Francuskinjama drama protiv Hrvatske za četvrtfinale EP

Odbojka 29. avg 202119:50 > 20:09 0 komentara
Francuska u četvrtfinalu 32 EP za odbojkašice

Odbojkašice Francuske savladale su Hrvatsku rezultatom 3:2, po setovima 16:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:12 i plasirale se u četvrtfinale 32. Evropskog prvenstva. Do lepog uspeha, ekipa Emila Rusoa stigla je posle prave drame i velikog preokreta, s obzirom na to da su Hrvatice vodile 1:0 i 2:1.

Meč u beogradskoj „Štark Areni“, odigran u prisustvu hiljadu gledalaca, trajao je 138 minuta, a posle velikog preokreta, dobile su ga Francuskinje.

U pobedničkom timu Lusil Žikel je osvojila 25 poena, uz procenat napada od 40 % (58-23), Ameli Rotar je dodala 18 (43-18), a Elena Kazo 17 (42-16). Kod selekcije Hrvatske Samanta Fabris je upisala 26 poena (51-21), Beta Dumančić je osvojila 17 (5 bl), a Laura Miloš 16 poena (37-15).

Tok meča

Prvi set je protekao u dominaciji Hrvatske. Sjajnim servisima Samante Fabris, na ovom meču „plave“, povele su 8:2 i do kraja nije bilo neizvesnosti – 25:16. Fabrisova je, uz tri asa osvojila još tri poena iz napada (ukupno šest), dok su srednjaci Božana Butigan i Beta Dumančić dodale po pet.

Već u drugom setu, druga priča u terenu. Francuskinje su popravile prijem i igru u odbrani, a razigrala se i kapiten Elena Kazo. Njeni poeni doprineli su seriji od 4:0 (od 13:11 do 17:11), ali je Hrvatska zahvaljujući sjajnoj igri Laure Miloš uzvratila i stigla do izjednačenja (20:20). Ipak, u neizvesnoj završnici slavila je ekipa Emila Rusoa. Sa tri vezana poena, Francuskinje su stigle do nedostižnih 23:20, a uskoro je zasijalo 25:21 (1:1).

Žikel sa šest, te Kazo i Rotar sa po pet poena, bile su najefikasnije u selekciji Francuske, a sa druge strane Miloš je osvojila sedam, a Samanta Fabris pet poena.

Treći set je doneo veliku borbu, ali i konstantno vođstvo Hrvatske. Sjajna igra dizača Klare Perić, donela je ekipi Danijelea Santarelija četiri poena prednosti (16:12), a bilo je u jednom trenutku i +5 (19:14).

Iako je Francuska u završnici prišla i na poen zaostatka (21:20), Hrvatska je ipak uspela da reši set u svoju korist i na krilima Samante Fabris (9 poena), dođe do novog vođstva – 25:22 (2:1). Uz Fabrisovu, blok Hrvatica je odradio veliki posao, a istakla se Božana Butigan, sa dva poena iz ovog elementa.

Odbojkašice Hrvatske

Najveća borba i najviše uzbuđenja viđeno je u četvrtom periodu. Povela je Francuska 7:4, a onda su Hrvatice okrenule stvar i serijom od 6:1 došle do vođstva od 10:8. U nastavku seta viđena je rezultatska klackalica. Vodile su Hrvatice do 13:12, a onda je prednost prešla na stranu Francuskinja (14:13, 18:16, 18:18, 20:18…).

Sjajnim napadima Rotar i Kazo iz „zone 4“, ekipa Emila Rusoa je sačuvala dva poena viška (21:19, 22:20, 23:21) i došla do set lopti pri rezultatu 24:22. Već prvu šansu, Francuskinje su iskoristile posle greške Butigan u napadu – 25:22 (2:2).

Francuska je povela u taj-brejku, Hrvatska stigla na 7:7, ali su naredna tri poena osvojile odbojkašice iz „zemlje Gala“, pa je Santareli pri rezultatu 7:10 uzeo tajm-aut. Naredni poen osvojile su Hrvatice, posle servis greške rivalki, a onda je usledila serija blokova Francuskinja za 13:8, nedugo zatim i četiri meč lopte pri rezultatu 14:10. Treću su, ponovo blokom, iskoristile odbojkašice Francuske, kad je Silves zaustavila Fabris u kontri, za konačnih 15:12.