TBL: Pobede za Istanbul, Bešiktaš i Ušak

Turkey TBL 27. jan 201812:40 > 20:01
Srdjan Stevanovic / Stringer

U 16. kolu turskog košarkaškog prvenstva Istanbul je slavio protiv Eskišehira rezultatom 85:71. Bešiktaš je bio bolji na domaćem terenu od Trabzona, dok je Ušak nastavio svoj pobednički niz protiv Giresuna.

Meč između Istanbula i Eskišehira počeo je serijom Istanbula 12:0, a to rano raspoloženje su domaći pretvorili u dominaciju već do kraja prve četvrtine. Tada je odlično igrao Stefan Birčević, a na njega se nadovezao centar Ivan Buva.

Eskišehir ni u jednom momentu utakmice nije pokazao rekaciju i razlika je skoro sve vreme bila veća od 20 poena.

Na kraju je bilo 14 poena prednosti jer je trener Ertugul Erdoan prilično rano dao priliku najmlađim igračima iz svog tima.

Ivan Buva je postigao na ovoj utakmici 30 poena, Birčević je dodao 18, a Jaka Klobučar 14. Kod gostujuće ekipe je Džoš Dankan imao 16 poena, a Bili Beron 14.

U derbiju začelja ekipa Ušaka je slavila na domaćem parketu protiv Ješilgiresuna rezultatom 85:82. Meč je kroz skoro svih 40 minuta bio u egalu, da bi ekipa koju vodi trener Adis Bećiragić osetniju prednost napravila tek u poslednjih minut i po.

Najefikasniji u redovima Ušaka bio je Džordan Hamilton sa 18 poena, dok su Ajzea Majls i Earl Kalovej imali po 14. Kod poražene ekipe je Davon Džeferson ubacio 18 poena, dok je srpski košarkaš Tadija Dragićević dodao 15 za 22 minuta koliko je proveo na parketu.

Bešiktaš je slavio na domaćem parketu protiv ekipe Trabzona 78:74. Gosti sa severoistoka Turske su za nijansu bolje počeli meč, ali je Bešiktaš na vreme odgovorio u drugoj četvrtini pa su domaći na poluvremenu imali vođstvo.

Nastavili su crno beli da igraju bolje u trećoj četvrtini, kada su vodili i sa deset razlike, ali se Trabzon vratio. Do kraja je jedan od najlošijih timova turske lige mučio favorita iz Istanbula pa je utakmica morala u penal završnicu. U njoj se bolje snalazi Bešiktaš jer su precizni bili Džon Dibler i Džoš Adams.

Najefikasniji kod Bešiktaša je bio Sertač Šanli sa 22 poena i osam skokova, dok je pomenuti Adams imao 16 poena. U Trabzonu je Oziris Eldridž bio najbolji sa 24 poena.

U poslednjem subotnjem meču 16. kola Superlige Turske košarkaši Sakarije su kod kuće slavili protiv Bujukčekmečea 77:67. Najzaslužniji za pobedu domaćih bio je Džejms Birsen, koji je ostvario dabl-dabl učinak sa 18 poena, 13 skokova i četiri asistencije.

Srpski košarkaš Nikola Janković je za 13 minuta na parketu postigao šest poena, uz četiri skoka. U redovima gostujuće ekipe istakao se Erving Voker sa 19 poena i tri asistencije.

To je bio deseti trijujmf Sakarije i sada je na četvrtom mestu turskog šampionata. Bujukčekmeče je doživeo 11. poraz i na desetom je mestu na tabeli.