VTB: Kalev slavio u Moskvi, dabl-dabl Ristića protiv Uniksa

7Days EuroCup

U nedelju su odigrane četiri utakmice regionalne VTB lige: Cmoki - Zenit 73:99, CSKA - Kalev 102:107, Saratov - Uniks 97:110, Zelena Gora - Nižnji 93:97 (posle produžetka).

Lider na tabeli, Zenit je imao isuviše lak posao protiv „fenjeraša“, koji je odolevao samo u prvoj četvrtini. Na poluvremenu je bilo „plus 10“ za goste, koji su kasnije imali 15 poena viška, a u završnici i 29 (65:94).

Bili Beron iz Zenita, nekadašnji bek Crvene Zvezde, zabeležio je 20 poena, 7 skokova i 1 asistenciju, a u poraženom sastavu istakao se Kris Klajburn, sa 23 koša i 1 skokom.

Kalev je napravio veliko iznenađenje u Moskvi, savladao je domaći CSKA posle velikog preokreta, načinjenog sredinom četvrtog perioda. Moskovljani su do tada bili u konstantnoj prednosti, koja je maksimalno iznosila 14 poena, ali su uporni gosti posle 90:85 napravili seriju 9:0 i posle 92:99, uspeli da stignu do pobede.

Na meču u Moskvi centralne figure su bili Amerikanci iz oba tima. U pobedničkoj ekipi Markus Kin je upisao 26 poena,  6 skokova i 8 asistencija i Moris Kemp 24 koševa, 6 skokova i 3 asistencije, a Srbin, Brano Đukanović je za svega 3 minuta igre postigao 2 poena (1-1 za dva poena, 1-0 za tri).

U CSKA, Darun Hilijard je postigao 38 koševa, 3 skoka i 2 asistencije, ali to nije bilo dovoljno za pobedu.

Saratov je poražen na svom parketu od Uniksa, koji je ostavio bolji utisak u većem delu susreta. Gosti su već na poluvremenu imali „plus 26“, u nastavku i 30 poena viška, a domaći su u završnici meča uspeli samo da ublaže poraz na prihvatljivih „minus 13“.

U Uniksu je blistao američki tandem Džamar SmitAjzea Kenan, ovaj prvi je upisao 29 poena i 1 skok i 1 asistenciju, a drugi, 18 poena, 2 skoka i 4 asistencije.

Đan Klavel u timu Saratova je postigao 31 poen i dodao 1 skok i 1 asistenciju, a srpski centar Dušan Ristić je za 30 minuta upisao dabl-dabl učinak, 14 poena (7-4 za dva poena, 1-0 za tri, 8-6 slobodna bacanja), 10 skokova i 1 asistenciju.

Nižnji Novgorod je u gostima savladao ekipu Zelene Gore u petominutnom produžetku, posle mnogo uzbuđenja i preokreta. Nižnji je u drugoj četvrtini imao „plus 16“, a na kraju treće deonice bilo je nerešeno 64:64, a zatim su domaći imali neznatnu prednost, koju su gosti anulirali u poslednjim trenucima regularnog dela susreta (83:83). U produžetku su gosti održavali vođstvo do 4 poena i na kraju stigli do pobede.

U pobedničkom timu Artem Komolov je postigao 17 poena i tome dodao 1 skok i 3 asistencije, a u poraženom, Roland Frimenis i Ajfi Landberg su postigli po 24 poena. Ovaj prvi je imao i 5 skokova, a drugi 3 skoka i 4 asistencije.

Poredak na tabeli: Zenit 14-1, Uniks 12-4, CSKA 10-4, Lokomotiv 9-6, Zelena Gora 10-8, Nižnji 7-6, Kimki 6-6, Saratov 7-8, Perm 5-8, Jenisej i Astana 4-10, Kalev 3-10, Tsmoki 2-12.