Srbija posle drame u polufinalu Evropskog prvenstva!

Reprezentacija 23. jun 202122:41 > 23:24 28 komentara
FIBA.basketball

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije pobedom posle produžetka protiv Španije 71:64 plasirala se u polufinale prvenstva Evrope.

Srpski tim je prvi put u istoriji u zvaničnom meču savladao dvostruke uzastopne šampionke Evrope i u borbi za plasman u finale sastaće se sa Belgijom, koja je savladala Rusiju 85:83.

Povezane vesti

Ekipa Marine Maljković nije blistala u većem delu meča u Valensiji, ali je u najvažnijim trenucima bila na visini zadatka. Mogao je srpski tim do pobede i u regularnmom delu, ali su sudije poklonile penale domaćoj ekipi. Na sreću, Ovinja je pogodila samo jedno slobodno bacanje i utakmicu uvela u produžetak.

Srbija je u dodatnih pet minuta bila mnogo sigurnija, odbrana je odradila veliki posao, a tačku na uzbudljiv meč stavila je Nevena Jovanović za konačnih 71:64.

Sonja Vasić je bila najefikasnija sa 19 poena, uz 9 skokova i 4 asistencije, Ivon Anderson je dodala 17 (5/17 za dva), 4 skoka i 3 asistencije, Jovanović 15 (3/6 za tri), uz 10 skokova, a Jelena Bruks 7.

U poraženom timu Kristina Ovinja je imaoa 14 poena i 8 skokova, Astou Ndur 12, a Maite Kasorla 11.

Srbija na prethodnom prvenstvu bila treća, a do polufinala je stigla sa maksimalnim učinkom. Interesantno je da je i na startu Evrobasketa igrala proužetak i pobedila Italiju.

Drugi polufinalni par su Belorusija i Francuska.

Meč uživo:

Španije je postigla prve poene na utakmici, Ovinja je ubacila trojku. Sonja Vasić je u 3. minutu upisala prve poene za srpski tim – 3:2.

Srbija je poenima kapitena Jelene Bruks u 6. minutu iz kontre po drugi put došla do minimalne prednosti – 8:7. Španija uzvraća serijom 5:0 za 12:8 u 7. minutu.

Domaća selekcija posle prve četvrtine vodi 15:13.

Španija i 13. minutu vodi 19:15. I jedna i druga ekipa kao da su još u grču, mnogo greše…

Srbija nikako da dođe do svoje igre, tako da je Španija sredinom druge četvrtine došla do osam poena prednosti – 25:17.

Srpski tim je za devet minuta druge četvrtine postigao samo devet poena, ali je i dalje u igri. Ne blistaju ni Špankinje – 25:22 na manje od minut pre kraja prvog poluvremena.

Srbija je serijom 6:0 došla do dva poena minusa (25:23), a Španija na poluvremenu vodi 27:23.

Ista meta, isto odstojanje u uvodnih nekoliko minuta treće četvrtine. Španija je imala 6 poena prednosti, ali je Srbija serijom 6:0 posle duže vremena došla do izjednačanje 29:29 u 23. minutu.

Dobar period srpskog tima – Nevena Jovanović postiže prvu trojku iz desetog pokušaja za 38:34 u 28. minutu.

Jovanović u kratkom periodu postiže i drugu trojku za najvećih plus 5 (43:38), ali je Španija odmah uzvratila istom merom.

Španije je serijom 5:0 izjednačila i u poslednji period se ulazi sa rezultatom 43:43.

Španija serijom 5:0 dolazi do 60:45 u 32. minutu.

Kasorla u 35. minutu pogađa trojku za velikih 6 poena viška za domači tim – 55:49. Petorvić postiže važan koš na drugoj strani – 55:51.

Srbija na tri i po minuta pre kraja nije realizovala kontru kod rezultata 57:53. Hil kažnjava za 59:53. Do kraja meča je još tri minuta.

Lako Špankinje završavaju svoje napade, Kasorla pogađa za 61:55 na 2:33 minuta pre kraja. Tajm aut za Srbiju.

Ivon Anderson postiže trojku, serija Srbije 5:0 za 61:60 na minut i 47 sekundi pre kraja. Španija nije realizovala napad, a Petrović je na drugoj strani poentirala ali prekasno, napad je istekao. Do kraja je još 57 sekundi.

Petrović polaže loptu u koš na 18 sekundi pre kraja za prednost Srbije 62:61. Tajm-aut za Španiju.

Španija ima poslednji napad… Još četiri sekunde do kraja, Srbija ima još dva ‘mala’ faula. Još sekund do kraja, faul i dva slobodna bacanja za Španiju. Prosto neverovatno jer je utisak bio da igračica Španije nije uopšte gledala ka košu. Sudije gledaju snimak…

Ipak, dva penala za Španiju. Još sekund i po do kraja. Ovinja postiže prvo i promašuje drugo slobodno bacanje – produžeci 62:62!!!

Srbija je u prvom kolu igrala produžetak sa Italijom i pobedila.

Belgija je u drugom četvrtfinalnom meču pobedila Rusiju 85:83 i čeka boljeg izu duela Srbija – Španija.

Bruks sa penala postiže prve poene u dodatnih pet minuta, Srbija vodi 64:62. Anderson poentira za 66:62. Amerikanka ima 17 poena. Do kraja još dva minuta. Španija je bez poena u produžetku.

Domaće smanjuju sa penala 66:64 na minut i 33 sekunde pre kraja.

Na drugoj strani Petrović oba puta sigurna 68:64, minut i 21 sekunde do kraja.

Španija nije realizovala napad, nije ni Srbija… Do kraja je još 37.3 sekundi. Španija ima napad. Faul u napadu. Još 33 sekunde, Srbija ima napad.

Jovanović pogađa trojku za 71:64!!!

Srbija je u polufinalu Evropskog prvenstva.