Vujoševićeva Bosna pobedila Rusiju, Francuska sigurna

Reprezentacija 24. nov 201720:46 > 22:28
aba league

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine napravila je veliko iznenađenje i na startu kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. u Kini u grupi E pobedila selekciju Rusije rezultatom 81:76.

ABA/Cedevita/Marin Susic

Ekipa selektora Duška Vujoševića nije blistala, ali je u drugom poluvrmenu bila bolji rival od četvrtoplasiranog tima sa nedavnog Evrobasketa i ovim trijumfom istakla kandidaturu za prolaz u drugi krug kvalifikacija.

Uspeh domaćeg tima utoliko je značajniji ako se zna da Vujošević od 32. minuta nije mogao da računa na isključenog Nemanju Gordića.

Vujoševićava ekipa je poenima košarkaša Mega Bemaksa Aleksandra Lazića u 34. minutu imala najvežih 9 poena viška i to je bio početak kraja „zbornaje“ koja je u Sarajevo doputovala sa nekolicinom evroligaških igrača.

Selektor gostiju Sergej Bazarevič pokušao je presingom da zbuni domaći tim, približili su se gosti 10 sekundi pre kraja meča na 78:76, ali Gegić sa jednim i Lazić sa dva pogođena penala stavili su tačku na senzacionalan trijumf domaće selekcije.

Musa je sa 18 poena i 7 skokova predvodio svoj tim, Gordić je dodao 16 i po 3 skoka i asistencije, dok je zapažen bio i Andrija Stipanović sa 13 koševa i 4 uhvaćene lopte.

Najbolji kod Rusa bio je Vitalij Fridzon sa 25 poena (5/10 za tri) i 6 skokova, dok je Andrej Zubkov upisao 12 poena.

Francuska je na gostovanju u Antverpenu opravdala ulogu favorita i savladala Belgiju sa 70:59. Džekson je postigao 14, Lakomb 13, a Laberi 12 poena. U domaćoj ekipi Akjazili je prednjačio sa 16 poena.

Selekcija BiH u 2. kolu 27. novembra gostuje Francuskoj, dok Rusija dočekuje Belgiju.