Partizan u neverovatnom meču dobio Zvezdu i osvojio Kup

Srbija KLS 16. feb 202022:47 > 22:48
KSS

Košarkaši Partizana 16. put u istoriji osvojili su Kup Radivoja Koraća. Crno-beli su u neverovatnom finalu u Nišu posle produžetka treću godinu uzastopno pobedili Crvenu zvezdu rezultatom 85:84 i zadržali trofej u svom vlasništvu.

Crveno-beli su bili na korak do pobede posle odlično odigrane poslednje deonice u kojoj su nadoknadili minus, ali nisu uspeli da sačuvaju šest poena viška koliko su imali 35 sekundi pre kraja posle trojke Dejana Davidovca.

Ipak, u junaka tima iz Humske izrastao je Markus Pedjž koji je u poslednjih 17 sekundi postigao 8 poena, uključujući i dva penala u poslednjim trenucima, i tako obezbedio dodatnih pet minuta.

Partizan je 16. put u istoriji osvojio državni Kup, dok je tim sa Kalemegdana ostao na devet trofeja.

Zvezda je povela košem Vladimira Štimca, ali je Partizan generalno mnogo bolje počeo duel u prepunoj dvorani Čair. Crno-beli su iz dobre odbrane crpeli samopouzdanje, a do prve osetnije prednosti stigli su u finišu prvog dela poenima Markusa Pejdža za 18:11.

Ekipa Andree Trinkijerija u tim trenucima kontrolisala je dešavanja na terenu, a raspoloženi Rade Zagorac je u 14. minutu svom timu doneo maksimalnih plus 7 (25:18). Ipak, Lorenzo Braun je odgovorio sa četiri uzastopna poena (25:22) i zaustavio nalet crno-belih. Amerikanac je nešto kasnije doveo svoj tim do pola koša zaostatka (27:26), međutim, finiš prvog poluvremena pripao je Partizanu koji je na odmor otišao sa prednošću 34:31.

Braun je bio najefikasniji u prvih 20 minuta sa 11 poena, dok je Jaramaz na drugoj strani upisao 9 poena, a treba napomenuti da su u 17. minutu zbog koškanja obostrane tehničke greške dobili Vladimir Štimac i Stefan Birčević.

Početkom drugog poluvremena kapiten Partizana Novica Veličković morao je da umiruje publiku, koja je nepristojno skandirala supruzi predsedenika kluba sa Kalemegdana Nebojši Čovića.

Partizan se sredinom trećeg perioda posle vezanih trojki Birčevića i Pejdža odlepio na 45:38, ali Trinkijerijev tim u naredna tri minuta nije postigao koš što je Zvezda iskoristila i serijom 6:0 približila na poen minusa.

Zvezda je na 77 sekudni pre kraja treće četvrtine konačno izjednačila (46:46), međutim, Zagorac je u naredna dva napada pogodio dve trojke (52:46), a uzbudljiv period završen je trojkom Čarlsa Dženkinsa, tako da je ekipa Dragana Šakote u odlučujuću deonicu ušla sa tri poena zaostatka.

Partizan je posle nove trojke Pejdža došao do 57:51 u 32. minutu, ali je ponovo usledio period loše igre u napadu tima iz Humske tako da je Zvezda serijom 12:2, zaključno sa trojkom Brauna uz faul nad Lazićem i košem Berona, preokrenula i polovinom poslednje deonice povela 63:59.

Nalet crveno-belih trojkom je prekinuo Volden (63:62), Pejdž je trojkom izjednačio na 66:66, ali je Beron na drugoj strani uzvratio istom merom, potom je siguran bio i Gist za plus 5 za crveno-bele na minut i 49 sekundi pre kraja.

Braun je doneo svom timu i maksimalnih 6 poena prednosti (73:67), usledila je trojka Jaramaza, a mnogi su verovali da je ključni koš, i to iza linije 6.75 metara, postigao Dejan Davidovac u sledećem napadu za 76:70 na 35 sekundi pre kraja.

Isti igrač je na 16 sekundi pre kraja pogodio oba penala nakon što je Pejdž smanjio na 76:73, a bek crno-belih je na 9 sekundi pre kraja ubacio još jednu trojku – 78:76. Šakota je tražio tajm-aut, a Panter napravio faul u napadu nad Pejdžom. Amerikanac je sekund pre kraja pogodio oba penala i obezbedio produžetak – 78:78.

Gist je postigao prvi koš u dodatnih pet minuta, a onda je usledila serija tima iz Humske 7:0 za 85:80 na tačno dva minuta pre kraja. Svih 7 poena postigao je Jaramaz.

Crveno-beli su poenima Štimca i Davidovca sa penala uspeli da se vrate (84:85), imali su i napad, ali Braun nije bio precizan, baš kao ni Jaramaz na drugoj strani na 35 sekundi pre kraja produžetka. Pokuša je Beron trojkom da postane junak, međutim, ni on nije pogodio, a Štimac je poslao Mozlija na iniju penala. Amerikanac je promašio oba penala… a Beron na dve sekunde pre kraja nije pogodio za dva.

Mladi Uroš Trifunović je stao na liniju slobodnih bacanja, promašio je oba penala, ali nije bilo vremena da se promeni rezultat.

Pejdž je bio najefikasniji sa 21 poenom (4/6 za tri), Jaramaz je dodao 19, Zagorac 11, uz 6 skokova, a Volden (5 as) i Veličković po 9.

Na drugoj strani Braun je postigao 17 poena, uz 7 asistencija, Davidovac 16, a Gist i Štimac (10 sk) po 11.