Mikec bolji od svetskog rekorda za zlato u Plzenu!

Ostali sportovi 4. maj 201717:51 > 17:58
Streljački savez Srbije

Srpski strelac Damir Mikec osvojio je zlatnu medalju vazdušnim pištoljem na 48. mitingu "Velika nagrada oslobođenja Plzena", postigavši pritom rezultat bolji od važećeg svetskog rekorda finala.

Prvog dana tradicionalnog mitinga u gradu na zapadu Češke, aktuelni evropski vicešampion vazdušnim pištoljem Damir Mikec je u kvalifikacijama pogodio odličnih 588 krugova. Zauzeo je prvo mesto u konkurenciji 106 strelaca iz 22 zemlje.

U finalu nije sjajno krenuo, posle prvih nekoliko hitaca bio je bliži začelju nego čelnoj poziciji, ali ubrzo je uhvatio dobar ritam i preuzeo vođstvo, koje nije ispuštao do kraja.

Zlato je osvojio pogodivši 244,1 krug, što je znatno bolje od svetskog rekorda finala (241,6 krugova), koji je u martu, na Evropskom prvenstvu u Mariboru postigao Nemac Kristijan Rajc, osvajajući zlato ispred Mikeca.

Međutim, na mitinzima se svetski rekordi ne priznaju, već samo na svetskim, kontinentalnim šampionatima, u Svetskom kupu i naravno na Olimpijskim igrama.

Drugoplasirani u Plzenu, Bugarin Samuil Donkov, koji je u finale ušao kao četvrti, takođe je ostvario bolji rezultat od Rajcovog – 241,9 krugova.

Srpski reprezentativac je za jedan deseti deo kruga nadmašio vlastiti nacionalni rekord finala, postignut na finalu Kupa Srbije u martu, a miting u Plzenu ispunjava uslove za priznavanje državnih rekorda.

Mikec je jedini predstavnik Srbije na mitingu u Plzenu, a u subotu ga očekuje takmičenje malokalibarskim pištoljem.

Vazdušni pištolj, finale: 1. Damir Mikec (Srbija) 244,1, 2. Samuil Donkov (Bugarska) 241,9, 3. Anmol Đain (Indija) 220,8, 4. Juraj Tužinski (Slovačka) 200,6, 5. Frederik Larsen (Danska) 178,7… Kvalifikacije:1. Mikec 588, 2. Pavol Kop (Slovačka) 582, 3. Aleksej Kuznjecov (Rusija) 581… Za finale 578. Ukupno 106 strelaca.