SP: Dukić može u TOP 20, Stipanović blizu medalje

Vodeni sportovi 28. maj 202210:43 > 12:11 0 komentara
Hrvoje Duvančić/ regate.com.hr

Svetsko prvenstvo u jedrenju, olimpijska klasa ILCA 7, nastavljeno je u Meksiku, a fenomenalne vesti stigle su i uoči poslednjeg dana takmičenja. Milivoj Dukić je na koti 26, Ilija Marković je trenutno 59, a Tonči Stipanović sa kote četiri, napada pobedničko postolje.

Podsećanja radi, jedriličari iz Crne Gore su pre polaska u Meksiko mogli da se pohvale da su napravili veliki uspeh, pravi podvig, jer su na osnovu sjajnih rezultata u proteklom periodu, dobili pravo da imaju dva učesnika na planetarnoj smotri.

Milivoj Dukić i Ilija Marković su se potrudili da uspeh učine još većim. Izborili su plasman u finalnu, odnosno zlatnu grupu, nastavili sa borbom za što bolji plasman, a uoči poslednjeg dana, uoči poslednje dve regate, Dukić, koji je tri puta bio učesnik Olimpijskih igara, ima šanse da stigne među TOP 20, dok će mladi i talentovani Marković nastojati da se probije na što bolju poziciju u generalnom plasmanu, te prikupi što više bodova za mesto na svetskoj rang listi.

Pretposlednjeg dana, Dukić je jedrio odlično. Prvu regatu je završio na 47. mestu, ali tek posle penala koji je dobio. Izgubio je dosta vremena u nastojanju da se iskupi, posle protesta jedriličara iz Britanije. Ovo nije pokolebalo Milivoja, pa je u drugoj regati zauzeo četvrto mesto. Trenutno je 26. u generalnom plasmanu, a 29. maja će nastojati da se probije među 20 najboljih jedriličara planete.

Ilija Marković koji je na Evropskom prvenstvu za jedriličare do 21 godine zauzeo deseto mesto, a da nije bilo prestrogo dosuđenih penala, stigao bi do medalje, posle prvog dana bio je 78, drugi kvalifikacioni dan je završio na koti 70, a u finale je ušao kao 59. Usledila su dva finalna dana, Marković se sjajno borio sa daleko iskusnijim jedriličarima, zadržao je poziciju koju je imao na početku, a poslednjeg dana će imati lepu priliku da napravi iskorak napred.

Trenutno, lidersku poziciju drži Žan Baptist Bernaz iz Franuske, drugi je Tomas Sanders sa Novog Zelanda, treći Pavlos Kontides sa Kipra, dok je na četvrom mestu Tonči Stipanović.

Tonči Stipanović
Laurence Griffiths/Getty Images

Tonči Stipanović, član Mornara iz Splita, ima dobru priliku da nastavi nisku uspeha. Tonči je prošle godine osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama, odnosno bronzanu na Svetskom prvenstvu. Jedan od rivala na putu ka ostvarenju cilja, biće mu klupski drugu, Pavlos Kontides sa Kipra, koji već godinama trenira u Splitu.

Filip Jurišić, takođe član Mornara, koji je prošle godine osvojio srebrnu medalju na šampionatu Evrope, trenutno je na osmom mestu, pa i on može da se nada pobedničkom postolju, ali moraće mnogo toga da se posloži u željeni mozaik, tokom poslednje dve regate.

JK Delfin Tivat

Od ostalih jedriličara iz regiona, Žan Luka Zelko iz Slovenije je na koti 50, a mladi Hrvat, Bruno Gašpić je na 61. mestu.

Ostaje nam da jedriličarima iz regiona poželimo mnogo sreće i uspeha, tokom poslednjeg dana takmičenja na šampionatu planete. Dobar vetar momci!!!