EYOF: Trećeg dana prve tri medalje za Srbiju

Ostali sportovi - Ostalo 27. jul 202223:41 > 28. jul 2022 10:45 0 komentara
Nikolina Nišavić, Mihailo Simin

Treći takmičarski dan na Evropskom olimpijskom festivalu mladih u Banskoj Bistrici (Slovačka) bio je veoma uspešan za sprske sportiste, koji su osvojili prve tri medalje. Dva srebra u džudou, Srbiji su doneli Nikolina Nišavić i Mihajlo Simin. Bronzanu medalju osvojili su srpski plivači u štafeti 4 puta 100 slobodno.

Prvu pobedu u džudou donela nam je Nikolina Nišavić vazarijem protiv Rumunke Sabine Rudnic. Bio je to početak sjajne serije, jer je nakon toga Nikolina na isti način pobedila Ajdan Valijevu iz Azerbejdžana, što joj je donelo plasman u polufinale. U borbi za finale savladala je i Luku Mamiru iz Mađarske, da bi u meču za zlato doživela poraz od Antone Gomes iz Španije.

EYOF:

Posle osvojene medalje Nikolina je izjavila:

„Ovo je moja prva evropska medalja i prvo finale. Malo mi je žao zbog rezultata u finalu, jer je moglo mnogo bolje, ali popravićemo i te stvari. Nadam se da ću u budućnosti biti još uspešnija i ovo je samo prvi stepenik ka ciljevima koje smo postavili.“

Džudista Mihajlo Simin sjajno je započeo takmičenje u kategoriji do 73 kg. Prvo je savladao Artaka Torosjana iz Jermenije – iponom. Nastavio je u istom ritmu, pa je iponom dobio i Rumuna Mitrua Vlada. Sledeća „žrtva“ u polufinalu bio je Ivan Kazimirov iz Ukrajine. Tek u finalu Mihajlo je naišao na boljeg od sebe, pa je Holanđanin Džošua De Lange iz tog meča izašao kao pobednik.

„Ne mogu da kažem da sam zadovoljan, ali i finalni meč je bio stvarno dobar! Imao sam puno prilika da bacim protivnika i da pobedim. Najžalije mi je što nisam mogao da pružim svim našim ljudima priliku da slušaju srpsku himnu. Dao sam sve od sebe, meč je bio dugačak, ali protivnik me je u sekundi pobedio“, nakon meča je izjavio Mihajlo.

Pomalo neočekivano, na plivačkom bazenu zablistala je muška štafeta 4 puta 100 slobodnim stilom. Sa petim vremenom iz kvalifikacija (3:30.98) ušli su u finale, da bi u odlučujućoj trci osvojili bronzanu medalju, nakon diskvalifikacije Velike Britanije i pobede nad vršnjacima iz Turske. Štafetu Srbije za budućnost predstavljali su Ognjen Pilipović, Matija Rađenović, Justin Cvetkov i Petar Popović.

„Zadovoljni smo rezultatom. Ipak je ovo najviši rang evropskih takmičenja, a mi smo treći u Evropi! Imamo ukupno pet muških takmičara na ovom takmičenju i štafeta od četvorice je zauzela treće mesto, osećaj je neopisiv. Podrška sa tribina nam je slala fantastičnu energiju, nisam mogao ni da sanjam da ću ovo doživeti!“, rekao je Matija Rađenović.

Sjajni Petar Popović je u finalu trke na 100m kraul zauzeo 7. mesto sa rezultatom 52.00. Za bronzanim Mađarom Bađijem zaostao je 58 stotinki.

U disciplini 200m leđno u muškoj konkurenciji, Luka Jovanović je zauzeo 35. mesto u kvalifikacijama, sa vremenom 2:15.61.

U ženskoj štafeti 4 puta 100 slobodno, Davidović, Ćorović, Jorgić i Martinović su u kvalifikacijama isplivale trku u vremenu 4:02.58, što nije bilo dovoljno za prolaz u finale.

Nakon jučerašnjeg 19. mesta, Katarina Ćorović je u disciplini 200m slobodno imala 29. vreme (2:11.76) i nije uspela da se kvalifikuje u polufinale. Andrea Jorgić je u istoj disciplini za osam desetinki bila sporija u odnosu na koleginicu iz reprezentacije, što joj je donelo 31. mesto (2:12.56).

U ženskoj konkurenciji na 100m delfin stilom, Iva Martinović je u polufinalu plivala 1:03,25, što joj je u konačnom zbiru donelo 10. mesto. U kvalifikacijama je imala 14. rezultat (1:03,87). U istoj disciplini Sara Bogojević je zauzela 31. mesto sa vremenom 1:11.09 u kvalifikacijama.

Na atletskom stadionu u Banskoj Bistrici, Marija Nisić je u kvalifikacijama troskoka zauzela treće mesto. Skokom od 12,15 metara, postavila je novi lični rekord.

Saima Murić je imala drugo vreme u kvalifikacijama trke na 1500m – 4:30.61. U njenoj grupi dominirala je Turkinja Fidanolu.

Elena Simić je u kvalifikacijama na 200m istrčala lični rekord (25.40), što je bilo dovoljno za treće mesto u grupi i direktan plasman u polufinale.

Gimnastičarka Tara Stefanović je završila svoje takmičenje u višeboju na 39. mestu sa osvojenih 38.600 bodova.

Odbojkašice su nastavile nisku pobeda, pa je posle Italije i Slovačke u poslednjem kolu takmičenja u grupi pala i Slovenija – 3:0 (30:28, 25:21, 25:20). Ovim trijumfom Srbija je kao prvoplasirana ušla u polufinale, gde će joj rival biti Turska. Taj meč na programu je u petak.

„Bila je i ovo teška utakmica, ali smo uspele da se izborimo sa pritiskom i da dođemo do polufinala. Nadamo se najboljem rezultatu“, izjavila je nakon meča protiv Slovenije libero Srbije Stefana Pakić.

Sumirajući utiske nakon utakmice, selektor Vladimir Vasović je dodao:

„Ovom utakmicom smo završili prvi deo takmičenja. Odradićemo trening i danas i zatim imamo jedan dan pauze, da se što bolje spremimo za polufinale. Imamo dovoljno vremena da analiziramo protivnika i da odigramo još jednu dobru utakmicu“.

Košarkaši su rezultatom od 93:57 izgubili od Slovenije i nemaju mogućnost da se bore za medalju, pa je za njih ovde takmičenje završeno.

Raspored takmičenja za sutra možete pogledati NA OVOM LINKU.