TOP 50: Sportski događaji koji su obeležili 2015, part 3

Što se tiče najupečatljivijih događaja godine, u ovom delu teksta proći ćemo kroz one koji su se ugnezdili između 26. i 15. mesta naše liste.

Mesto 26, odlazak Duška Vujoševića iz Partizana.

Jedan od najvažnijih događaja u 2015.godini svakako je odlazak Duška Vujoševića sa klupe Partizana. Odlazak Vujoševića je ključni epilog Skupštine kluba iz Humske na kojoj je za novog predsednika postavljen Nikola Peković. Nova uprava kluba objasnila je da želi da krene od nule, da pokuša da finansijski stabilizuje klub koji je u najtežoj situaciji od osnivanja i iz tog razloga nije ponuđen novi ugovor legendarnom treneru. Vujošević je u 4 navrata vodio Partizan i pod njegovim vođstvom Partizan je postao dominantni tim ovog dela Evrope. Od 2002.do 2014.godine osvojio je 13 uzastopnih titula prvaka države, od toga dve pod vođstvom Vlade Jovanovića. Partizan je dva puta igrao fajnal for Evrolige, pod palicom čoveka koji je 2010.proglšen za najboljeg trenera Evrolige. Partizan je u teškoj finansijskoj situaciji, a crno beli su odustali od igranja Evrokupa ove sezone. Vujoševića je na klupi zamenio njegov bivši igrač i pomoćnik Petar Božić. 

25. mesto – Katar kao domaćin Svetskog prvenstva u rukometu stigao do 
srebrnog odličja
. Selekcija, sastavljena uglavnom od naturalizovanih igrača, poreklom iz Srbije, Crne Gore, Španije, stigla je do istorijskog uspeha. Na putu do srebrne medalje, Katar je eliminisao favorizovane Nemce i Poljake, ali je verovatno najveću senzaciju u istoriji rukometa, sprečila Francuska, predvođena Nikolom Karabatićem. U idealnom timu prvenstva, našla su se dva reprezentativca domaće selekcije, Žarko Marković i Rafael Kapote.

Mesto broj 24 – Specijalna Olimpijada u Los Anđelesu.  Ovo je najmasovnije nadmetanje za sportiste sa posebnim potrebama. Učestvovalo je čak 6500 takmičara iz 177 zemalja. Selekcija Srbije je bila odlična i osvojila 17 medalja, po 6 zlatnih i srebrnih i 5 bronzanih. Aleksa Ćirić i Ivan Živkov osvojili su po dve medalje, zlatnu i srebrnu, u plivanju tj stonom tenisu.

Federerova hiljadita pobeda na turu našla se na 23. mestu. 

Opet je legendarni Švajcarac ušao u istoriju. Odavno je postao najveći svih vremena sa 17 osvojenih grend slemova, i konstantno ruši rekorede, a to je uspeo i početkom 2015.godien. Bilo je samo pitanje vremena kada će se to dogoditi ali Rodžer Federer je uspeo da ostvari 1000 pobedu u karijeri na turniru u Brisbejnu i to baš u finalu posle tri seta i velike borbe kada je savladao Miloša Raonića i tako došao do 83 titule u karijeri. Federer se tako pridružio velikanima i samo dvojici 
koji su to uradili pre njega Džimiju Konorsu i Ivanu Lendlu. federer sada ima 1053 pobeda, Lendl 12 više odnosno 1071, a Konors 1254 trijumfa u karijieri. Pošto će sigurno igrati još dve sezone moguće je da će prestići i čuvenog Amerikanca. Po završetku samog finala, preiređena je svečanost na terenu povodom jubleja uz prisustvo legendi Roda Lejvera i Roja Emersona. Dug put je prešao Rodžer do 1000 pobede, jer je prvu ostvario još 1998.godine u Tuluzu u dvorani na tvrdoj podlozi protiv Giljuma Raua, tada je Federer bio 878 na rang listi, a Francuz 45 na svetu. Od te prve pobede prošlo je 17 godina  što samo govori koliko je teško dostići magičnu hiljadarku. Pa neka magija potraje.

Na mestu 22 je rekord bačenih jardi Pejtona Meninga.

Nijedan kvoterbek u istoriji NFL lige nije bacio više jardi od Pejtona Meninga. Legendarni igrač Denver Bronkosa upisao se u istoriju na meču protiv Kanzas Siti Čifsa kada je bacanjem za 4 jarda prestigao prethodini rezultat koji je bio u 
vlasništvu nekadašnjeg kvoterbeka Grin Bej Pejkersa Breta Farva. Do ovog rezultata Mening je stigao posle 14 sezona u Indijana Koltsima i 4 u Denveru. Prethodni rekord iznosio je 71.838 jardi, a bio je aktuelan od 2010.godine kada se Farv povulao iz NFL. Ipak, spektakularan i dirljiv momenat za Pejtona nije dugo potrajao pošto je pomenuti meč za njega bionajslabiji u karijeri. Nedugo posle rekorda zadobio je dvostruku povredu i okončao svoj nastup a još uvek ga uspešno zamenjuje Bruk Osvajler koji bi mogao da bude prva opcija Bronkosa i u plej ofu. Mening i Farv izjednačeni su još i po broju pobeda u regularnom delu sezone, obojica imaju po 186 pa bi i taj rekord mogao da pripadne vođi navale Bronkosa. Da li će zaista biti tako, saznaćemo do kraja sezone u kojoj Pejton Mening radi na oporavku i povratku na teren. 

21. mesto – Karlos Teves odbio velike pare i vratio se u Argentinu. Bivši napadač Mančester sitija i Juventusa je dobio ponudu iz Kine od 20 miliona evra po sezoni, ali je ipak odbio zbog ljubavi prema njegovoj Boki Juniors. 

20. pozicija, Srbija svetski šampion u vaterpolu. Izabranici Dejana Savića još jednom su obradovali naciju – posle evropskog zlata u Budimpešti, osvojili su i peti svetski trofej u Kazanju. Vaterpolo, koji su delfini prikazali, odavno nije 
viđen. Totalna dominacija u grupi, pa pobede nad Australijom, Italijom i u finalu nad Hrvatskom, samo su potvrdile kvalitet i tradiciju srpske vaterpolo škole.

Na 19.poziciju smo izabrali Ol star NBA meč

U fantastičnoj atmosferi Medison Skver Gardena u Njujorku, odigran je 64.NBA Ol star. Zapad je pobedio rezultatom 163:158, a čak 16 igrača u oba tima postiglo je dvocifren broj poena. Najviše ih je ubacio Rasel Vestbruk – 41 i usled pobede svog tima zasluženo dobio titulu MVP. Ovaj duel ostaće upamćen i po nastupu dva brata iz Španije, Paua i Marka Gasola i to u startnim postavama Istoka, odnosno Zapada. Lebron Džejms je bio najefikasniji u timu Istoka sa 30 poena dok je prvi naredni sa 21 bio Kajl Korver koji se sa nepune 34 godine prvi put pojavio na Ol star meču i to kao zamena za povređenog Dvejna Vejda.Atlanta je imala čak četvoricu svojih startera na ovom meču jer su pored Korvera nastupili još i Horford, Milsep i Tig, a Istok je sa klupe predvodio njihov trener Majku Budenholzer. Dan ranije održana su i tradicionalna takmičenja u zakucavanju i brzom šutiranju trojki. Korver je učestvovao ali u izuzetno jakoj konkurenciji nije uspeo da trijumfuje. Pobedu je odneo Stef Kari sa 27 poena u finalu ostavivši iza sebe Kleja Tomsona i Kajrija Irvinga. Zakucavanja su prošla po očekivanju jer je pobedu odneo mladi Zek Levin koji je svojim atraktivnim potezima podsetio navijače na zlatne godine ovog takmičenja, a u finalu je imao odličnog protivnika u liku Viktora Oladipa. U propratnim Ol star aktivnostima, vred još napomenuti da je u meč zvezda u usponu između selekcija SAD i ostatka sveta trijumfovao svet rezultatom 121:112 uz 22 poena Endrua Viginsa, prvog pika prošlogodišnjeg drafta. U takmičenju Šuting stars gde se timovi sastoje od jednog aktivnog NBA igrača, jednog veterana 
i jedbe WNBA igračice pobedio je Tim Boš, sa Krisom Bošom, Dominikom Viginsom i igračicom Njujork Libertija Svim Keš, dok je u takmičenju veština po malo neočekivano pobedio Patrik Beverli iz Hjustona koji se poput Karvera pojavio kao zamena na Ol staru ali za Džna Vola a redom je pobeđivao Ezeju Tomasa, Džefa Tiga i u finalu Brendona Najta. Sledeći Ol star vikend biće održan u Torontu od 12.do 14.debruara 2016.godine.

Na 18. Mestu, Čile prvi put u istoriji pobednik Kopa Amerike. Čile je početkom jula bio i domaćin ovog najstarijeg reprezentativnog fudbalskog takmičenja pa im je posao koliko toliko bio olakšan. Pošto je bila prva u grupi, ekipa selektora 
Horhea Sampaolija u četvrtfinalu je, sa 1:0, eliminisala velikog rivala Urugvaj da bi u polufinalu bila bolja od Perua sa 2:1. U finalnom meču protiv Agrentine, na Nacionalnom stadionu u Santijagu, nije bilo golova ni posle produžetaka a domaćin je sva četiri puta bio precizan sa bele tačke. 
Tripla kruna košarkaša Crvene zvezde je na 17. mestu. 

2015.godina bila je najuspešnija u istoriji KK Crvena zvezda. Crveno beli su prvi put osvojili tri trofeja u jednoj sezoni. U dosadašnjoj istoriji kluba koja traje punih 70 godina, košarkaši u crveno belim dresovima nikada nisu uspeli da u jednoj 
sezoni osvoje više od jednog pehara. Zvezda je prvi put trijumfovala u ABA Ligi pošto je u polufinalu eliminisala Partizan, a potom u finalu bila bolja od Cedevite. Igrači Dejana Radonjića postavili su i novi rekord po broju uzastopnih pobeda, pošto su od starta sezone imali niz od čak 20 utakmica bez poraza. Boban Marjanović i družina uspeli su da izjednače i najbolji skor u istoriji ovog takmičenja sa 24 pobede i samo dva poraza. Takođe, Zvezda je prvi put ove sezone izborila učešće u Top 16 fazi Evrolige sa pozitivnim skorom u prvoj fazi takmičenja, 6:4. Crveno-beli su prvi put u istoriji zabeležili niz od 13 uzastopnih pobeda u domaćem šampionatu, a posle 17 godina čekanja, Zvezda je postala i šampion države, a prvi put prvak Srbije. U sezoni 2014/15 Crvena zvezda je odigrala najviše utakmica u jednoj takimčarskoj godini. Bilo ih je čak 80, uz 61 pobedu. Sve su to impozantne brojke ekipe koju je sa klupe odlično vodio Dejan Radonjić, a na terenu Markus Vilijam s i Boban Marjanović. Zvezdin centar je dobrim igrama zaslužio ugovor sa velikim San Antonio Sparsima, Kalinić je otiša u Fenerbahče, Jaka Blažič u Laboral Kuću. Na početku nove sezone crveno-beli su se mučili zbog nešto lošijih procena sa pojačanjima ali su sa dolaskom Kvinsija Milera, Vladmira Štimca i povratkom Markusa Vilijamsa, ako i uz konstantnu formu Jovića, Cirbesa i Simonovića uspeli da savladaju ekipe poput Himkija, ako i šampona Evrope Real Madrid.

Na mesto broj 16, smestila se pobeda Barselone u Klasiku na Santijago 
Bernabeuu

Svaki El Klasiko izaziva veliku pažnju navijača širom sveta, ali duel Reala i Barselone odigran 21.11, u okviru 12. kola prepričavaće se godinama. Ne samo zbog pobede Barselone od 4:0 na Bernabeu, već zbog načina na koji su Katalonci nadigrali najvećeg rivala. 
Iako je Mesi igrao samo u poslednjih pola sata, tim Luisa Enrikea poigravao se sa kraljevskim klubom i mogao je da mu nanese još teži poraz. Sve golove Barselona je postigla posle sjajnih akcija. Luis Suarez je postigao prvi gol u 11.minutu, drugi je bio delo Nejmara na dodavanje Inijeste, a iskusni vezista koji je Španiji doneo svetsku titulu 2010, zapečatio je sudbinu Reala trećim golom u 53.minutu. Do kraja, Suarez se još jednom upisao u strelce za konačnih 4:0. Ovj El Klasiko podsetio je na onaj odigran u maju 2009.kada je Barsa slavila sa 6:2. Nije Real samo ponižen protiv velikog rivala – ovaj poraz uzdrmao je klub iz temelja i pitanje je kada će se situacija na Santijago Bernabeu smiriti.

Mesto broj 15 – Nataša Kovačević ponovo igra košarku. Samo dve godine posle teške saobraćajne nesreće, Nataša Kovačević vratila se na parket. Volja je pobedila sve i ova devojka je prvu utakmicu u dresu Crvene zvezde odigrala protiv 
Studenta. Pobeda crveno-belih bila je u drugom planu jer je u centru pažnje bila srpska heroina sa brojem 7 na leđima koja je još jednom uspela da motiviše i razneži planetu svojom hrabrošću, željom i upornošću.
Ukoliko ste propustili prva dva dela naše liste, možete ih pronaći OVDE.

Author: SK, Maja Todić