Deca u sportu, koji su sve ciljevi?

Ostali sportovi - Ostalo 7. okt 202116:13 > 16:16 0 komentara
Centar za prava deteta

„Sport uči decu da gube i da se posle poraza podignu. Nije važno da li si pobedio ili izgubio, važno je da nastaviš da se trudiš i ne odustaješ“, kaže novinar Miša Stoiljković.

Danas, kada su igru u školskom dvorištu zamenile škole sporta, kada je sport postao deo kućnog budžeta, a gotovo svako dete pohađa neku školu sporta, važno je razgovarati o uticaju sporta na dete, o ulozi roditelja i trenera, kao i o izazovima roditeljstva i promenama koje se konstantno dešavaju tokom razvoja dece.

Tim povodom, Centar za prava deta održao je besplatan vebinar„Deca u sportu”, a roditelji su imali prilike da saznaju odgovore na neke dileme u razgovoru sa Radmilom Vulić Bojović, psihološkinjom i porodičnom psihoterapeutkinjom, Andrijom Gerić, psihologom i bivšim odbojkaškim reprezentativcem Srbije, i novinarom Mišom Stojiljkovićem.

„Deca padaju da bi naučila da ustanu. Pustite ih da padnu i da sami ustanu, ali im budite podrška i oslonac“, rekao je Gerić, bivši odbojkaški reprezentativac Srbije.

Sagovornici ističu da deca do 12 godina treba da se igraju sporta, da ga zavole. Sport nije samo produkcija vrhunskih sportista, sport je sticanje motoričkih veština, razvijanje timskog duha, razvoj tela. Kroz sport, deca uče da trpe i neprijatnosti, kako da se suoče sa porazom i izbore sa frustracijom.

Reuters, Alexander Demianchuk

„Sport nema smisla ako nema selekcije, neophodno je usmeravanje i vođenje. Baš kao i u roditeljstvu. Zato je roditelj potreban detetu, a trener mladom sportisti“, ističe Radmila Vulić Bojović.

Treneri su deci u ranom uzrastu često drugi roditelji. U tom smislu je neophodna i edukacija trenera za rad sa decom, jer ukoliko izostaje pedagoški rad, nema ni napretka. Isto tako, roditelji ne treba da se mešaju u rad trenera, jer treba da postoje stvari koje su samo dečije. Uspešnost roditeljstva se ne meri školskim ili sportskim uspehom deteta.

Na samom kraju, sagovornici su istakli da sport i obrazovanje ne smeju isključivati jedno drugo, jer sport u dečjem uzrastu ne sme biti svrha.

„Ne upoređujte svoje dete sa drugom decom, jer im tako narušavate samopouzdanje. I ne očekujte da budu savršeni. Volite ih i pružite im podršku“, naglašava Gerić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!