EP U16: 'Orlići' bolji od Litvanije za plasman

Reprezentacija 17. avg 201818:35 > 18:37
fiba.basketball

Muška kadetska košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je selekciju Litvanije sa 73:66 u meču za plasman od petog do osmog mesta na Evropskom prvenstvu u Novom Sadu.

Izabranici selektora Vlade Vukoičića slavili su u veoma teškoj i borbenoj utakmici zahvaljujući odličnoj igri u poslednjoj četvrtini u kojoj su uspeli da slome otpor rivala.

‚Orliće‘ je do trijumfa predvodio Lazar Jovanović sa 18 poena, dok je Mihailo Mušikić dodao 12.

Na drugoj strani, Azulas Tubelis je postigao 14 poena i imao 11 skokova, dok je Hubertas Povorijus dodao poen manje, uz sedam skokova.

Obe selekcije su očekivale da se nađu u borbi za medalje i zato ne treba da čudi što im je trebalo vremena da pronađu pravi ritam. Srbija je nešto bolje počela, povela sa 9:4 u četvrtom minutu, ali su Litvanci do kraja prve četvrtine uspeli da preokrenu rezultat – 16:11. I u nastavku susreta igralo se rastrazano i na mahove. Srpski tim je serijom 8:0 ponovo došao u vođstvo u 15. minutu – 23:20, da bi rival do kraja poluvremena uspeo još jednom da preokrene i na poluvreme ode sa prednošću od šest poena – 36:30.

Litvanci su čuvali vođstvo sve do 26. minuta kad je Srbija poenima Mušikića i Stefanovića stigla do izjednačenja – 44:44. Finiš treće deonice ipak je pripao rivalu koji serijom 10:4 vratio prednost na svoju stranu pred odlučujućih deset minuta duela. Lazar Stefanović je sa pet vezanih poena bio najzaslužniji za seriju 11:0 i novo vođstvo Srbije 59:54 u 33. minutu. U poslednji minut srpski kadeti su ušli sa tri poena prednosti 67:64. Bila je to sasvim dovoljna zaliha da mudrom igrom u penal završnici dođu do pobede – 73:66.

Poslednjeg dana šampionata u Novom Sadu, reprezentacija Srbije u subotu od 18.15 igra za peto mesto sa selekcijom Grčke.