Ier: Niska uspeha je nastavljena, Dukić u finalu

Hrvoje Duvančić/ regate.com.hr

Jedriličari iz Crne Gore nastavili su da nižu odlične rezultate na velikim takmičenjima, a uspesi se nižu iz nedelje u nedelju. Na prestižnoj regati u francuskom Ieru, koja je u rangu Svetskog prvenstva, Milivoj Dukić je stigao do zlatne grupe, odnosno finala, dok će Ilija Marković, koji je nedavno bio jako blizu medalje na šampionatu Evrope za jedriličare do 21 godine, takmičenje nastaviti u srebrnoj grupi.

Podsećanja radi, u dosadašnjem delu sezone, Nikola Golubović je osvojio bronzanu medalju na velikoj nagradi Mornara u klasi ILCA 6, Milivoj Dukić je osvojio bronzano odličje u klasi ILCA 7 na Otvorenom prvenstvu Hrvatske, a na istom takmičenju, Ilija Marković je stigao do trona u konkurenciji jedriličara do 21 godine.

Privatna arhiva

Nedugo zatim, Milivoj Dukić je stigao do zlatne grupe, odnosno finala na prestižnoj regati – “Princeza Sofija” na Majorki, Ilija Marković je bio u srebrnoj, a zatim je osvojio deseto mesto na već spomenutom šampionatu Evrope, gde je bez medalje ostao zbog tri penala, koja su bila prilično stroga.

U Ieru, Dukić je posle tri kvalifikaciona dana i velikih borbi sa najboljim jedriličarama planate, a ima ih ukupno 128, zauzeo 32. mesto, pa će narednih šest regata, naredna tri dana, voditi velike borbe za što bolji plasman u finalu.

Ilija Marković je posle nešto slabijeg starta, kao posledica umora od šampionata Evrope, uspeo da se probije do 64. mesta, dvadesetak pozicija ga je delilo od zlatne grupe, ali će u srebrnoj, sticati zlatno iskustvo za iskušenja koja ga očekuju u nastavku sezone.

Od ostalih jedriličara iz regiona, plasman u finale, izborili su Tonči Stipanović, koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama i bronzanu na Svetskom prvenstvu. Tonči je trenutno na 10. mestu. Filip Jurišić, koji kao i Stipanović brani boje Mornara iz Splita, koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu je na koti 21, dok je Slovenac Žan Luka Zelko, uhvatio gotovo poslednju kartu za mesto u finalu. Zelko je na koti 42, a za medalju će se boriti 43 jedriličara.

Phil Walter/Getty Images

Pored Ilije Markovića, u srebrnoj grupi će takmičenje nastaviti i Bruno Gašpić iz Hrvatske. Ostaje da momcima iz regiona poželimo mnogo sreće i dobar vetar u naredna tri dana, kako u zlatnoj, tako i u srebrnoj grupi.