Raritet – Meksiko pobedio SAD u košarci

Reprezentacija 29. jun. 20185:17 > 5:51
Luis Licona/Getty Images

Košarkaška reprezentacija Meksika pobedila je tim Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 78:70 u okviru prve faze američkih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2019. godine u Kini.

Veliko iznenađenje su napravili Meksikanci na svom terenu u Meksiko Sitiju. Iako za reprezentaciju SAD nisu igrali poznati igrači i NBA zvezde, već košarkaši iz razvojne lige NBA, svakako se nije očekivalo da tim selektora Džefa van Gandija u jednom trenutku bude na 23 poena zaostatka.

To je bila i druga pobeda Meksika u 30 utakmica odigranih protiv SAD. Prvu su ostvarili 2011. godine na Panameričkim igrama (71:55).

Meksiko je meč otvorio sa sjajnih 18:0, prvu četvrtinu je dobio sa 31:10, a na poluvreme je otišao sa prednošću od 45:28. Do kraja su Amerikanci uspeli da smanje rezultatsku prednost Meksika, ali su zabeležili svoj prvi poraz u kvalifikacijama za SP.

Meksikance su do velike pobede vodili igrač Fuenlabrade Francisko Kruz sa 24 poena i bek Soles de Meksikalija Orlando Mendez sa 20 poena, dok su svi ostali bili jednocifreni. Najzvučnije ime u meksičkom timu, centar Reala Gustavo Ajon postigao je osam poena, uz devet skokova i sedam asistencija.

Najefikasniji u timu SAD bio je Markus Tornton (Kanton Čardž) sa 14 poena, Ksavijer Manford (Viskonsin Herd) je postigao 11, a po 10 su ubacili Redži Hern (Grand Rapids Drajv) i Dejvid Stokton (Stokton Kings).

Amerikanci imaju četiri pobede i poraz u grupi C kvalifikacija i već su se plasirali u narednu rundu, dok je Meksiko sa skorom 3-2 takođe u narednoj fazi.

U drugom meču ove grupe Portoriko je savladao Kubu sa 84:80, pa takođe sa tri pobede i dva poraza ide dalje. Kuba je eliminisana sa pet poraza.

U poslednjem kolu igraju Kuba – SAD, Portoriko – Meksiko.

U grupi A američkih kvalifikacija Argentina je savladala Panamu sa 87:62, Urugvaj u gostima Paragvaj sa 58:49. Dalje su se plasirali Argentina, Urugvaj i Panama.