Rolerkoster u Vankuveru, Vegas zaustavio seriju Bostona

Hokej 6. dec 202210:111 komentar
Rajli Smit
Credit: Winslow Townson

Samo dan nakon što je Dalas gubio 5:1 i odveo meč u produžetak, ekipa Vankuvera je došla do pobede, iako je imala deficit od četiri gola (0:4) na kraju prve trećine u meču protiv Montreala! Trijumf Vankuvera od 7:6, začinio je i Elijas Peterson, najbržim golom u produžetku, u istoriji "franšize".

Sjajan meč viđen je u „Rodžers Areni“ u Vankuveru. Domaća publika je pala u delirijum, kad je Džek Studnička doveo Kanakse u vođstvo 5:4, u 49. minutu. Ipak, gosti su se vratili, pa je Džoš Anderson, golom u 58. minutu ponovo doveo Montreal u prednost – 6:5. Ipak, minut i po pre kraja, sjajni Rus Andrej Kuzmenko postigao je gol u situaciji sa igračem više (6:6) i meč je otišao u produžetak.

Ipak, nije se još dugo igralo u dodatnom periodu. Šveđanin Petersen je sačekao grešku Majka Matesona, uklizao sa pakom pred gol gostiju i poslao pločicu ispod golmana Montemboa, nakon samo 13 sekundi provedenih na ledu.

Na ovaj način, Vankuver se tek treći put u istoriji vratio u meč, iako je imao četiri gola zaostatka. Poslednji put, to su učinili u januaru davne 1973. godine.

Vegas Golden Najtsi su sprečili sjajan „kambek“ Bostona, pobedivši popularne Bruinse posle izvođenja kaznenih udaraca. Na taj način postali su i prva ekipa, koja je slavila u „Ti Di Gardenu“ od 16. aprila.

Vegas je vodio 3:0, Boston u nastavku meča pokazao zašto je ove sezone najuspešnija „franšiza“ (3:3), ali je produžetak obeležio čuvar mreže Golden Najtsa, ruki Logan Tompson, koji je odbranio svih pet udaraca (ukupno 40 na meču). Na ovaj način prekinut je niz Bostona od 14 uzastopnih pobeda na svom ledu.

Zanimljivo je i to da su popularni „Zlatni vitezovi“ došli do 235. pobede na prvih 400 mečeva u NHL ligi, što je svojevrstan rekord među novajlijama.

Treba još dodati da je u „penal seriji“ jedini gol postigao sjajni Rajli Smit, dok su hokejaši Bostona promašili svih pet kaznenih udaraca.

Sjajan meč odigran je i u legendarnom „Medison Skver Gardenu“, gde su Rendžersi dočekali Sent Luis. Vodio je Njujork 1:0, 2:1 i 3:2. Prvih pet golova postignuto je u razmaku od 3 minuta i 53 sekunde!, a onda su „bluzeri“ okrenuli sve u svoju korist i poveli sa 4:3. Na kraju je odluka pala u trećoj trećini, koja je u potpunosti pripala domaćinu.

Golovima Kiandrea Milera, Aleksisa Lafrenijea i Krisa Krajdera, i to u situaciji sa igračem manje, Rendžersi su došli do vredne pobede (6:4), za ostanak na devetoj poziciji na Istoku. Sent Luis je doživeo i četvrti poraz u nizu, pa je potonuo na 12. mesto na Zapadu.

Filadelfija je u svom „Vels Fargo Centru“ savladala Kolorado 5:3 i čini se krenula sa mrtve tačke, drugom pobedom u poslednja četiri meča. Flajersi su došli do 23. boda, ali su još uvek daleko od borbe za osmo mesto, koje donosi „vajld kard“.

Vašington je slavio u Edmontonu sa 3:2 i vratio se u trku za plej-of. Nik Daud je pogodio u osmom minutu treće trećine za pobedu svog tima, posle sjajne asistencije mladog Belorusa Alekseja Protasa. Prethodno su Lars Eler i Ti Džej Oši savladali raspoloženog Stjuarta Skinera, koji je završio meč sa 47 odbrane.

U taboru popularnih „Naftaša“, Konor Mekdejvid je postigao gol i na petom uzastopnom meču (ove sezone 22 gola i 26 asistencija!), ali je zato Leon Drajzatl prekinuo seriju od četiri utakmice sa bar jednim golom, što je možda i presudilo pobednika u ovom sjajnom meču.

Kalgari je pobedio Arizonu sa 3:2 i upisao treću pobedu na poslednja četiri meča. Blistao je Nazem Kadri, koji je posle dve asistencije postigao i gol, i to odlučujući u 56. minutu. Popularni Flejmsi su već na deobi osme i devete pozicije na Zapadu i ako nastave u ovom ritmu, uskoro će biti na pozicijama koje donose doigravanje.