Estonci rutinirani, Orlovi na +26

Reprezentacija 16. sep 201820:11 > 22:05
fiba.basketball

Košarkaši Srbije ubedljivo su pobedili Estoniju u osmom kolu grupe L kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u dvorani Aleksandar Nikolić sa 91:65.

Za Srbiju je to peta pobeda, prva posle dva uzastopna poraza, i sada zauzima treće mesto u grupi, iza Grčke i Nemačke, koji imaju maksimalnih 8-0, a ispred Izraela i Gruzije (oba tima po 3-5). Estonija je na poslednjem, šestom mestu sa 2-6.

Estonci su pružili otpor Srbiji samo tokom prvih 10 minuta igre, kad ih je izuzetno dobro služio šut, ali je u nastavku razlika u kvalitetu bila očigledna.

Orlovi su dizali nivo igre kako je vreme odmicalo i već na startu druge deonice stekli dvocifrenu prednost – 31:20.

Bio je to zaostatak koji Estonija ni u jednom trenutku nije uspela da nadoknadi, samo je dvaput u nastavku četvrtine došla na jednocifrenih minus 9.

Ključni momenti meča na kraju druge i početku treće četvrtine, kad je ekipa Aleksandra Đorđevića dodala gas, zategla igru u odbrani i otišla na +20 (51:31). Tada je pitanje pobednika bilo rešeno, ali Srbija je do kraja meča održala visok nivo igre iz kojeg je u jednom trenutku otišla na maksimalnih +36 (74:38).

Selektor Đorđević je koristio svih 12 igrača, a zanimljivo da je najmanju minutažu imao Bogdan Bogdanović. Bek Sakramento Kingsa odigrao je uvodna tri minuta, a posle izašao sa parketa. Za sada ne postoje konkretne informacije da li je u pitanju povreda ili taktička odluka Đorđevića.

Najefikasniji je bio Nemanja Bjelica sa 14 poena, uz šest skokova. Vladimir Lučić je dodao 11, a Miroslav Raduljica i Stevan Jelovac po 10.

Za Estoniju, Indrek Kajupank je imao 17 poena, dok su Maik Kalev Kotsar i Sander Raieste ubacili po 12.

Srbija naredni meč igra 30. novembra u Izraelu, dok Estonija dočekuje Gruziju istog dana.

Tok meča iz Beograda pratite uživo na Sport Klubu.

Estonci od starta meča pružaju dobar otpor Orlovima. Šut izuzetno dobro služi goste, pre svega Kajupanka, koji je ubacio devet od prvih 12 poena ekipe.

Na drugoj strani, Bogdanović je trojkom otvorio meč, a ubrzo mu se pridružio Lučić sa šest poena.

Ulaskom Miroslava Raduljice Srbija je podigla nivo igre, najčešće spuštala loptu na snažnog centra i iz toga stekla plus 6 posle prvih 10 minuta – 22:16.

Orlovi su nastavili u dobrom ritmu od starta druge deonice i vrlo brzo stekli prvu dvocifrenu prednost – 31:20.

Srbija je uspela da održi dvocifrenu prednost i u nastavku, da bi u samom finišu serijom 7:1 otišli na 45:29 pred odlazak na veliki odmor.

Najefikasniji u srpskim redovima na poluvremenu je Lučić sa 8 poena, dok Nedović, Milosavljević i Raduljica imaju po 6. Za Estonce Kajupank ima 11, a Kotsar 8.

Prednost Srbije rasla je iz minuta u minut tokom treće četvrtine. Orlovi su zategli odbranu, razigrali se u napadu, pa je u uvodnim minutima kvartala razlika bila +22 – 51:29.

Đorđevićevi igrači se nisu tu zaustavljali, svoje minute su kvalitetno koristili i rezervisti, pa je posle trojke Jelovca na dva i po minuta do kraja treće deonice rezultat bio 66:36.

Kada su Orlovi otišli na najvećih +36, pitanje pobednika je bilo rešeno, pa su Orlovi u poslednjih 10 minuta rutinski priveli meč kraju.