Pobede favorita, Mirotić i Marinković na nivou

Vanja Marinković
2021 Euroleague Basketball

Barselona i Real Madrid su, prema očekivanju, zabeležili sigurne pobede u 9. kolu španske Endesa lige. Katalonci su savladali u gostima Obradoiro - 79:65, a Real Madrid je deklasirao tim Bilbaa - 95:61. Na ostalim nedeljnim utakmicama postignuti su ovi rezultati: Tenerifi - Andora 79:70, Saragosa - Real Betis 82:72, Baskonija - Unikaha 92:89.

Barselona je opravdala ulogu favorita na gostovanju protiv Obradoira, a u katalanskom timu se istakao Nikola Mirotić, koji je zabeležio 18 poena i 5 skokova.

Real Madrid je već u prvom poluvremenu utakmice sa Bilbaom  imao 29 poena viška, a zatim, u nastavku i „plus 36“. To dovoljno govori o odnosu snaga na ovom meču. Najefikasniji u redovima Madriđana bio je Adam Hanga sa 19 poena, a Tristan Vukčević je za 15 minuta igre uknjižio 7 poena i 2 skoka.

Ekipa Tenerifa je svih 40 minuta susreta držala čas Andori, o čemu svedoči rezultat na kraju treče letvrtine – 64:44, posle čega su gosti uspeli samo da ublaže poraz. U pobedničkom sastavu je bio najefikasniji Kajl Viltjer sa 16 poena, a Emir Sulejmanović je za nepunih 14 minuta uknjižio 4 poena, 5 skokova i asistenciju.

U Andori je Kodi Miler Mekintajer ubacio 20 poena i dodao 3 skoka i 2 asistencije, a Mario Nakić je za 13 i po minuta postigao 3 poena i imao 4 skoka i asistenciju.

Pobeda Saragose nad Real Betisom nijednog trenutka nije dolazila u pitanje, domaći nisu dozvolili gostima iz Sevilje nijedno vođstvo na utakmici, a na kraju treće četvrtine na semaforu je stajalo 66:49. Dino Radončić je za Saragosu zabeležio 12 poena i po skok i asistenciju, a isti broj poena postigao je i njegov saigrač Stan Okoje, koji je imao i 7 skokova. U poraženoj ekipi Vito Braun je upisao 23 poena, 9 skokova i 3 asistencije, a Marko Todorović je za 20 minuta zabeležio 4 poena (6-2 za dva, 1-0 za tri), 5 skokova i asistenciju.

Baskonija je do trijumfa nad Unikahom došla posle velike borbe i preokreta načinjenog krajem treće četvrtine. Tim iz Malage je imao pristojnu prednost skoro tri deonice, a onda su se izabranici trenera Duška Ivanovića trgli i zaigrali angažovanije. Unikaha se i dalje nije predavala, tri puta je stizala do izjednačenje rezultata, ali posle 83:83, domaći su stekli „plus 4“ i uspeli da pobede.

Svoj tim do pobede predvodili su Džejson Grendžer sa 24 poena, skokom i 6 asistencija i Tadas Sedekerskis. Dobrog saradnika imali su u Vanji Marinkoviću, koji je zabeležio 13 poena,  5 skokova i asistenciju.

Tabela: Barselona 9-0, Real Madrid 8-1, Mursija, Tenerifi, Gran Kanarija 6-3, Huventud, Breogan, Valensija, Manresa 5-4, Baskonija, Saragosa 4-5, Unikaha, San Pablo Burgos, Andora, Obradoiro 3-6, Fuenlabrada, Bilbao, Real Betis 2-7.