EP (m): Makedoniji set protiv Finske, Letoniji derbi Baltika

Odbojka 1. sep 202121:10
Finska - Makedonija

Odbojkaši Finske i Letonije slavili su pobede u prvim mečevima 32. Evropskog prvenstva za seniore, koje je u sredu počelo u Tampereu i Talinu.

Finska je u okviru C grupe, pred nešto manje od tri hiljade gledalaca u „Hakametsa areni“ savladala Severnu Makedoniju sa 3:1, po setovima 25:20, 25:15, 24:26, 25:22, u meču u kojem je viđena dobra odbojka i žestok otpor selekcije koju sa klupe vodi srpski stručnjak Duško Nikolić.

Dobro su Makedonci otvorili meč, poveli 10:6 i vodili sve do 15:14, a onda su Finci serijom od 5:1 okrenuli sve u svoju korist i zahvaljujući čvrstom bloku i raspoloženom korektoru Urpu Sivuli (8 poena), došli do vođstva od 1:0.

Povezane vesti

U drugom periodu domaćin je bio još ubedljiviji, i ponovo zahvaljujući čvrstom bloku, u kojem je dominirao Sauli Sinkonen. Opet su u dve serije poena, posle 9:9, Finci stekli nedostižnu prednost – 15:10. Makedonci su imali dosta problema u realizaciji napada, pa je trener Nikolić pokušavao izmenama da dođe do boljeg rezultata, ali je nakon 16:14 nestao svaki otpor.

Tek u trećem setu, i to kad se činilo da Finska ide ka maksimalnoj pobedi (17:14), Makedonci su zaigrali hrabro, predvođeni novim dizačem, Filipom Despotovskim. U završnici su spasili meč loptu Finske, a onda sa tri vezana poena došli do prvog seta na turniru.

Velika borba vodila se i u četvrtom periodu, iako je domaćin imao konstantno vođstvo od jednog do tri poena. Poslednju šansu Makedonci su upropastili servis greškom, pri rezultatu 23:22, što je umnogome pomoglo ekipi koju sa klupe vodi engleski stručnjak Džoel Banks, da dođe do prvog trijumfa na EP.

U pobedničkom timu Urpo Sivula je osvojio 25 poena, Anti Sakari Makinen je dodao 17, a Anti Ronkanen 14. Domaćin je imao čak 18 poenterskih blokova i 11 as servisa. U selekciji Severne Makedonije Nikola Gjorgiev je upisao 19 poena, ali je i 10 puta bio izblokiran, dok je Aleksandar Ljaftov dodao 18, uz napad 30-15.

U ostalim mečevima 1. kola C grupe, u četvrtak igraju Rusija – Turska i Holandija – Španija.

Veliko iznenađenje viđeno je na otvaranju D grupe u Talinu. Letonija je posle osam godina posta savladala Estoniju, i to rezultatom 3:1, po setovima 25:23, 25:22, 16:25, 25:21. Zanimljivo da je goste do istorijske pobede sa klupe vodio 58-godišnji Estonac, Avo Kel.

U prvom setu odlučila je „jedna lopta“, dok je drugi period protekao u dominaciji Letonaca, zbog prevelikog broja grešaka domaćeg tima. Istini za volju, uzvratili su gosti greškama u narednom setu, pa je bilo logično da četvrti period donese i najbolju odbojku.

Nažalost po domaću publiku, bila je to najbolja partija Letonije, koja je od starta zagospodarila situacijom i već pri rezultatu 16:8 bilo je jasno da će doći do vredne pobede.

Letonija slavi prvu pobedu na EP

Letonce je do trijumfa vodio neumorni korektor Hermans Egleskans sa 21 poenom (napad 38 %, 45-17), Atvars Ozolinš je dodao 14, a Romans Saus 10 poena. U selekciji Estonije, koju sa klupe vodi Francuz Sedrik Enar, Oliver Veno je upisao 21 poen, Ardo Krek 15, a Robert Taht osam.

U mečevima 1. kola D grupe u sredu sastaju se Hrvatska – Nemačka i Francuska – Slovačka.