Pobede Brazila i Kine na startu turnira u Montreu

FIVB

U utorak je startovalo 33. izdanje prestižnog turnira u švajcarskom Montreu. Na otvaranju su se sastale reprezentacija domaćina i selekcija Kine, dok su u drugom meču igrale ekipe Brazila i Rusije.

Olimpijske šampionke iz Rija ubedljivo su savladale domaću selekciju Švajcarske na otvaranju turnira rezultatom 3:0 u okviru A grupe. Po setovima bilo je 25:21, 25:14 i 25:10. Kina je doputovala u Montre u kombinovanom sastavu, stigla je između ostalog bez prve zvezde Džu Ting, ali i selektora, legendarne Dženi Lang Ping. Kina je nedavno u najjačem sastavu osvojila zlato na Azijskim igrama, i to bez izgubljenog seta.

Azijske šampionke su prošle godine u Montreu došle do bronzane medalje, a ove su dobro počele, ne prepustivši domaćinu nijedan set. U prvom delu igre je bilo najviše neizvesnosti, Kina je vodila sa 11:6, Švajcarska je serijom od 5 vezanih poena došla do izjednačenja, da bi gošće pri rezultatu 20:20 serijom od 4:0 prelomile set u svoju korist. U drugom i trećem setu nije viđena nikakva neizvesnost, Kineskinje su vodile od prvog do poslednjeg poena i lako došle do prvih bodova na ovom turniru. Bio je ovo treći duel dve ekipe u poslednjih pet godina u Montreu, i Švajcarska još uvek nije uspela da dođe ni do jednog seta.

Najefikasnija u pobedničkom timu bila su Janhan Liju i Mingjuan Hu sa 12 osvojenih poena, dok je u domaćoj ekipi Maja Štork upisala 11.

U prvom meču B grupe, Brazil je posle preokreta savladao Rusiju sa 3:1. Po setovima rezultat je glasio 26:24, 21:25, 21:25 i 23:25. Zbornaja Komanda je dobro otvorila meč, odigrala odlično u prvom setu i na krilima Irine Fetisove, koja je upisala 5 poena iz bloka, došla do vođstva u setovima. Ruskinje su i u drugom delu igre krenule odlično, povele sa 14:9, ali od tog trenutka Brazilke su krenule odlično i došle do drugog seta. U trećem periodu igre, Brazilke su od starta zaigrale odlično, i zahvaljujući sjajnoj igri Kerol i Gabi došle do vođstva od 2:1. Velika borba je viđena u četvrtom setu, kada se igralo praktično poen za poen od početka do kraja. Pri rezultatu 23:23 sjajnom dijagonalom poen Brazilu donela je Gabi, da bi Rozamarija sjajnim blokom zaustavila Voronkovu i stavila tačku na meč.

Najviše poena na utakmici, čak 20, osvojila je Natalija Gončarova, dok je u redovima Brazila, Rozamarija upisala 16, a Gabi 15 poena.

U sredu su na programu nove tri utakmice u okviru turnira u Montreu. Ruskinje će ponovo na teren, ovoga puta protiv reprezentacije Kameruna, koja je prva afrička reprezentacija koja je zaigrala na ovom prestižnom turniru. Ruskinje imaju ulogu apsolutnog favorita u ovom duelu ekipa koje će nastupiti na predstojećem Svetskom Prvenstvu. Meč počinje u 16:30. Od 18:45 u derbiju dana sastaju se Kina i Italija, gde će Italija imati blagu prednost u odnosu na kombinovani kineski sastav. I konačno, od 21:15, Brazilke će tražiti drugi trijumf na turniru, protiv selekcije Poljske, koja će predvođena Malvinom Smaržek pokušati da pomrsi račune Južnoamerikankama. Sve utakmice možete pogledati u direktnom prenosu na Sport klubu 1.