Avangardu prvi put u istoriji Gagarinov trofej

KHL 28. apr. 202120:57
Avangard
Printscreen

Hokejaši Avangarda su u šestoj utakmici velikog finala kontinentalne hokejaške lige savladali CSKA 1:0 i ukupnim rezultatom 4:2 u seriji prvi put u istoriji osvojili Gagarinov trofej.

Gol odluke postigao je bivši hokejaš CSKA Sergej Tolčinski u poslednjem minutu prve trećine, a napadač Avangarda na kraju je proglašen i za MVP velikog finala. Kao i većina utakmica u celoj seriji, CSKA je bolje otvorio meč, imao veći posed paka, kreirao šanse, ali u poslednje dve utakmice nisu nijednom pogodili mrežu golmana Šimona Hrubeca.

Verovatno i ključni momenat u celoj seriji odigrao se u 19. minutu četvrte utakmice kada je CSKA vodio sa 2:1 u seriji i imao prednost od 2:0 u pomenutom meču, i tada je najbolji igrač Moskovljana Maksim Šalunov namerio udario Klima Kostina, zaradio kaznu igre i suspenziju za narednu utakmicu što je presudno uticalo na kvalitet Armejaca, a čini se i samopouzdanje kompletne ekipe.

Posle pomenutog gola Tolčinskog, Avangard je u najvećoj meri kontrolisao igru i rezultat, a Moskovljani su jedinu šansu imali početkom druge trećine, kada je Met Robinson pogodio stativu.

Najzanimljive je bilo u samom finišu i to zahvaljući neopreznosti domaćih hokejaša. Zaradili su dve vezane kazne, pa je CSKA u poslednjih 4 minuta igrao u situaciji 5 na 3. Avangard se junački branio, a presudnu ulogu imao je Damir Šaripzjanov koji je čak u tri navrata blokirao pokušaje Šalunova.

Navijači u Balašiki znali su da proslave uspeh, a treba na kraju reći da je Bob Hartli, trener Avangarda postao drugi u istoriji koji je posle Stenlijevog trofeja sa Koloradom, osvojio i Gagarinov sa Avangardom. Pre njega, to je pošlo za rukom Majku Kinenu koji je slavio sa Njujork Rendžersima i Metalurgom iz Magnitogorska.