Vetar milosrdan prema Dancima u Maskatu

Podeli:
Lloyd Images/Extreme Sailing Series/Red Bull Content Pool

Glavni grad Omana Maskat bio je domaćin prve trke u novoj sezoni Svetskog šampionata u ekstremnom jedrenju, a prvi pobednik sezone je danski SAP.

Najbolji svetski jedriličari okupili su se u zalivu Almuž, na obodu glavnog grada Omana, gde su u idealnim uslovima, po vedrom nebu i uz severoistočni vetar koji je dostizao 45 kilometara na sat, četiri dana vodili bitku za prvo takmičenje Extreme Sailing Series šampionata.

Devet katamarana GC32 sa posadama iz svih krajeva sveta borili su se za nagradu i razvijali brzinu preko 55 kilometara na sat tokom 27 etapa u četiri dana, od kojih je poslednjih šest voženo u subotu.

Poslednjeg dana briljirao je švajcarski Tim Tilt, koji je dobio vajld kard za nastup u Omanu, a najmlađa posada trke u potpunosti je opravdala poverenje organizatora. Drugi je u završnoj etapi kroz cilj prošao danski brod SAP, koji je tako obezbedio ukupnu pobedu u prvoj trci.

Dean Treml/Red Bull Content Pool

Novozelanđanin Adam Minoprio vodio je ekipu SAP do minimalne prednosti posle trećeg dana, a na kraju je njihova pobeda bila ubedljiva jer su najbliži rivali Alingi i Oman Air zaostali po 16 bodova.

Alingi je izborio drugo mesto na dramatičan način – trebalo im je da u poslednjoj etapi završe dva mesta iznad domaćina, i to se i dogodilo – između je završila Tavera.

Poslednji put SAP je dobio trku u maju 2015, kada su bili najuspešniji u Ćingdau, na poprištu olimpijskog jedriličarskog takmičenja iz 2008.

Dean Treml/Red Bull Content Pool

Nagradu za najveću brzinu dobio je novozelandski tim, koji je osvojio poslednje mesto, ali su u subotnjoj pretposlednjoj etapi dostigli neverovatnih 57 i po kilometara na sat.

Takmičenje se nastavlja trkom u Ćingdau, od 28. aprila do prvog maja, a tokom sezone održava se osam trka na tri kontinenta, pre decembarskog finala šampionata u meksičkom Los Kabosu.

Rezultati:
1. SAP Extreme Sailing Team (DEN) Adam Minoprio, Rasmus Køstner, Mads Emil Stephensen, Hervé Cunnigham, Richard Mason – 286 poena
2. Alinghi (SUI) Arnaud Psarofaghis, Nicolas Charbonnier, Timothé Lapauw, Nils Frei, Yves Detrey – 270
3. Oman Air (OMA) Phil Robertson, Pete Greenhalgh, James Wierzbowski, Ed Smyth, Nasser Al Mashari – 270
4. Red Bull Sailing Team (AUT) Roman Hagara, Hans Peter Steinacher, Stewart Dodson, Adam Piggott, Will Tiller – 247
5. Team Tilt (SUI) Sebastien Schneiter, Jéremy Bachelin, Nils Theuninck, Arthur Cevey, Jocelyn Keller – 235
6. Team ENGIE (FRA) Sébastien Rogues, Gurvan Bontemps, Jules Bidegaray, Antoine Joubert, Benjamin Amiot – 199
7. Tawera Racing (NZL) Chris Steele, Graeme Sutherland, Shane Diviney, Leonard Takahashi Fry, Josh Salthouse – 195
8. Land Rover BAR Academy (GBR) Rob Bunce, Owen Bowerman, Will Alloway, Adam Kay, Oli Greber – 173
9. NZL Sailing Team (NZL) Logan Dunning Beck, Harry Hull, Isaac McHardie, Matthew Kempkers, Luca Brown – 142

Generalni plasman: 

1. SAP Extreme Sailing Team (DEN) 12 bodova.
2. Alinghi (SUI) 11
3. Oman Air (OMA) 10
4. Red Bull Sailing Team (AUT) 9
5. Tawera Racing (NZL) 8
6. Land Rover BAR Academy (GBR) 7