SP: Kanada i Švedska za zlato

Hokej 20. maj 201721:36 > 21:53
Getty Images Sport, Matt Roberts

Aktuelni svetski šampioni hokejaši Kanade, u reprizi finala prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva savladali su Rusiju posle preokreta 4:2. Za treće vezano zlato igraće protiv Švedske, koja je u skandinavskom derbiju bila bolja od Finske 4:1.

U duelu pravih teškaša, dve najtrofejnije hokejaške reprezentacije, golova nije bilo u prvoj trećini. Prvi gol viđen je tek u 33. minutu kada je Jevgenij Kuznjecov doveo Baćuške u vođstvo. Na 2:0 povisio je Nikita Gusev dva i po minuta kasnije. Tim rezultatom završena je druga deonica i naslućivao se revanš za prošlogodišnje finale. Međutim, hokejaši Zemlje javorovog lista potpuno su se razigrali u poslednjoj trećini. Prvo je Mark Šajfel u 17. sekundi prepolovio zaostatak. Pravi brodolom Zbornaje usledio je u poslednjih pet minuta. Prvo je Nejtan Mekinon izjednačio u 55. a O’Rajli na isteku 57. minuta doneo potpuni preokret. Rusi su krenuli na sve ili ništa, a to je Kuturije 67 sekundi pre kraja pogodio prazan gol i trasirao put Kanadi u treće uzastopno finale.

Rival Kanađanima biće Švedska koja je ubedljivo pobedila ljutog rivala Finsku. Samo u prvoj trećini bilo je ravnopravno. Edler je u drugom minutu doveo Tri krune u vođstvo, dok je Kempainen samo tri minuta kasnije izjednačio. A od druge trećine usledio je brodolom Suomija. Klingberg u 25, Nilander u 35. i Nordstorm u 54. minutu doneli su Šveđanima ubedljivu pobedu i plasman u prvo finale posle 2013. kada su bili šampioni. Finale je na programu u nedelju, a Kanađani imaju šansu da se pobedom izjednače na večnoj listi sa Rusijom, sa po 27 titula, koja baštini i titule SSSR.