Silovit Avangard, slavio i u Helsinkiju

KHL 3. sep. 201920:16
KHL
SK

U derbiju trećeg dana KHL, Avangard je u Helsinkiju savladao ekipu Jokerita sa 3-1. Klub iz Omksa je na otvaranju sezone identičnim rezultatom slavio prtoiv aktuelnog šampiona moskovskog CSKA i tako potvrdio odličnu formu na startu.

Četa trenera Boba Hartlija, pokazala je visok kvalitet hokeja, potvrdu da je obavljen dobar posao u prelaznom periodu, pa se može konstatovati da se odlsci igrača poput Ilje Mihejeva i Viktora Stalberga i Dešarnjea, ne utiču na kvalitet igre jednog od pretendenata za osvajanje šampionske titule.

Jokerit je, sa druge strane, u sezonu ušao sa jačim sastavom, vratili su asoie poput Savinainena, Kontiole i Lektonena, ali su na premijeri u tekućem šampionatu naleteli na tvrd orah i u ovom trenutku kvalitetnijeg rivala.

Možda je na tok utakmice uticao i rani gol gostiju koji su poveli već u 4. minutu nakon udarca Vilea Poke i dobrog snalaženja novajlije Alekseja Potapova, koji je skrenuo pločicu u mrežu nemoćnog povratnika u KHL, Antija Niemija, doskorašnjeg golmana Montreal Kanedijansa.

Jokerit je u drugoj trećini prikazao svoju najbolju igru, najviše vremena provodili su u trećini protivnika, potrošili dosta energije, ali nisu uspeli da pronađu put do mreže sjajnog Igora Bobkova. Istina, o glavu im se obila i nedisciplina, jer su u tom periodu imali četiri kaznenan minuta, što je omogućilo Avangadru da se dodatno regeneriše i lakše sačuva sopstvenu mrežu. U tom periodu Bob Hartli je najviše eksploatisao četvrtu liniju tima, u kojoj se najviše svideo mladi, Nikita Ščrebak.

Avangard je sjajno odigrao treći period i u 47. minutu stigao je do vođstva od 2-0, nakon udarca Kodija Fransona i dobre reakcije strelca Sergeja Širokova. Činilo se da će gosti mirno privesti utakmicu kraju, ali im je planove dodatno poremetio finski reprezentativac i pojačanje Jokerita, Miko Lehtonen. Odlični bek, pogodio je gornji levi ugao udarcem sa 10 metara i uveo meč u neizvesnu završnicu.

Ubrzo su gosti ostali bez isključenog Širokova, a trener domaćih Marijamaki, izveo je i golmana Niemija, pa se u završnici igralo „6 na 4“. Bobkov je bio pod pravom opsadom, ali je uspešno odoleo svim napadaima, da bi gosti na kraju potvrdili nakon zanimljive situacije u kojoj je gol pripisan Pavelu Dedunovu. Naime, Dedunov je krenuo sam prema praznoj mreži, ali je dobio udarac štapom Jesea Juensua, pak nije završio u mreži, ali je pogodak priznat jer se po novim pravilima favorizuje igrač koji kreće prema praznoj mreži i na taj način kažnjava ekipa koja napravi ovakvu situaciju.

Ostali rezultati: Kunlun – Salavat Julajev 4:3, Sibir – Amur 2:1, Baris – Admiral 1:3, CSKA – BARS 3:2. U sredu od 18:30 na SK1 možete pogledati meč između Dinama iz Rige i Torpeda iz Njižnjeg Novgoroda.