Srpkinje preokretom nad domaćinom do maksimalnog skora!

Odbojka 29. avg 201918:08 > 20:50

Odbojkašice Srbije savladale su Tursku u poslednjem meču grupe A Evropskog prvenstva sa 3:1 u setovima i sa liderske pozicije, uz maksimalnih 15 bodova, ostvarile plasman u osminu finala. Tamo ih čeka duela sa selekcijom Rumunije.

Aktuelne šampionke imale su velikih problema protiv domaćina u Ankari, ne računajući drugi set, koji su relativno lako osvojile, ali su na kraju slavile posle preokreta sa 23:25, 25:19, 25:22, 25:22 za 111 minuta igre.

Turska je posle drame u finišu prvog seta (23:23) do vođstva stigla posle velikog previda sudija, koje su pokazale „pecanje“ Brankici Mihajlović, iako je snimak tvrdio suprotno.

To, međutim, nije poremetilo Srpkinje u drugom setu, pa su vrlo brzo stekle prednost 13:8, koju do kraja nisu ispuštale.

Treći set su bolje otvorile Turkinje i bile u prednosti, ali kako je vreme odmicalo tako je Srbije pojačala ritam i preokretom u nastavku povela sa 2:1.

Slična situacija viđena je i u četvrtom, Turska je vodila, Srbija preokrenula i došla do 18:14, da bi domaće igračice uspele da poravnaju na 2:2.

Ipak, na kraju je presudio kvalitet srpske selekcije, koja je sa tri poena u nizu došla do pobede.

Najefikasnija u pobedničkom timu bila je Tijana Bošković sa 20 poena, a jedan manje upisala je Brankica Mihajlović.

Kod Turske, koja grupu završava kao druga sa 11 bodova, Eda Erdem Dundar imala je 16 poena.

Tok meča možete da pratite na našem sajtu.

Prvi set

Odbojkašice Turske dobile su prvi set rezultatom 25:23, posle velike drame i uz obilatu pomoć glavnog sudije Juraja Mokrija.

U samoj završnici, pri rezultatu 23:23, as kontru Brankice Mihajlović, Slovak je okarakterisao prelazom, iako je ponovljeni snimak nekoliko puta potvrdio da je arbitar loše procenio ovu situaciju.

Nisu vredeli ni protesti igračica, selektora Zorana Terzića, baš kao ni „čelendž” naše klupe, jer se dizačica Ozbaj definitivno nije „pecala”.

U narednom poenu pogrešila je Tijana Bošković, koja je u prvom periodu osvojila četiri poena, uz procenat napada od 29 odsto (14-4).

Po svemu viđenom u prvom setu, Srbija je propustila priliku da povede. Vodile su evropske šampionke 15:12 i sve do 21:20, a onda su Turkinje nanizale tri poena i preuzele inicijativu.

Drugi set

Za Srbiju je počela startna postava; Ognjenović – Bošković, Mihajlović – Buša, Veljković – Mina Popović i libero Pušić.

Od rezultata 7:7, četa Zorana Terzića je pojačala ritam i vrlo brzo stekla pet poena prednosti (8:13). Grešile su Turkinje, levicu je namestila i Tijana Bošković, a sjajno servirala Stefana Veljković.

Poslednji trzaj, domaće su imale pri rezultatu 11:13, a kad je na semaforu zasijalo 12:18, bilo je jasno da će Srbija doći do izjednačenja.

Dva napada realizovala je i Bianka Buša, a Mihajlovićeva je držala sve u svojim rukama za konačnih 19:25.

Treći set

Može se reći da su izabranice Zorana Terzića „ukrale“ ovaj set Turkinjama.

Vodila je Turska 5:1, pa 11:8, ali uspele su Srpkinje da preokrenu na 13:12 i od tad čuvale stečeno vođstvo.

Na kraju su do osvajanja seta i preokreta došle rezultatom – 25:22.

Četvrti set

I u četvrtom setu Turska je dobrano namučila evropske šampionke i boljom igrom na startu povela sa 6:2.

Ipak, kako je vreme odmicalo tako je Srbija podizala nivo igre i nadoknadila zaostatak. Od 9:9 igralo se praktično poen za poenom, pre nego što su Srpkinje serijom 5:0 pobegle na 18:14.

Nije se domaćin predavao, pa je vrlo brzo poravnao na 2:2 i uneo dramu u finiš, međutim, na kraju je presudio kvalitet Terzićevih odbojkašica za konačnih 25:22.