Srbija u finalu, od 0:1 do istorijske pobede nad Turkinjama!

Odbojka 3. sep 202119:22 > 19:47 38 komentara
Srbija u finalu

Ženska odbojkaška reprezentacije Srbije izborila je plasman u finale 32. Evropskog prvenstva, posle pobede nad Turskom, rezultatom 3:1. Meč koji je trajao 126 minuta obeležila je Tijana Bošković sa 39 poena.

Srpkinje su pobedom nad Turskom došle u priliku da u subotu od 20 časova u finalu igraju za svoju četvrtu evropsku titulu, ali treću uzastopnu, što je pre njih pošlo za rukom još samo selekciji Sovjetskog Saveza.

Meč protiv Turkinja, ostaće upamćen po fantastičnoj igri oba tima, naročito u prva tri seta, u kojima se vodila bespoštedna bitka, dostojna najvećih utakmica.

Turska je posle maratona u prvom setu, koji je trajao 42 minuta, iskoristila osmu set loptu i bilo je jasno da će utakmica doneti još jednu dramu dva ljuta rivala. U drugom periodu, Turkinje su imale još tri set lopte, ali je Srbija uspela da se izvuče iz teške situacije i već u tim trenucima pokaže zašto je toliko veliki tim.

I nastavak meča doneo je pravu dramu. Povele su Turkinje u završnici 21:20, ali je Srbija, na krilima sjajne publike, uspela da okrene i ovu situaciju u svoju korist, te poenom Katarine Lazović valjda i definitivno slomi otpor protivnica.

Jer, ono što je viđeno u četvrtom periodu, bila je „igra mačke i miša“, apsolutna dominacija Srbije i nemoć Turske, koja je još jednom propustila veliku priliku u meču protiv sada već dužnika – čete Zorana Terzića.

Uz neverovatnu Tijanu Bošković, koja je osvojila 39 poena, uz napad od 54 % (69-37 i samo 5 grešaka), blistala je i mlada Katarina Lazović sa 11 poena (13-7), ali su i sve ostale reprezentativke Srbije pružile ogroman doprinos – Milenkovićeva (6 poena) na prijemu, Rašićeva (11 poena) i Mina Popović (10 poena) na mreži, Silvija Popović u igri u odbrani i na prijemu, te maestralna Maja Ognjenović, koja je još jednom dokazala zašto je najbolji dizač na svetu.

U selekciji Turske Ebrar Karakurt je osvojila 23 poena (44-21), Eda Erdem 14 (15-10), Hande Baladin 12, a Tuba Šenolu 10. Po šest poena dodale su Zehra i Džansu Ozbaj.

Tok meča:

Turkinje bolje otvaraju prvi set. Povele su 3:0 posle dva asa. Zoran Terzić odmah traži tajm-aut. Počela je Srbija da igra. Skor je 5:5 posle smeča Tijane Bošković.

Umesto da Srbija izjednači na 7:7, turska klupa je videla pecanje jedne odbojkašice Srbije, pa su nakon čelendža ponovo otišle na +2 (8:6). Nakon toga sledi serija blokova turskog tima za 11:6 i drugi tajm-aut Zorana Terzića.

Posle još jednog uspešnog čelendža Đovanija Gvidetija i vođstva Turske 13:8, usledila je serija Srbije od 4:0, zahvaljujući fantastičnim odbranama Bianke Buše i uspešnim kontrama, pa je pri rezultatu 13:12 i italijanski stručnjak uzeo prvi tajm-aut.

Usledio je i blok Milene Rašić na Zehri za 13:13, što je podiglo na noge sve puniju Štark Arenu.

Imale su Turkinje i vođstvo od dva poena prednosti (17:15), posle asa, koji je pao Bianki Buši, kada je u igru ušla Katarina Lazović.

Od rezultata 17:17 igra se poen za poen i Turska ima minimalnu prednost, a sad je 22:22. Sjajna odbojka, pregršt fantastičnih odbrana i drama, kakvu ume da režira samo Alfred Hičkok.

Blokom na Tijani Bošković, Turkinje su ipak u završnici došle do dve vezane set lopte – 24:22. Boškovićeva je anulirala prvu, 11 poenom u setu – 24:23. Posle dobrog servisa Milenkovićeve, pogrešila je Ebrar Karakurt za izjednačenje – 24:24.

Imale su Turkinje i treću set loptu (25:24), ali je Boškovićeva izjednačila (25:25), a onda je i Rašićeva pogrešila servis (26:25).

Međutim, Mina Popović je donela novo izjednačenje, posle sjajne „alme“.

A onda i prva set lopta za Srpkinje, pogrešila je Merjem Boz, za 27:26. Nije naša selekcija iskoristila prvu, ali ni drugu šansu, oba puta je hrabro napala Tuba Šenolu, da bi nakon bloka Ede Turska došla do pete set lopte – 28:29.

Imala je Srbija tri prilike da povede, ali ih nije iskoristila zbog odličnih napada rivalki, dok je sa druge strane uporna Turska realizovala osmu set loptu, za konačnih 34:32.

CEV

Odlično je Srbija počela drugi set – na startu je Lazovićeva izblokirala Karakurt, a onda je poentirala Boškovićeva. Prošla je i u napadu Katarina, a posle bloka Mine Popović bilo je 4:0.

Ipak, uzvratile su Turkinje. Dobro je servirala Ebrar, razbila je igru ‘plavih dama’ i ekipa Đovanija Gvidetija je prišla na 7:6.

Vodila se velika borba, a Boškovićeva je čuvala prednost na strani srpskog tima. Posle greške Zehre, semafor je pokazao i 10:7.

Nadigravale su se ekipe, a posle promašaja Lazovićeve bilo je 11:10, pa je Terzić tražio tajmaut. Dala je pauza rezultat – poentirala je Mina Popović, pa su Turkinje napravile grešku u rotaciji za 14:11.

Imale su Srpkinje i vođstvo od četiri poena (16:12), pa je Gvideti uzeo tajm-aut, koji je doneo puno dobrog njegovom timu, koji je vezao tri poena i prišao na minus 1 (16:15). Blokom Šenolu na Boškovićevoj, na semaforu je zasijalo 16:16.

Potpuno su Turkinje zaustavile najbolju odbojkašicu planete, a sa druge strane raspucala se Ebrar Karakurt, pa je Turska prvi put povela na 19:18 i Zoran Terzić je uzeo tajm-aut.

Nova greška Boškovićeve, donela je i plus 2 selekciji Turske, a posle kontre Ebrar, Turkinje su povele 21:18.

Usledio je poen Ognjenovićeve, pa ulazak Mirkovićeve i sjajna kontra Boškovićeve, a posle odličnog servisa Milene Rašić, na semaforu je zasijalo 21:21.

Imala je Srbija i kontru u narednom poenu, ali je mlada Sara Carić smečovala u aut, pa je prednost ostala na strani Turske.

Dosta nervoze viđeno je u završnici drugog perioda, puno grešaka i na kraju prva set lopta za Tursku, posle bloka na Tijani Bošković – 23:24.

Boškovićeva je izjednačila – 24:24, Ebrar donela i drugu set loptu Turkinjama – 24:25. Ponovo je Tijana pogodila za egal (25:25), ali je u narednom poenu skuvala Džansu (25:26).

Onda je Rašićeva prošla „almu“ za 26:26, a naredni poen doneo je pravu dramu i na kraju preciznu dijagonalu Boškovićeve, za prvu set loptu Srbije (27:26) i drugi tajm-aut Đovanija Gvidetija.

Spremne su bile ‘plave dame’ za akcije rivala, pa je blok Rašićeve doneo set Srbiji – 28:26.

Na početku trećeg seta povela je Srbija 4:3, pa Turska 6:4, posle tri vezane greške pulenki Zorana Terzića. Dobri servisi Milenkovićeve vratili su prednost na stranu domaćina (8:7), ali je Eda izjednačila – 8:8.

As Mine Popović za vođstvo Srbije 13:11 naterao je Gvidetija da zameni primače i Šenolu zameni Melihom. Ipak, još jedna greška Turkinja (Hande) doneli su i tajm-aut italijanskog stručnjaka, jer su „plave“ povele 16:13.

Bilo je 17:14 i 18:15 posle napada Boškovićeve, a onda poen koji je zapalio Arenu. Čudesna odbrana Srpkinja, dizanje Popovićeve „sa klupe“ i Tijanin projektil za 19:15 i novi tajm-aut Turske.

Nažalost, pauza je pomogla Turkinjama, nanizale su četiri poena na servise Džansu i došle do izjednačenja (19:19), što je samo bila najava nove drame u završnici seta.

Imala je Srbija poen prednosti, nakon bombe Boškovićeve (23:22), a onda su viđene dve servis greške (Milenković, pa Eda) i došli smo do prve set lopte za Srbiju.

Dobro je servirala Milena Rašić, došla je Srbija do kontre, koju je posle dizanja Milenkovićeve realizovala Katarina Lazović, pa je Srbija povela sa 2:1 (25:23).

CEV

Sjajno je Srbija otvorila četvrti set i na krilima prethodnog, nastavila sa fantastičnom igrom, a kad je na semaforu zasijalo 13:5, posle maestralnog bloka Mine Popović, bilo je jasno da se smeši novo finale pulenkama Zorana Terzića.

Menjao je Đovani Gvideti, pokušavao da pronađe postavu, koja bi mogla da promeni nešto, ali je ostao utisak da je izmenama samo pomogao srpskim gracijama.

Bilo je i 15:7 posle još jednog sjajnog napada Tijane Bošković, a onda i 16:8, posle čega je Gvideti uzeo drugi tajm-aut.

Nisu se Turkinje predavale nijednog trenutka, pokušavale su Hande i Eda da vrate svoju selekciju na pravi, ali već je bilo kasno, Srbija je u završnicu ušla sa sedam poena prednosti – 18:11.

Kraj meča obeležili su sjajni blokovi srpskih odbojkašica, a svojih pet minuta imala je i maestralna Katarina Lazović. I meč lopta je realizovana na isti način, samo novim blokom Tijane Bošković.

Srbija je upisala 24 uzastopnu pobedu na Evropskim prvenstvima i treći put zaredom izborila plasman u finale šampionata Starog kontinenta.