EP U18: Crna Gora promašila dva šuta za polufinale

Reprezentacija 3. avg 201815:25 > 15:28
fiba.basketball

Juniorska reprezentacija Crne Gore posle triler završnice, dodatnih pet minuta i dva šuta za pobedu, poražena je od Francuske sa 76:74 (64:64). Francuska će u polufinalu igrati sa boljim iz duela Srbija – Nemačka, a Crna Gora za razigravanje od 5. do 8. mesta, sa slabijim iz ovog meča.

Utakmica je imala čudan tok. Francuska je bila daleko bolji rival u prvoj deonici. Maksimalno su koristili činjenicu da su atletski jači od momaka iz Crne Gore, forsirali igru sa mnogo tranzicije, vodili sa 14:5, 20:12. Međutim, izabranici Boška Radovića su tokom druge deonice uzvratili udarac istom merom.

Sve je u drugoj deonici funkcionisalo besprekorno kada je Crna Gora u pitanju. Granitna odbrana, dobra kontrola skoka, sjajna igra u napadu. Crnogorci su ovaj period dobili sa 24:13, na poluvremenu vodili sa 36:33.

Usledio je rat nerava tokom treće četvrtine. Vodila se velika borba za svaku loptu, za svaki pedalj parketa. Francuska je bila za nijansu bolja i za nijansu bliža plasmanu u polufinale jer je na semaforu uoči poslednjih deset minuta pisalo 53:49 za Francusku.

Puna četiri minuta ni jedna selekcija nije uspela da postigne ni jedan poen, a onda je Crna Gora serijom 4:0 izjednačila i sve je krenulo iz početka. U tom trenutku je bilo jasno da će nijanse odlučiti ko će u polufinale.

Francuska je povela sa 64:62 posle ofanzivnog skoka i trojke. Izjednačio je Žižić posle sjajne asistencije Drobnjaka. Crna Gora je htela poslednji napad, Titić je faulirao Dimanšea koji je oba puta bio neprecizan sa linije penala, ali je sa druge strane neprecizan bio i Drobnjak iz solidne pozicije, posle prodora.

Drama je viđena i u završnici produžetka. Crna Gora je vodila 72:70, Drobnjak promašio otvoren šut za tri poena, a sa druge strane je precizan bio Kupas. Crna Gora je povela sa 74:73, preko Tomaševića, ali je usledila nova trojka Francuza. Ovoga puta pogodio je Ajaji. Izabranici Boška Radovića imali su poslednji napad, pokušao je Tomašević za tri poena, ali nije bio precizan.

Prevagu na tasu Francuza doneli su Jovo sa 20 poena i 13 skokova, Kupas sa 17 poena, Ajaji sa 15 i Dimanše sa 11 poena i 11 skokova. Kod Crne Gore koja nije imala ni promil sreće na ovom meču, najefikasniji su bili Nikola Žižić sa 18 poena i 10 skokova, Bojan Tomašević sa 16 poena, Pavle Titić sa 14 i Novak Obradović sa 12 poena.

Crna Gora je ostvarila primarni cilj na Evropskom prvenstvu. Bio je to opstanak u elitnom društvu. Na kraju, ostaje žal jer je samo malo sreće nedostajalo da Crna Gora dođe u priliku da se bori za medalju na smotri najboljih selekcija Starog kontinenta.