Košarkašice od -17 do polufinala EP!

Reprezentacija 12. jul. 201820:18 > 20:26
fiba.basketball

Mlada ženska košarkaška reprezentacija Srbije, sastavljena od igračica rođenih 1998. godine i mlađih, plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u Šopronu pobedom nad Mađarskom 73:61.

Izabranice selektora Miloša Pavlovića su u meču četvrtfinala odigrale fantastično drugo poluvreme, napravile veličanstven preokret i savladale domaću selekciju.

Srpski tim je gubio sa čak 17 poena razlike sredinom druge četvrtine, ali je velikom borbenošću i kolektivnom igrom uspeo da se izdigne, povrati samopouzdanje i dođe do velike pobede koja ga dovodi na korak od pobedničkog postolja.

Reprezentacija Srbije će se u polufinalu, koje je na programu u subotu, sastati sa pobednikom duela između Italije i Portugala.

Najbolja u trijumfu Srbije bila je Ivana Raca sa 17 poena i sedam skokova, dok je Mina Đorđević dodala 15 poena i šest skokova.

Na drugoj strani, Livija Geberen je upisala 18 poena i šest skokova, dok je Agneš Študer dodala 14 poena.

Nije dobro počeo utakmicu tim Srbije. Usled velikog pritiska publike i agresivne igre domaće selekcije, imao je već u šestom minutu devet poena zaostatka – 13:4. Međutim, sa dve trojke Nevena Naumčev vratila je Srbiju u igru i donela izjednačenje – 14:14. Mađarska je furiozno počela i drugu četvrtinu i neverovtnom serijom 15:0 povela sa 35:18 u 15. minutu. Finiš prvog poluvrmena pripao je Srbiji, razigrale su se Mina Đorđević, Ivana Raca i Ivana Katanić. Viđena je mnogo agresivnija igra u odbrani, čime je znatno smanjen zaostatak na isteku 20. minuta – 40:33.

Nastavile su izabranice selektora Pavlovića sa borbenom i hrabrom igrom da bi posle trojke Marije Stojanović u 26. minutu uspele da uhvate rezultatski priključak – 46:43. Nisu odustajale srpske mlade košarkašice, bile su sve bolje kao je meč odmicao što im je u poslednjim sekundama trećeg perioda donelo izjednačenje – 52:52. Utišala se dvorana u Šopronu na startu finalne deonice kad je Raca donela prvo vođstvo Srbiji – 54:52. Zahvaljujući sjajnoj Mini Đorđević prednost je bila na strani Srbije i posle 35. minuta velike borbe – 61:58. Psihološka prednost bila je tada na strani srpskih reprezentativki, Mađarice su sve više grešile, što je pretočeno u kapitalnu prednost – 65:58 na dva minuta pre kraja susreta. Srbija je odigrala odlično i samu završnicu, pametnom igrom overila je trijumf 73:61 i plasman u polufinale.