Amerikanke još jednom najbolje u Ligi nacija

Odbojka 7. jul 201916:18 > 16:20
FIVB

Odbojkašice Sjedinjenih Američkih Država odbranile su titulu pobednika Lige nacija, na finalnom turniru odigranom u kineskom Nanđingu.

Sjedinjene Američke Države savladale su u finalu drugog izdanja Lige nacija Brazil rezultatom 3:2 i tako odbranile titulu osvojenu prošle godine na istom mestu. Amerikanke su slavile nakon pet setova i 139 minuta igre, ali i velikog preokreta  – 20:25, 22:25, 25:15, 25:21, 15:13.

Brazilke su sjajno igrale u završnicama prva dva seta, a nakon vođstva od 2:0, praktično su došle na korak od velikog uspeha. Ipak, povreda kapitena Natalije Pereire u drugom periodu, pri rezultatu 18:18, umnogome je uticala na nastavak meča.

Neigranje udarne igle brazilskog tima, ali i nekoliko novih igračica u postavi selekcije SAD, doneli su preokret. Amerikanke su preuzele inicijativu, lako dobile treći set, a u četvrtom je vođena velika borba.

Imao je Brazil vođstvo od 15:13 i kontru, koju Gabi nije iskoristila, a onda je usledila serija odbojkašica SAD od 6:0, uz sjajnu igru Druz i iskusne Džordan Larson.

U petom setu, drama je potrajala do samog kraja. Iako su Amerikanke imale konstantnu prednost, od jednog do tri poena, pa na kraju oi tri vezane meč lopte pri rezultatu 14:11, tačka je stavljena tek nakon „čelindža” Karča Kiralja. Prekinuo je poen, posle napada Kelsi Robinson, a na ponovljenom snimku svi su videli da je antenu zakačila rukom Brazilka Ana Karol Da Silva. Usledila je velika radost novih-starih šampionki Lige nacija.

Sjajna Andrea Druz, na kraju i MVP Lige nacija 2019, osvojila je za pobednički tim 33 poena, a sa 15 je pomogla Kelsi Robinson, dok je 10 upisala snažna Hejli Vašington. Na drugoj strani, po 20 poena osvojile su Gabrijela Braga Gimaraeš i Loren Žeraldo Tešeira, dok je povređena Natalija stala na devet.