OI (Q): Hrvatska potopila Rumuniju, velika pobeda Holandije

Vesti vaterpolo 14. feb. 202120:18 > 22:17
Adam Pretty/Getty Images

Vaterpolisti Hrvatske ostvarili su prvu pobedu na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre u Roterdamu. Popularne “barakude”, pobedile su Rumuniju sa 16:6

Golove za Hrvatsku postigli su: Rino Burić tri, Marko Macan, Miloš Lovre, Luka Lončar, Maro Joković, Loren Fatović po dva, Luka Bukić, Ante Vukićević, Havijer Garsija po jedan. Kod Rumunije, bolji od ostalih bili su Luka Georgesku i Tudor Fulea sa po dva gola.

Vaterpolisti Crne Gore, neplanirano su dobili dan odmor na startu kvalifikacija jer je selekcija Turske zbog problema sa koronavirusom, a u skladu sa protokolom koji je propisala FINA eliminisana sa takmičenja. U narednom kolu, 15. februara, a početkom u 17 časova i 30 minuta, izabranici Vladimira Gojkovića, igraju protiv Kanade.

U ostalim mečevima grupa A u kojoj se nalazi Crna Gora, Grčka je posle trilera dobila Gruziju sa 11:10. Izabranici Dejana Stanojevića, vaterpolisti Gruzije gubili su sa 8:4, stigli su do 10:10, usledila je neizvesna završnica i gol odluke u režiji Janisa Fontulisa.

Najefikasniji u sastavu Grčke bili su Janis Fontulis sa pet i Angelos Vlahopulos. Kod Gruzije, raspoloženi za igru u napadu, bili su hrvatski internacionalac Marko Elez sa četiri i srpski internacionalac Boris Vapenski sa dva gola.

Kanada je posle velike borbe pobedila Brazil sa 11:7. Kanađani su na poluvremenu vodili sa 5:4, uoči poslednje deonice sa 8:6, a zatim su mini serijom 2:0, rešili pitanje pobednika.

Najefikasniji u sastavu Kanade, bili su Nikolas Bikari, Džordž Torakis, Džeremi Kote, Sin Spuner i Aleksa Gardijan sa po dva gola. Kod Brazila, bolji od ostalih, bili su Rafael Real, igrač Partizana, sa dva gola, koliko je postigao i Ruda Franko.

Holandija je posle velike borbe pobedila Nemačku sa 11:10. Domaćin turnira je sjajno odigrao meč. Vodio je sa 7:2, 9:4, ali je Nemačka pretila do kraja. Na tri minuta pre kraja, Nemci su stigli do 9:10, ali je pitanje pobednika definitivno rešio Tomas Lukas.

Najefikasniji u sastavu Holandije, bili su Jorn Miler sa četiri, Kjeld Venhuis sa tri i Tomas Lukas sa dva gola. Kod Nemačke, raspoloženi za igru u napadu, bili su Hilijan Real sa tri, Denis Strelecki i Fin Šuce sa po dva gola.

U poslednjem meču dana na turniru u Roterdamu, Rusija je posle dramatične završnice pobedila Francusku sa 13:12, a gol odluke je postigao Konstantin Harkov.

Najefikasniji u sastavu Rusije, bili su Ivan Nagaev sa četiri, Konstantin Harkov sa tri i Ivan Šukov sa dva gola. Kod Francuske, raspoloženi za igru u napadu, bili su Igo Kruzija sa pet, Mehdi Marzuki sa tri i Tomas Verno sa dva gola.

Turnir se nastavlja u ponedeljak, 15. februara, a snage će odmeriti: Rumunija – Rusija, Nemačka – Francuska, Grčka – Brazil, Crna Gora – Kanada, Hrvatska i Holandija.