Varti brejk u polufinalu, šampion bolji od SKRA

Odbojka 23. apr. 202219:37 > 19:40
Igor Kolaković

Odbojkaši Varte iz Zavjirča poveli su 1:0 u polufinalnoj seriji plej-ofa poljske Plus lige, pošto su kao gosti u Kožleu, savladali domaći Kenđeržin sa 3:1, po setovima 22:25, 25:17, 25:22, 25:23. Priliku da se plasiraju u finale imaće već u utorak u 17.30 časova u svojoj dvorani, uz direktan prenos na Sport Klubu 3.

Prvi meč ove serije doneo je veliki preokret i sjajnu igru pulena Igora Kolakovića. Blistala je Varta u odbrani, u realizaciji kontranapada, ispoštovali su „Žurek i drugovi“ sve ono što je pred njih postavio novi-stari selektor Srbije.

I to sve pošto je domaćin dobio prvi set (25:22), u kojem je vodio od početka do kraja. U drugom, od rezultata 6:6, Varta je vrlo brzo stekla pet (7:12), a potom i šest (8:14) poena prednosti. Bilo je to dovoljno za mirnu završnicu.

Na početku trećeg seta bolje su počeli domaći, poveli 5:2, ali ni to nije pokolebalo goste iz Zavjirča. Kovačević, Konte i Konarski rešetali su s krajeva, Tavareš, Zniščol, Njemjec i Žurek držali visok ritan igre, pa je od vođstva 6:5 Varta do kraja držala prednost.

I četvrti set je u potpunosti pripao gostima, koji su vodili i 21:16. Ipak, odbojkaši ZAKSE nisu se predavali, stigli do izjednačenja – 23:23, ali je onda servis pogrešio Rejno, a junak meča, Fakundo Konte izblokirao Kluta za konačnih 25:23.

Argentinac je osvojio 23 poena i s pravom poneo epitet MVP meča. Uroš Kovačević je dodao 18 (32-17, 1 gr, 3 izb, 1 bl, 5 sg, 15 pr, 2 gr), a David Konarski 13 poena.

Kod domaćih, Norbert Huber, srednji bloker, bio je najefikasniji sa 13 poena. Sledili su prilično bledi Lukaš Kačmarek sa 11 (32 % napada) i Kamil Semenjuk, koji je takođe upisao 11 poena.

Na meču između Jastšembski Vengijela i SKRA Belhatova maksimalnih 3:0 za domaćina – 25:14, 30:28, 26:24.

Ostao je utisak da su gosti, koje je sa klupe predvodio Slobodan Kovač, propustili priliku da produže ovaj meč.

U završnici drugog seta nisu realizovali dve set lopte (na 25:24 i 26:25), a u završnici trećeg, posle vođstva od 16:12, nije im bilo dovoljno ni vođstvo od 24:21! Servisima Jana Hadrave, serijom od 5:0, šampioni Poljske su došli do pobede – 26:24!

U pobedničkom timu najbolji poenter bio je upravo češki reprezentativac, koji je osvojio 17 poena. Rafal Šimura je dodao 15, a Jurij Gladir 12. Kod poraženih, Aleksandar Atanasijević je osvojio 16 poena (24-12, 1 gr, 4 izb, 1 bl, 3 as, 4 sg), a Mateuš Bjenjek i pored činjenice da ima dva naprsla rebra (!), igrao je i upisao 10 poena.

Drugi meč ove serije na programu je u utorak, 26. aprila od 20.30 časova na Sport Klubu 4.