CSKA i dalje neporažen, Himki jedva, briljirao Jelovac

VTB United League 10. dec. 201713:32 > 16:10
Turkish Airlines EuroLeague

U duelu neporaženih timova u VTB ligi CSKA iz Moskve je savladao Uniks 88:75. Ranije je Lokomotia Kubanj savladala Astanu 83:50 u VTB ligi, dok je Himki uspeo da se izvuče protiv Nižnjeg Novgoroda. Ekipa koju vodi srpski trener Zoran Lukić poražena je 90:87 posle produžetka.

„Armejci“ su protiv Uniksa bili u rezultatskom plusu od prve četvrtine, a već krajem prvog poluvremena prave i dvocifrenu razliku. Uniks je uspevao da smanji razliku, međutim ekipa koja ove sezone živi od šuta za tri poena nikako nije uspevala da pronađe pravi napadački ritam i da dođe do izjednačenja.

CSKA je komfornu dvocifrenu prednost opet napravio tek u poslednjoj deonici kada je ušao Serhio Rodrigez. Ćaćo je do tada bio neprimetan, ali je zatim dao četiri trojke kojim je prelomio meč.

Španac je meč završio sa 14 poena, a od njega su bili efikasniji Vil Klajburn sa 16 i Nando De Kolo i Kori Higins sa po 15.

U Uniksu je Džamar Smit imao 16 ponea, a po poen manje su postigli Stefon Lazme i Trent Loket.

I jednoj i drugoj ekipi je naredni rival Astana, s tim što Uniks gostuje u Kazahstanu sledećeg vikenda, a CSKA će Astanu dočeati 25. decembra.

Ekipa Himkija bolje je počela meč sa Nižnjim, pa su Aleksej Šved i društvo imali već u prvoj četvrtini dvocifrenu razliku. Tim koji predvodi Zoran Lukić se međutim vratio rezultatski do poluvremena, a u trećem periodu čak je Nižnji Novgorod napravio prednost plus osam.

Sledio je odgovor Himkija pa je u poslednjoj četvrtini viđena velika borba u kojoj se bolje snalazi Nižnji Novgorod. Ipak gostujuća ekipa dozvoljava previše ofanzivnih skokova Himkiju i propušta priliku da reši meč. To sve kažnjava Aleksej Šved trojkom dve sekunde pre kraja kada je rezultat bio 77:77 te se išlo u produžetak.

U dodatnih pet minuta tim iz Novgoroda se nije predavao, a iako je tada važne poene davao Stevan Jelovac, meč su prelomili Šved i Tajler Hanikat.

Šved je imao 34 poena, Malkolm Tomas i Džejms Anderson su dodali za Himki po 15 odnosno 14 poena, dok je kod Nižnjeg briljirao Stevan Jelovac sa 32 poena, a imao je i 11 skokova.

U prvom meču dana Lokomotiva Kubanj je slavila na gostovanju Astani rezultatom 83:50.

Izabranici Saše Obradovića nisu dali ni gram nade košarkašima Astane. Kazahstanski tim je pravio probleme Lokomotivi samo u prvih nekoliko minuta, ali je zatim Lokomitiva zaigrala prepoznatljivu odbranu i lako napravila veliku razliku koju je držala do kraja meča.

„Lokosi“ su odlično pogađali trojke, a Obradović je stigao i da odmori neke igrače, pa su u većem delu poslednje deonice igrali samo ruski igrači koji ne dobijaju toliko često priliku u VTB ligi. Tim iz Krasnodara sada ima sedam pobeda iz osam utakmica, a narednog vikenda u derbiju dočekuje Zenit.

Najbolji kod Lokomotive je bio Džo Regland sa 16 poena uz četiri pogođene trojke i sedam asistencija, dok je kod Astane najefikasniji bio Džastin Karter sa 17 poena.

U poslednjem meču dana Cmoki je u Minsku savladao Kalev sa 87:84. Najefikasniji u timu Cmokija bio je Aleksandar Kudrautsau sa 23 poena, dok je Kristofer Cerapovic upisao 20 poena. Na drugoj strani Ajzea Brisko je ubacio 27 poena, a Branko Mirković 15 poena.