Ovečkin postao treći strelac NHL

NHL 16. mar 20229:27 > 9:41 0 komentara
AP Photo/Julio Cortez

Rus Aleks Ovečkin je u noći između utorka i srede dao svoj 767. gol u Nacionalnoj hokejaškoj ligi. Postigao je gol protiv Njujork Ajlandersa u pobedi svojih Kepitalsa 4:3, a tim golom je pretekao Jaromira Jagra na trećoj poziciji večne liste.

Ispred Ovečkina sada ostaju samo još dvojica igrača. Legende Vejn Grecki i Džordi Hau. Grecki je postigao 894 gola, a Hau 801, tako da bi Ovečkin mogao da u skorije vreme stigne i do druge pozicije.

„Svi su hteli da ja dam taj gol. Svi su bili uključeni u taj moj uspeh. Veoma sam srećan i zahvalan sam ovom timu što smo toliko dugo zajedno“, rekao je Aleks Ovečkin.

On inače nije u jednostavnoj situaciji jer njegova porodica nije uz njega već je u Rusiji.

„Teško je ali mi smo sportisti i treba da radimo svoj posao i da se fokusiramo na ono što najbolje radimo. Samo igramo hokej i uživamo u trenutku“, rekao je Ovečkin.

Inače zbog invacije Rusije na Ukrajinu njemu su zviždali tokom mečeva u Kanadi, ali su navijači Kepitalsa Ovečkinov gol dočekali sa oduševljenjem. Bili su presrećni zbog toga što jedan od najvećih hokejaša pred njima piše nove stranice istorije. Ovečkin ima 36 godina, već je 17 sezona u NHL, a ne deluje da će skoro završiti karijeru jer mu aktuelni ugovor važi do 2026. godine kada će imati 40.

Kepitalsi su inače meč dobili na penale. Ovečkinov gol je stigao inače u trećoj četvrtini kada je Vašington poveo 3:2, ali je Anders Li na dva minuta do kraja izjednačio. Penali su trajali dosta dugo, a tek je u osmoj seriji Entoni Manta dao gol za Vašington, a Vitek Vaneček je odbranio penal Liju za trijumf Vašingtona koji se i dalje bori za plej of.

Osim ovog igralo se još deset mečeva u NHL u utorak. Toronto je nastavio svoju poteru za vodećima na Atlantiku jer je dobio Dalas Starse 4:0. Odličan je bio golman Erik Kalgren sa 35 odbrana, a radi se o Šveđaninu koji je tek prvi put igrao jedan NHL meč od početka.

U istoj diviziji je Florida koja je dobila Šarkse u San Hozeu 3:2 i to u produžetku. Strelac je bio Frenk Vatrano koji je i pre produžetka imao jedan gol i to za izjednačenje u trećoj trećini.

Nešvil je dobio Pitsburg Pingvine 4:1 uz 35 odbrana golmana Jusea Sarosa, a Roman Josi je imao tri asistencije. Strelci su bili Ekholm; Žano, Tolvanen i Trenin.

Aleks Nedeljković je počeo meč sa Detroit Red Vingse ali je zamenjen posle tri primljena pogotka. Edmonton je slavio protiv Detroita 7:5, a Oilersi su već posle prve trećine imali vođstvo 4:1. U nastavku je Detroit izjednačio, na početku treće trećine je bilo 4:4, pa 5:5, d abi Fegele i Evadner Kejn postavili konačnih 7:5.

Kolorado nije imao problema sa Kingsima bilo je 3:0 u Los Anđelesu a strelci su bili Valeri Ničuškin, Džej Ti Kompher i Miko Rantanen. Darsi Kemper je imao 23 odbrane za Avalanš.

U ostalim mečevima Vankuver je bio bolji od Nju Džersija 6:3, Boston od Čikaga 2:1 posle produžetka, a produžetak se igrao i u duelu Rendžersa i Daksa, bilo je 4:3. Arizona je savladala Montreal 6:3, a Vinipeg ekipu Vegasa 7:3.