Euroleague 29. jan. 202121:58 > 23:00
Nemanja Nedović
2021 Euroleague Basketball

U dva meča 23. kola Evrolige koja su se igrala u petak od 20 časova pobede su zabeležili Real Madrid i Panatinaikos. Ekipa Pabla Lasa slavila je u Berlinu protiv Albe i došla do 15. pobede u šampionatu, dok je PAO u Atini deklasirao Valensiju uz još jednu odličnu partiju srpskog beka Nemanje Nedovića.

Panatinaikos je rezultatom 91:72 slavio protiv Valensije i naneo Špancima treći uzastopni poraz u EL. Posle izjednačene prve četvrtine razlika Atinjana postala je dvocifrena u drugom kvartalu i do kraja utakmice je sve vreme rasla.

Najbolji u pobedničkoj ekipi bio je srpski bek Nemanja Nedović, koji je za 25 minuta na parketu ubacio 16 poena (4/13 iz igre, 2/11 za tri poena, 6/7 slobodna bacanja), uz 1 skok, 7 asistencija, 1 ukradenu i 3 izgubljene lopte. Eron Vajt je imao 12 poena i 5 skokova u grčkoj ekipi, a 12 je ubacio i Elefterios Bohoridis, dok je Kostantinos Mitoglu duel završio sa 11 poena i 7 skokova.

U poraženoj ekipi najbolji je bio slovenački šuter Klemen Prepelič – postigao je 20 poena (4/10 iz igre, 9/9 slobodna bacanja). Martin Hermanson imao je 13 poena i 5 asistencija, a nekadašnji bek Partizana Vanja Marinković za 15 minuta u igri zabeležio je 11 poena (4/10 iz igre, 3/8 za tri poena), 1 skok i 1 izgubljenu loptu.

Srpski reprezentativac Nikola Kalinić duel je završio sa 6 poena (2/3 iz igre, 1/2 penali), 3 skoka, po 2 asistencije i ukradene lopte i 1 izgubljenu loptu za 25 minuta na parketu. Crnogorski centar Bojan Dubljević imao je 4 poena (2/6 iz igre), 5 skokova i 3 asistencije.

Panatinaikos je posle ubedljive pobede došao tek do osmog trijumfa, a imaju i 14 poraza. U sledećem kolu u atinskom derbiju gostuju Olimpijakosu. Valensija je posle dobrog starta bledim partijama stigla do negativnog skora 11-12, a u sledećem kolu dočekuju CSKA.

Real je u Berlinu pobedio Albu 72-63, a gosti su u osmom minutu dostigli dvocifrenu prednost (20:10), koju su održavali do samog kraja susreta, iako je Alba poenima Lamersa na nešto više od minut pre kraja smanjila na samo dva poena razlike. Ipak, Real je poenima Valtera Tavaresa i Gabrijela Deka uspeo da odbije napad Nemaca i stigne do pobede.

Najbolji u ekipi Pabla Lasa bio je Fabijan Kozer sa 13 poena (5/10 iz igre) i 5 asistencija, kao i Karlos Alosen sa 12 poena (5/8 iz igre) i 4 asistencije. Gabrijel Dek je imao 9 poena i 8 skokova, 9 je uz 10 skokova imao i Valter Tavares, a isti broj poena ubacio je i Trej Tompkins, koji je imao i 5 skokova.

U poraženoj ekipi istakao se Luk Sikma sa 16 poena (4/7 iz igre, 5/5 penali) i 6 skokova. Ben Lamers dodao je 11, a Markus Erikson 10 poena.

Posle pobede Madriđani su na skoru 15-8, a bolji bilans trenutno imaju Barselona, CSKA i Armani. Naredni protivnik Realu će u Madridu biti Baskonija. Alba nastavlja sa lošim partijama i Aitova ekipa je sada na 8-15, a sledeći rival biće im Bajern u nemačkom derbiju.

U poslednjem meču dana Baskonija je pobedila Žalgiris 81:68 i došla do deset pobede u sezoni, uz 13 poraza. Tim iz Kaunasa ima skor 13-10.

Nije bilo mnogo neizvesnosti, tim Duška Ivanovića stekao je dvocifrenu prednost u drugoj četvrtini i do kraja nije dozvolio rivalu da se ozbiljnije približi.

Pjerija Henri predvodio je tim iz Vitorije sa 19 poena (8-12 iz igre) i 4 asistencije, Alek Piters upisao je 15 poena (6-12 iz igre), 7 skokova i 5 asistencija, a Luka Vildoza imao je 14 poena (4-9 iz igre) i 3 asistencije.

Kod Žalgirisa su se istakli Marijus Grigonis sa 17 poena (5-13 iz igre, 4sk, 3ast), zatim Tomas Vokap sa 14 poena (6-7 iz igre) i po 4 skoka i asistencije, a Žofre Lovernj dodao je 12 poena (6-7 iz igre), 9 skokova i 4 asistencije.

Mečeve Evrolige pratite u direktnim prenosima na kanalima Sport kluba.