KHL: Preokret Salavata protiv Avangarda za 2-1

KHL 5. mar 202017:50 > 17:51
Bruce Bennett, Getty Images Sport

Hokejaši Salavat Julajeva posle velikog preokreta savladali su Avangard 6:3 i poveli sa 2-1 u prvom kolu plej-ofa Istočne konferencije KHL.

Dva velika rivala sigurno vode najinteresantniju borbu na startu plej-ofa, prošle godine podelili su megdan u finalu Istoka, a sva je prilika da će ove sezone odigrati svih sedam duela za plasman u narednu fazu. U prošloj utakmici, kada je Salavat napravio brejk, klub iz Ufe je izjednačio na 2:2 šest sekundi pre kraja, a onda je u produžetku Dmitrij Kugrišev pogodio za pobedu i 1-1 u seriji.

U ovoj utakmici Salavat je igrao bez povređenih Kručinina i Sošnikova, što je gost uspeo da iskoristi u prvoj trećini i reši je u svoju korist rezultatom 2:0. Avangard je poveo već u drugom minutu posle sjajne asistencije Semjonova i rutinske realizacije Sergeja Šumakova. Gost iz Omska kontrolisao je igru u prvom periodu, a prednost je duplirao u samom finišu kada je Emelin sa plave linije precizno gađao i pogodio mrežu nemoćnog Mecole.

Jedan od ključnih trenutaka utakmice desio se na početku drugog perioda, kada je Šumakov propustio da ubaci pločicu u praznu mrežu i dovede svoj tim do vođstva od 3:0. Usledila je brza kazna, posle velike greške Tajlera Beka, domaći su krenuli u kontru ‘3 na 1’, a akciju uspešno završio Aleksandar Burmistrov. Pet minuta kasnije, nova dobra kontra domaćih, asistencija Žarkova i majstorski pogodak Hohrakova za 2:2.

Najlepši period utakmice viđen je u trećoj trećini u kojoj je dominirala skandinavska veza u domaćem timu. Prvo je Sakari Maninen u 42. minutu snažnim udarcem sa plave linije doneo Salavatu prvu prednost na meču, a onda je ponajbolji igrač domaćih Temu Hartikainen u periodu od 47. do 49. minuta postigao dva efektna gola za ubedljivih 5:2. Tada je gostujući trener Bob Hartli, inače nekadašnji osvajač Stenlijevog trofeja u vreme kada je vodio Kolorado Alavanše, zamenio golmana Bobkova i ukazao šansu Garipovu. To mu nije mnogo pomoglo jer je do kraja utakmice Bred Mekmilan uspeo da smanji na 5:3, a konačan rezultat postavio je Žarkov u trenucima kada je Avangard igrao bez golmana, sa šestoricom hokejaša u polju.

Naredni meč istih rivala na programu je u subotu, a sledeća utakmica KHL na kanalima Sport Kluba čeka vas u ponedeljak.

Hokejaši Barisa iz Nur-Sultana pobedili su u gostima Metalurg iz Magnitogorska posle produžetka 2:1 i sada vode u seriji 2-1. Gol za Metalurg postigao je Sergej Mozjakin u 47. minutu, a izjednačio je Daren Dic dva minuta kasnije. Strelac u produžetku, i to u 31. sekundi, bio je Šveđanin Linus Videl.

U ostalim utakmicama odigranim u sredu, pobedničke ekipe su došle do vođstva od 3-0 u serijama. Jokerit je sa 3:0 savladao Lokomotivu u Jaroslavlju, dok je SKA bio bolji od Vitjaza 6:0.