Odlično izdanje Milivoja Dukića i Ilije Markovića u Ieru

Hrvoje Duvančić/ regate.com.hr

Jedriličari iz Crne Gore, Milivoj Dukić i Ilija Marković opravdali su očekivanja na prestižnoj regati u francuskom Ieru, a takmičenje je bilo u rangu Svetskog šampionata. Dukić i Marković su borbe vodili u olimpijskoj klasi - ILCA 7.

Milivoj Dukić je posle velike borbe uspeo da stigne do zlatne grupe, odnosno finala. Stigao je među 43 najbolja jedriličara, u konkurenciji 130, imao je dosta oscilacija tokom finalnih borbi, na kraju je zauzeo 36. mesto u generalnom plasmanu, prikupio je značajne bodove za mesto na Svetskoj rang listi, pa se odmah okrenuo obavezama koje slede.

Milivoj Dukić

Ilija Marković, koji je nedavno stigao do TOP 10 na Evropskom prvenstvu za jedriličare do 21 godine, a usled prilično strogih penala ostao bez medalje, nije uspeo da se probije u zlatnu grupu, ali se iako umoran, borio kao lav ne regatnom polju, pa je takmičenje završio na 14. mestu u srebrnoj grupi, sa dosta prikupljenih bodova, koji će mu mnogo značati kada je reč o renkingu na Svetskoj listi, koja će biti ažurirarna po završetku takminja u Ieru.

Podsećanja radi, u dosadašnjem delu sezone, Nikola Golubović je osvojio bronzanu medalju na velikoj nagradi Mornara u klasi ILCA 6, Milivoj Dukić je osvojio bronzano odličje u klasi ILCA 7 na Otvorenom prvenstvu Hrvatske, a na istom takmičenju, Ilija Marković je stigao do trona u konkurenciji jedriličara do 21 godine.

JK Delfin

Nedugo zatim, Milivoj Dukić je stigao do zlatne grupe, odnosno finala na prestižnoj regati – “Princeza Sofija” na Majorki, Ilija Marković je bio u srebrnoj, a zatim je osvojio deseto mesto na već spomenutom šampionatu Evrope, gde je bez medalje ostao zbog tri penala, koja su bila prilično stroga.

Plasman u medal race, izborili su: Filip Bul (Nemačka), Pavlos Kontides (Kipar), Majkl Beket (Velika Britanija), Eliot Hanson (Velika Britanija), Hoakin Blanko (Španija), Mat Vern (Australija), Nik Vilim (Nemačka), Džordž Getri (Novi Zeland), Lorenzo Kievarini (Italija), Žan Baptist Bernaz (Francuska).

Tonči Stipanović
Laurence Griffiths/Getty Images

Od ostalih jedriličara iz regiona, Tonči Stipanović, koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama, odnosno bronzanu na Svetskom prvenstvu, zauzeo je 17. mesto, a dva mesta ispred njega je bio Filip Jurišić, momak koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na šampionatu Evrope.

Obojica su članovi Jedriličarskog kluba Mornar iz Splita, kao i Kipranin, Pavlos Kontides, koji ima realne izglede da stigne do medalje. Slovenac, Žan Luka Zelko je takmičenje završio na 41. mestu.