Veličković u poslednjoj sekundi srušio Zvezdu!

Srbija KLS 18. maj 201718:40 > 21:00
Crvena zvezda mt:s

Košarkaši Partizana pobedili su Crvenu zvezdu u derbiju 9. kola Superlige sa 78:77 košem kapitena Novice Veličkovića u poslednjoj sekundi.

Ekipa iz Husmke se na vrhu tabele izjednačila sa večitim rivalom sa učinkom 8-1, ali su crveno-beli u prednosti zbog trijumfa u prvoj utakmici sa 85:74.

Zvezda je vodila 40 minuta, nekoliko puta i sa dvocifrenom razlikom, a crno-beli su jedini put poveli upravo poenima Veličkovića na asistenciju Branislava Ratkovice.

Ispostavilo se da je veliki uticaj na krajnji ishod utakmice imalo katastrofalno izvođenje slobodnih bacanja ekipe trenera Dejana Radonjića (16/33), dok je Partizan sa linije penala bio mnogo koncentrisaniji (29/35).

Pre početka meča navijači Partizana su goste gađali jajima, a jedno je pogodilo direktora kluba sa Kalemegdana Davora Ristovića.

Zvezda je mnogo bolje otvorila meč i već u uvodnim minutima bilo je 8:0, uz pogođene trojke Čarlsa Dženkinsa i Stefana Jovića, dok su domaći igrači teško pronalazili put do koša rivala.

U prvih sedam minuta crno-beli su sva četiri poena postigli sa linije slobodnih bacanja i s obzirom na dešavanja na terenu Zvezdina prednost 15:4 i nije bila toliko dramatična. Naime, Radonjićev tim je do tog trenutka penale šutirao 3/9.

Prvi koš iz igre Partizan je postigao tek 72 sekunde pre kraja uvodne četvrtine trojkom Mihajla Andrića. Ubrzo je i Novica Veličković pogodio trojku za potpuni povratak crno-belih – 16:19.

Crveno-beli su sjajno otvorili i drugi četvrtinu i serijom 10:2 u 13. minutu su došli do maksimalnih 31:18.

Posle tajm-auta Partizan je na isti način odgovorio najvećem rivalu. Domaći su serijom 14:3 u 16. minutu stigli na korak do Zvezde (34:32) na zadovoljstvo većine navijača u dvorani. Nalet crno-belih prekinula je trojka Nemanje Dangubića.

Košem Đorđa Majstorovića uz dodatno slobodno bacanje ekipa Aleksandra Džikića je u finišu poluvremena smanjila prednost protivnika na 39:38, a plus 3 na velikom odmoru gostima je obezbedio Dangubić sa linije slobodnih bacanja.

Interesantno je da je Partizan u prvih 20 minuta promašio samo jedan od 19 penala, dok je Zvezda šutirala 8/17.

Oba tima su drugo poluvreme počela sporije, a domaći su u 24. minutu ponovo došli na samo minus 1 – 46:45. Ipak, trojka Marka Simonovića umirila je pristalice tima iz Humske.

Bio je to uvod u Zvezdinih dobrih nekoliko minuta u kojima je Simonović gotovo sam odveo svoj tim do 57:47 (27. minut).

Čekali su navijači Partizan da se probudi Vilijam Hečer i dočekali su u finišu treće četvrtine, kada je Amerikanac sa dve vezane trojke vratio svoj timu u igru – 62:56 i najavio zanimljivu završnicu.

Zvezda je održavala prednost, Partizan pretio, ali nijednog trenutka nije uspeo ni da izjednači. Poenima Marka Gudurića uz dodatno slobodno bacanje u 34. minutu gosti su otišli na 67:61, a Kuzmić je propustio priliku da uveća kapital svog tima sa četiri promašena penala (ukupno 1/9).

Crno-beli su iskoristili loše Kuzmićevo šutersko veče i u 36. minutu su se ponovo približili – 67:65. Ali po ko zna koji put Gudurić je neverovatnom trojkom „pogurao“ svoj tim ka pobedi – 70:65.

Veličković je ubrzo trojkom svoj tim vratio na minus 1, revanširao mu se Simonović, a seriju dalekometnih koševa nastavio je Hečer (73:74), koji je na nešto više od minut pre kraja sa dva promašena penala propustio priliku da domaćem timu prvi put donese prednost.

Sa druge strane Dangubić je pogodio sa 76:73, a Partizan nije uspeo da realizuje napad na 38 sekundi pre kraja meča.

Posle Džikićevog tajm-auta Partizan je krenuo u napad, a Andrić je trojkom prvi put doneo izjednačenje timu iz Humske.

Gudurić je bio polovičan sa linije penala, a Veličković je u poslednjem sekundu, posle dodavanja Ratkovice, iz srca reketa, loptu poslao u koš za veliko slavlje navijača Partizana.

Veličković je sa 16 poena (2/4 za dva, 2/3 za tri, 6/6 slobodna bacanja), 7 skokova i 3 asistencije predvodio svoj tim, isti broj koševa postigao je Hečer (3/6 za tri), uz 4 asistencije, dok su Stefan Birčević i Andrić dodali po 12.

Kod crveno-belih, za koje nisu igrali branko Lazić i Milko Bjelica, Simonović je upisao 20 poena (4/10 za tri) i 5 skokova, Gudurić 13, Nejt Volters 10 (2/4 za tri), a Kuzmić i Dangubić po 9 poena.

Pobeda Dinamika u Subotici

Dinamik je u Subotici savladao Sparat sa 83:73 i četvrtim trijumfom ostao u trci za mesto koje vodi u plej-of, odnosno u ABA ligu.

Ekipa trenera Miroslava Nikolića je u trećoj četvrtini (25:13) stigla do odlučujuće prednosti i trenutno su sa učinkom 4-5 četvrti na tabeli sa bodom više od Mega Leksa.

U prvoj utakmici 8. kola FMP je u Železniku ubedljivo savladao Vršac sa 83:63.