Srbija bez finala, sa Poljacima za bronzu

Odbojka 18. sep 202122:58 > 19. sep 2021 8:08 36 komentara
odbojkaška reprezentacija Srbije
CEV.lu

Odbojkaška reprezentacija Srbije neće braniti zlato osvojeno na Evropskom prvenstvu 2019. godine jer je u polufinalu poražena od Italije u četiri seta 27:29, 22:25, 25:23, 18:25.

Italija će igrati svoje 11. finale na šampionatima Evrope, a Srbija će se boriti za devetu bronzu.

Težak meč je za izabranicima Slobodana Kovača. Teško je Srbija osvajala poene, u prva dva seta ulazilo se u neizvesnu završnicu. U prvom je Srbija bila ta koja je prva došla do set lopte, ali nakon igre na razliku Italijani su petu set loptu pretvorili u vođstvo 1:0.

Neizvesno je bilo i u finišu drugog perioda, ali su razigrani Italijani nešto lakše osvojili ovaj deo meča u odnosu na prvi set.

Ništa manja borba nije bila ni u trećem setu, ali je Srbija uspela da smanji zaostatak na jedan set i uvede meč u četvrti set.

Tek da bi tamo Italijani zaigrali mnogo bolje. Sve je funkcionisalo – servis, blok, napad, kontra i to je Italiju lansiralo u finale u kome će se za zlato boriti sa Slovenijom koja je šokirala domaćina Poljsku.

Srbija će takmičenje završiti borbom za bronzu protiv Poljske. Taj meč igra se od 17:30, dok je finale na programu od 20:30.

Italiju je do velikog finala vodio sjajno raspoloženi Alesandro Mikeleto sa 23 osvojena poena, Đulio Pinali pratio ga je sa 17, a po 13 su dodali Đanluka Galasi i Danijele Lavia.

U Srbiji je najbolji bio Uroš Kovačević sa 16 poena, Marko Podraščanin osvojio je 13, a Aleksandar Atanasijević poen manje.

Tok meča:

Rana je faza prvog seta, ali od prvog poena Srbija ima prednost od poen ili dva. Kako set odmiče, sigurniji su izabranici Slobodana Kovača i dolaze do prednosti od 8:4.

Napravila je Italija seriju od četiri poena i prešla u vođstvo (9:8), ali odgovorio je sjajno Marko Ivović i presekao taj niz, da bi nakon toga Dražen Luburić prvim poenom na utakmici ponovo vrato Srbiju u vođstvo (10:9).

Uzbudljiv meč igraju dva tima koja se odlično poznaju, ne uspeva ni jedna reprezentacija da se odvoji i napravi značajnu prednost. Igra se praktično poen za poen. Srbija trenutno vodi 17:16.

Uspela je Italija da dođe do vođstva 19:17, ali Aleksandar Atanasijević rešava to sa dva vezana poena i donosi novo izjednačenje nakon koga Srbija blokom vezuje tri poena i prelazi u vođstvo 20:19.

Neizvesno je i u finišu seta kako je bilo i celim njegovim tokom. Srbija vodi 22:21, ali druga vezana servis greška Italije dovodi reprezentativce Srbije na dva poena od osvajanja prvog seta. Dodeljen je Italiji poen jer je suđena četvrta lopta za Srbiju, ali nakon uloženog čelendža utvrđeno je da je sudija pogrešio i ponavlja se servis Marka Podraščanina. Ipak, Italijani dolaze do poena, rezultat je 23:22.

Greši Uroš Kovačević na smeču i Italija dolazi do izjednačenja, 23:23, ali Pinali greši na servisu i Srbija ima prvu set loptu u prvom delu utakmice. Okolić će na servis. Još jedna video-provera na zahtev Bobe Kovača, ali potvrđeno je da je lopta u autu i da poen osvaja Italija – 24:24. Igraće se ovaj prvi set na razliku.

Italija ima prvu set loptu nakon poena osvojenog blokom na smeč Kovačevića. Rešava to Luburić – 25:25. Fantastičan poen su nam priredile dve reprezentacije, ali nakon velike borbe, poen je za Italijane koji imaju novu set loptu, ali nova greška iz servisa ostavlja Srbiju u igri – 26:26.

Treća set lopta za Italiju, nemoćan je bio srpski blok, ali set traje i dalje, jedan na jedan Ivović osvaja poen za svoj tim.  Velika borba se vodi, gledamo sjajnu odbojku i odlične poene, ali Italija ponovo ima set loptu. Ovoga puta Italija koristi priliku i vodi 1:0 u setovima.

odbojkaška reprezentacija Srbije, odbojkaška reprezentacija Italije
CEV.lu

Bolje je i drugi set otvorila Srbija, imala je konstantno poen ili dva prednosti, ali je Italija držala priključak da bi nakon izjednačenja pri rezultatu 9:9 vezala tri poena i došla do vođstva 11:9.

Velika borba poen za poen je nastavljena, a Srbija je došla do izjednačenja 14:14. Međutim, Italija ponovo vezuje dva poena i ima 16:14.

Usledila je sada serija Srbije, dva vezana poena donose Kovačevom timu novo izjednačenje – 17:17.

I drugi set ulazi u uzbudljivu i neizvesnu završnicu, a Italijani imaju poen prednosti, vode 20:19.

Nakon velike borbe Italija dolazi do dve vezane set lopte – 24:22. Odličnim servisom Italija dolazi do vođstva 2:0 u setovima.

Aleksandar Atanasijević
CEV.lu

Nakon početne igre poen za poen u trećem setu, Srbija je uspela da napravi mini seriju i povede 6:4, ačli vraćaju se Italijani i stižu na 6:6, ali Srbija ponovo preuzima vođstvo – 8:6.

Muči se Srbija za svaki osvojen poen, a onda sitnim greškama vraća Italiju u igru. Od 9:7, do 9:9 pa i vođstva Italije 10:9. Đaneli je na servisu i njegov tim vezao je tri poena.

Ponovo Atanasijević donosi dva vezana poena, jedan sjajnim smečom, drugi dobrim servisom, a na to Podraščanin dodaje novi poen i Srbija ponovo ima dva poena prednosti.

Približavamo se završnici trećeg seta, na as servis Jovovića, odlično odgovara razigrani Đaneli. Srbija vodi 16:15. Četvrtim poenom Atanasijevića u setu, a osmim u dosadašnjem toku meča, Srbija stiže do vođstva 18:16, ali ne koriste Orlovi kontranapad da se odlepe na tri poena prednosti i Italija ponovo prilazi na -1, mada nakon toga greši iz servisa. Ima Srbija vođstvo 19:17.

Dolazi Srbija ponovo do dva poena prenosti ima 21:19, ali Mikeleto ne dozvoljava da se Srbija još više odlepi u finišu seta. Ima odgovor sa druge strane i Bata Atanasijević. Srbija vodi 22:20.

Atanasijević igra odlično u ovim momentima, Okolić će nakon njegovog poena na servis, Srbija vodi 23:21. Nemoćan je Uroš Kovačević pred blokom Italijana koji sprečavaju kontru Srbije i smanjuju na 23:22. Boba Kovač traži novi tajm-aut.

Mikeleto donosi Italiji izjednačenje – 23:23.

Ima Srbija set loptu, Petrić po sredini prolazi i donosi Srbiji set za 2:1.

CEV.lu

Furiozno je Italija otvorila četvrti set sa pet vezanih poena, ali Srbija je usepla da uhvati priključak i smanji na 7:4. Tek da Italija dođe do novog poena i sada ima 8:4.

Ne postaje ništa lakše, Italija ima najveću prednost u četvrtom setu, ali i u celom meču – 11:5.

Ima Italija odgovor na sve, servis služi, kontra napadi se odlično realizuju, blok funkcioniše kao i tokom celog meča. Uz malo i sreće Srbija dolazi do 12:7. Atanasijević je na servisu, ali ne donosi to prednost Srbiji ovog puta (13:7).

Dozboli Italija tu i tamo po jedan poen Srbiji, ali ne uspevaju Orlovi da vežu bar dva poena i daju sebi vetar u leđa. Italijani sigurno idu ka finalu i okršaju sa Slovenijom – 18:11.

Ne ide, pa ne ide. Italija je na četiri poena od pobede, a ima šest poena prednosti.

Italijani imaju meč loptu, ali prva im nije donela pobedu. A nije ni druga – smanjuje Srbija na 24:18. Tajm-aut traži Italija i nakon toga završava posao u ovom duelu.