Barsa i Mirotić gaze redom, pad Reala, Musa dobar u porazu

Nikola Mirotić
Xavier Bonilla via Guliver Images

U nedelju je odigrano šest utakmica 25. kola španske Endesa lige: Barselona - Gran Kanarija 98:80, Real Madrid - Manresa 75:86, Real Betis - Huventud 66:77, Tenerife - San Pablo Burgos 91:78, Valensija - Saragosa 81:79, Baskonija - Breogan 89:84.

Barselona je razbila Gran Kanariju u potpuno neravnopravnom duelu. Katalonci su na poluvremenu imali plus 33, a u nastavku i maksimalnih 39 poena viška u trećem periodu. Aleks Abrineš je u pobedi svog tima učestvovao sa 20 poena i 3 skoka, a Nikola Mirotić je za 15 minuta zabeležio 15 poena i 3 skoka. Na drugoj strani, Aleksander Balcerovski je upisao 16 poena i skok, a Oliver Stević za 12 i po minuta 2 poena i 2 skoka.

Real Madrid je poražen na svom parketu od Manrese u derbiju kola. Do prvih minuta trećeg perioda izgledalo je da ekipa Pabla Lasa juriša ka laganom trijumfu, ali gostujući tim je ubrzo napravio preokret i u poslednjoj deonici odmakao na dvocifrenu prednost do 15 poena. Luk Mej iz Manrese je zabeležio 20 poena, 4 skoka i asistenciju, a Gabriel Dek je za Real upisao 21 poen i 6 skokova.

Huventud je posle rezultatske klackalice u prvoj četvrtini preuzeo inicijativu i gospodario terenom u Sevilji do kraja susreta. Gosti su ravnomerno rasporedili košgeterski učinak, pri čemu je Džoel Para je za nijansu bio efikasniji od ostalih. Postigao je 13 poena i imao 6 skokova i 2 asistencije. Njegov saigrač, Ante Tomić, upisao je za 23 minuta 7 poena (7-3 za dva, 4-1 slobodna bacanja), 7 skokova i 5 asistencija. U poraženom timu Aleksandar Cvetković je za 17 minuta ubacio 2 poena (3-0 za tri, 2-2 slobodna bacanja) i imao 1 skok i 1 asistenciju.

Tenerife je na svom parketu relativno lako došlo do trijumfa na San Pablo Burgosom. Domaći su sve vreme imali osetno vođstvo, što su umalo prokockali početkom prve četvrtine, kada su gosti napravili preokret kratkog daha. Posle toga je ponovo tas prevagnuo na stranu Tenerifa, koje do kraja susreta odmaklo na maksimalnih plus 18. U pobedničkom timu Sasu Salin je uknjižio 15 poena, 1 skok i 1 asistenciju, a Emir Sulejmanović za 7 minuta 6 poena (3-2 za tri). A kod poraženih, Džulijan Gembl je na svom kontu imao 19 poena, 3 skoka i 1 asistenciju.

Valensija je uz manje oscilacije stigla do tesne pobede nad Saragosom. U pobedničkom sastavu Klemen Prepelič je uknjižio 21 poen, 2 skoka i 5 asistencija, a Bojan Dubljević je za 20 minuta ubacio 4 poena i imao po 2 skoka i asistencije. Džordan Boun iz Saragose je meč završio sa 27 poena i 5 skokova, a Dino Radončić je posle 29 minuta na parketu imao 6 poena i 4 skoka.

Baskonija je dugo vrebala šansu protiv Breogana i iskoristila je u završnici utakmice. Breogan je bio u vođstvu do sredine četvrtog perioda, kada je Baskonija preokrenula situaciju u svoju korist. Rokas Giedraitis zabeležio 19 poena, 5 skokova i 1 asistenciju, a Vanja Marinković je za 11 minuta postigao samo jednu trojku iz četiri pokušaja i imao jednu asistenciju.

U poraženom sastavu Džanan Musa je za 28 minuta provedenih na parketu ubacio 15 poena (12-6 za dva, 4-1 za tri) i dodao 6 skokova i 3 asistencije, a Marko Luković je za 25 minuta upisao 10 poena (3-2 za tri, 4-4 slobodna bacanja) i 1 skok. Nikola Janković je za nepunih 8 minuta postigao 6 poena (2-2 za dva, 4-2 slobodna bacanja) i imao 1 skok, dok je Rašid Mahalbašić posle 28 minuta u igri na svom kontu imao 15 poena (8-6 za dva, 1-0 za tri, 5-3 slobodna bacanja), 7 skokova i 5 asistencija.

Tabela: Barselona 19-4, Real Madrid 18-6, Manresa, Huventud 16-8, Valensija 15-8, Tenerife 14-8, , Baskonija 13-11, Mursija 12-10, Breogan, Gran Kanarija, Bilbao 11-12, Unikaha 9-14, Andora, Fuenlabrada,  Obradoiro, Saragosa 8-16, San Pablo Burgos 7-16, Real Betis 6-17.