Nikola Mirotić junak El klasika

Juan Navarro/Euroleague Basketball via Getty Images

U nedelju je odigrano kompletno 16. kolo španske Endesa lige, a u derbiju Barselona je u Madridu savladala Rea 87:82. Ostali rezultati: Huventud - San Pablo Burgos 78:95, Mursija - Obradoiro 93:76, Manresa— Gran Kanarija 64:71, Tenerifi - Andora 93:81, Real Betis - Fuenlabrada 86:79, Saragosa - Baskonija 89:92, Bilbao - Unikaha 75:91, Valensija - Gipuzkoa 101:75.

Španski “El klasiko” pripao je Barseloni, Katalonci su slavili u sred Madrida, naneli lideru, Realu, prvi poraz ove sezone. Tokom čitavog meča bila je rezultatska klackalica, prvu osetniju, dvocifrenu prednost Barsa je stekla u drugoj polovini četvrte deonice i stečeni kapital je uspela da pretvori u konačan trijumf.

Najzaslužniji za pobedu Katalonaca bio je Nikola Mirotić, koji je ostvario dabl-dabl učinak, 26 poena i 10 skokova. Sa drudge strane, Serhio Ljulj u timu Reala ubacio je 14 poena.

San Pablo Burgos je ubedljivo slavo protiv Huventuda. Domaći su imali inicijativu samo u prvom poluvremenu, da bi gosti u nastavku prešli u vođstvo, koje su u završnici povećali i na 21 poen. Kubanac Rivero je za pobedničku ekipu postigao 25 poena i imao 8 skokova, a Srbin Dejan Kravić  11 poena uz 5 skokova za 16 minuta. Kod poraženih Albert Ventura je ubacio 13 poena i dodao 2 skoka.

Mursija je ubedljivo savladala tim Obradoria, a najefikasniji u pobedničkom sastavu najbolji je bio Džordan Dejvis sa 18 poena i 3 asistencije. Kod poraženik Džejki Koen je uknjižio 20 poena i 4 skoka.

Gran Kanarija je savladala Manresu u gostima, na meču sa više preokreta. Gosti su imači prednost u prve deonice, pa je domaćin napravio obrt u trećoj, da bi ponovo Gran Kanarija u završnici stekla razliku i to dvocifrenu, kada je bilo najpotrebnije.

Za pobedničku ekipu Tomas Dimsa je zabeležio 18 poena, 2 skoka i 2 asitencije, a za Manresu Skot Iterton je uknjižio 15 poena i 5 skokova.

Tim Tenerifa je porazio Andoru posle bolje igre u većem delu susreta. Ravnopravno se igralo u prvoj i delom u drugoj četvrtini, a polse toga su domaći dodali gas i odmakli na “plus 20”.

U pobedničkoj ekipi Marselinjo Uertas je upisao 19 poena i 9 asistencija, a u Andori je bolji od ostalih bio Tomaš Gielo sa 18 poena i 6 skokova.

Real Betis je nadigrao Fuenlabrada ne dozvolivši joj nijedno vođstvo tokom utakmice. Pobeda domaćih nije dolazila u pitanje, a njihova prednost je u trećoj deonici iznosila i 20 koševa.

U ekipi Real Betisa najbolji su bili Jakuba Ouatara sa 21 poenom i 3 skoka i Jusou Ndoje sa 20 koševa i 5 skokova. Najefikasniji igrač susreta bio je Melo Trimbl iz Fuenlabrade, koji je zabeležio 30 poena i 3 skoka.

Baskonija je ostvarila tesnu pobedu u Saragosi. Izabranici trenera Duška Ivanovića su sve vreme utakmice imali pristojnu prednost, koju umalo da prokockaju zbog opuštanja u finišu.

Najefikasniji igrač susreta bio je Rokas Giedraitis sa 27 koševa i 2 skoka, dok je u Saragosi najbolji bio Džonatan Bareiro sa 20 poena, 6 skokova i 5 asistencija.

Unikaha je lako izašla na kraj sa Bilbaom u gostima. Domaći, za koje je Goran Huskić upisao 4 poena, su odolevali samo u prvom periodu, a ostatak meča bio je u znaku raspoloženih gostiju.

U pobedničkom sastavu trojica igrača dala su po 15 poena, Dion Tompson, Tim Abromaitis i Dario Brizuela. Tompson je imao 4 skoka, a Abromaitis 7.

Valensija je deklasirala Gipuzkou na meču bez neizvesnosti i uzbuđenja. Domaći su več na startu stekli dvocifreno vođstvo, nemilice gazili rivala, da bi u četvrtom periodu imali i “plus 33”.

Za pobedničku ekipu dvojica igrača su ubacila po 17 poena, Martin Hermanson i Majk Tobi. Prvi je imao 5 asistencija, a drugi 7 skokova i 2 asistencije. U ekipi Valensije Nikola Kalinić je igrao 16 minuta i postigao 3 poena i imao 3 skoka i 2 asistencije. Džejmi Ečenikve za poraženi tim je postigao 15 koševa i imao 2 skoka i 1 asistenciju.

Tabela

Real Madrid 14-1, Tenerife 13-2, Barselona 13-3, Baskonija 12-4, San Pablo Burgos 10-5, Huventud 10-6, Unikaha i Valensija 9-6, Mursija 8-8, Andora 7-7, Manresa 7-8, Obradorio i Gran Kanarija 6-10, Estudijantes 5-10, Fuenlabrada 5-11, Saragosa 4-12, Bilbao I Betis 3-12, Gipuzkoa 2-13.