MVP Gudurić i Tompson doneli Zvezdi "Žućkovu levicu"

Srbija KLS 19. feb 201721:01 > 22:52
Košarkaški savez Srbije

Košarkaši Crvene zvezde pobedom protiv Partizana u finalnom meču završnog turnira u Nišu šesti put u istoriji osvojili su Kup Radivoja Koraća, deveti ukupno, rezultatom - 74:64.

Aktuelni prvak ABA lige i Srbije je posle godinu dana pauze pehar vratio u svoje vitrine, dok su crno-beli ostali na pet titula „Žućkove levice“ (13 ukupno).

U sastavu crno-belih nije bilo Vila Hečera, Vanje Marinkovića i Miloša Koprivice, kao ni trenera Aleksandra Džikića, dok u crveno-belom dresu nije bilo Nejta Voltersa i Nemanje Dangubića.

Aktuelni prvak Srbije i ABA lige je mnogo bolje otvorio meč. trojkom Marka Gudurića, uz dodatno slobodno bacanje, tim sa Malog Kalemegdana je u 3. minutu vodio sa 8:2.

Desetkovani crno-beli se nisu predavali, a trojkom Stefana Birčevića u 5. minutu, tim iz Humske se vratio – 12:11. Poenima Uroša Lukovića Partizan je u 6. minutu prvi put poveo u finalnom meču (13:12).

Seriju Partizana od 10:0 zatvorila je trojka Mihajla Andrića za 16:12 (7. minut). Najvećih 5 poena prednosti tim iz Humske je imao posle poena Novice Veličkovića (21:16), ali je ulazak Diona Tompsona malo razmrdao crveno-bele, koji su do kraja prve četvrtine, izuzetno efikasne, uspeli da izjednače – 23:23.

Problem za crno-bele bile su i tri lične greške Adina Vrapca već posle prvih 10 minuta.

Oba tima drugi period su počela brzopleto, na trenutke nervozno, sa nekoliko jeftino izgubljenih lopti.

U prva tri minuta ovog dela igre jedini strelac bio je Vrabac, koji je sa tri poena vratio prednost svom timu – 26:23. Zvezda je i dalje biola bez rešenja za odbranu rivala, pa je Stefan Pot doneo ponovo maksimalnih +5 (28:23).

Posle četiri i po minuta posta Marko Simonović je trojkom prekinuo seriju rivala, a isti igrač je u 18. minutu polaganjem svoj tim ponovo doveo u prednost – 33:32.

Trojkom od tablu Simonovića, za ukupno 13 poena u prvom poluvremenu, Zvezda je otišla na +2 (36:34) i sa ovim rezultatom se otišlo na odmor.

Luka Mitrović je sa 8 poena pratio Simonovića, dok su u Partizanu koševi bili ravnopravno rasporeženi, a prednjačili su Vrabac i Andrić sa po 6, odnosno Birčević i Gordon sa po 5.

Uvodni minuti drugog poluvremena protekli su u znaku Veličkovića. Kapiten crno-belih vezao je pet poena za 43:42 za svoj tim u 24. minutu, a onda je usledilo period bez koševa koji je prekinuo Tompson.

Kako je vreme prolazilo tako su i uslovi za igru u „Čairu“ bili sve lošiji zbog kondenzacije, ali i dima od upaljenih baklji i ubačenih petardi na teren.

U rovovskoj borbi ni pedalj nisu posustajali ni jedni ni drugi, a Zvezda je u odlučujućih 10 minuta ušla bez Čarlsa Dženkinsa (pet ličnih grešaka), ali sa +5 posle greške Gordona i neverovatnog koša  Gudurića sa velike udaljenosti preko ruke Andrića.

U tom trenutku poletele su petarde i baklje ka terenu, a neko od gledalaca iz prvog reda je povređen i morala je da interveniše hitna pomoć.

Nova trojka Simonovića u prvom napadu poslednje četvrtine i koš Tompsona za seriju 11:0 odvela je crveno-bele na prvu dvocifrenu prednost 57:47.

Novom trojkom Gudurića crveno-beli su pobegli na +13 (62:49) u 34. minutu, međutim, Partizan nije odustajao.

Godron je na četiri i po minuta pre kraja pogodio dugu trojku – 64:57 i vratio tračak nade svom timu, ali poeni Tompsona na asistenciju Gudurića uz dodatno slobodno bacanje vratili su mir u redove tima sa Malog Kalemegdana.

Gudurić (6 asistencija) i Simonović su postigli po 18 poena, Tompson je dodao 15, Mitrović 12, a Jović 5, uz 7 asistencija.

U crno-belom taboru Vrabac je upisao 12, Birčević 11, Veličković 9, a Andrić i Gordon po 8 poena.

Za najboljeg igrača završnog turnira proglašen je upravo Marko Gudurić.