došao do šampionskog prstena.

Lajtmotiv serije koju su igrali „Medvedi“ i „Vukovi“ bio je da se Memfis vraća iz zaostatka u poslednjoj četvrtini, a tako je bilo i u šestoj utakmici. Dobio je domaćin prve tri četvrtine i vodio je na ulasku u poslednjih deset minuta, a onda je njihovo vođstvo počelo da se topi.

Vođa Grizlisa Dža Morant bio je prilično „hladan“ u prvih 36 minuta, ali je u finišu pokazao da je već izrastao u velikog igrača. Najbolji šuter Memfisa u ovoj seriji Dezmond Bejn pogodio je trojku na tri minuta do kraja kojom je Memfis došao do prvog vođstva u drugom poluvremenu. Usledio je novi „kolaps“ Minesote u poslednjem periodu, doduše ne toliko drastičan kao onaj u četvrtoj četvrtini.

Na kraju je Morant ubacio ključna bacanja i Memfis je opravdao ulogu favorita u ovoj rundi.

Najefikasniji kod pobednika bioli su Dezmond Bejn i Dilon Bruks sa po 23 poena – Bejn je iz igre šutirao 9/15, a Bruks 9/19. Džeren Džekson junior imao je 18 pona i 14 skokova, a Dža Morant je ubacio 17 (4/14 iz igre, 9/12 bacanja), uz 8 skokova i 11 asistencija. Brendon Klark je takođe imao 17 poena.

U poraženom sastavu opet se sa ličnim greškama mučio Karl-Entoni Tauns – imao je 18 poena (6/19 iz igre) i 10 skokova, a najefikasniji bio je Entoni Edvards sa 30 poena (10/24 iz igre) i po 5 skokova i asistencija. Džejden Mekdenijels dodao je 24 poena (8/9 iz igre).

Ovom pobedom Memfisa kompletirana je prva runda NBA plej-ofa, a da ni u jednoj seriji nije bilo potrebno maksimalnih sedam utakmica. Takođe, zanimljivo je da je u svakoj seriji slavio tim koji je imao prednost domaćeg terena i koji je u regularnoj sezoni ostvario bolji skor.

Polufinala Istoka:

Majami Hit – Filadelfija Seventisiksers;

Boston Seltiks – Milvoki Baks;

Polufinala Zapada:

Finiks Sans – Dalas Meveriks;

Memfis Grizlis – Golden Stejt Voriors.

Plej-of se nastavlja u nedelju uveče po srednjoevropskom vremenu – Boston Seltiksi u prvom meču serije dočekuju aktuelne prvake Milvoki Bakse od 19 časova, a od 21.30 Memfis će igrati na domaćem terenu protiv Golden Stejt Voriorsa, koji su sa 4-1 eliminisali Denver Nagetse.