Srbija preko svetskih prvaka do petog mesta na EP

Vesti vaterpolo 26. jan. 202016:55 > 16:58
Getty Images, Adam Pretty

Vaterpolo reprezentacija Srbije osvojila je peto mesto na Evropskom prvenstvu u Budimpešti rezultatom 8:7 pošto je u meču za plasman savladala selekciju Italije. Po četvrtinama je bilo 3:2, 1:4, 2:0, 2:1.

Delfini su prvenstvo završili sa samo jednim porazom, od Španije u četvrtfinalu, a za utehu im ostaju trijumfi u doigravanju protiv Grčke i pogovoto aktuelnog svetskog prvaka Italije.

Italija je mnogo bolje odigrala prvo poluvreme i zahvaljujući raspoloženom Frančesku Di Fulviju posle dve četvrtine vodila je sa 4:1. Ipak, srpski tim je u nastavku zaigrao mnogo bolje, pre svega u odbrani, i protivniku je dozvolio da u trećem i četvrtom peroodu postigne samo jedan pogodak.

Odlučujući pogodak upisao je Dušan Mandić minut i 47 sekudni pre kraja, a u poslednjem napadu Italijana, sa igračem više, golman Gojko Pijetlović je odlično reagovao i sačuvao pobedu svom timu.

Po dva pogotka postili su Milan Aleksić i Filip Filipović, a u strelce su se upisali još Mandić, Ranđelović, Ćuk i Jakšić. Na drugoj strani Di Fulvio je zabeležio tri pogotka, Pjetro Filjoli 2, a Aleksandre Bodegas i Mateo Alkardi po jedan.

Srbija je u prestonici Mađarske ostvarila najlošiji rezultat na kontinentalnim takmičenjima od osamostaljenja. Državni tim je počev od EP 2006. u Beogradu pet puta bio šampion Evrope (2006, 2012, 2014, 2016, 2018), jednom drugi (2008) i jednom treći (2010).

Savićeva ekipa će na leto na Olimpijskim igrama u Tokiju braniti zlatnu medalju osvojenu pre četiri godine u Rio de Žaneiru.

U finalu se sastaju Mađarska – Španija, a u borbi za treće mesto Crna Gora i Hrvatska.