SK u kajaku: Tomićević sedmi, osam finala u nedelju

Robert Prezioso/Getty Images for BEGOC

Srpski predstavnici imali su uspešan drugi dan na Svetskom kupu u kajaku na Adi Ciganliji. Osam posada izborilo je mesto u nedeljnim A finalima, a najuspešniji u subotu bio je Marko Tomićević, koji je zauzeo sedmo mesto u jednosedu na 1.000 metara.

Tomićević je trku izveslao u vremenu od 3:29.540 minuta. Zlato je osvojio Aleh Jurenija iz Belorusije (3:24.772), srebro je pripalo Dancu Reneu Poulsenu (3:26.328), a bronza španskom kajašaku Roiju Rodrigesu (3:26.852)

U muškom dvosedu na 1.000 metara Srbija je imala dve posade u B finalu. Prvo mesto zauzeli su Dejan Pajić i Ervin Holpert (3:14.600), dok su Milenko Zorić i Simo Boltić kroz cilj prošli sa nešto više od jedne i po sekunde zaostatka. B finale određuje plasman od 10. do 18. mesta na Svetskom kupu.

Srpski tim će u finalu jednoseda na 200 metara u ženskoj konkurenciji imati dve predstavnice, pošto su mesto u trci za medalje izborile i Milica Starović i Nikolina Moldovan. Obe takmičarke nastupile su u istoj trci u kojoj je pobedila Milica (41.640), dok je Nikolina zauzela treće mesto (42.168). Druga je kroz cilj prošla Britanka Džesika Voker (42.168). Finale ženskog K1-200 vesla se u nedelju od 11.03 časova.

U muškoj konkurenciji u finalu popularne dvestotke Marko Dragosavljević plasirao se u finale iako je zauzeo treće mesto, pošto je trku izvezao za 35.017 sekundi.

Mlađi senior, Bojan Milinković plasirao se u B finale, pošto je u svojoj polufinalnoj trci zauzeo četvrto mesto u vremenu 36.037 sekundi. A finale u K1-200 vesla se u nedelju u 11.13 časova, dok je B finale zakazano za 09.51.

Perspektivni kanuista Marko Damnjanović, koji je debitovao na Svetskom kupu, iako je još junior, takmičenje je završio u polufinalu u kojem je zauzeo sedmo mesto, pošto je trku izvezao za 43.988 sekundi.

I Nikolina Milić takmičenje je završila u polufinalu C1-200, pošto je vremenom 57.015 sekundi zauzela sedmo mesto.

Ženska posada četverca na 500 metara: Nikolina Moldovan, Milica Starović, Kristina Bedeč i Olivera Moldovan mesto u borbi za medalje obezbedila je direktno iz kvalifikacija, pošto je vremenom 1:37.808 zauzela treće mesto u svojoj grupi. Finale ženskih četveraca na 500 metara vesla se u nedelju od 12.28.

U muškoj konkurenciji iste discipline zbog većeg broja prijavljenih posada veslane su i kvalifikacije i polufinale. Srpski čamac Nebojša Grujić, Marko Novaković, Stefan Vekić i Vladimir Torubarov mesto u A finalu izborio je osvajanjem prvog mesta u polufinalu u kojem su stazu izveslali za 1:25.332 sekunde. Finale u konkurenciji muških četveraca na 500 metara vesla se u nedelju od 12.22 časova.

U borbi za medalje poslednjeg dana takmičenja na stazi će se naći i Marija Dostanić i Biljana Relić u dvosedu na 500 metara. Mlađe seniorke u drugo uzastopno finale na Svetskom kupu plasirale su se zauzimanjem drugog mesta u polufinalu u vremenu 1:46.820 sekundi. Finale K2-500 vesla se u nedelju od 11.26 časova.

Dragan Hančovski plasirao se u C finale jednoseda na 500 metara. Hančovski je polufinalnu trku završio na petom mestu pošto je deonicu izveslao za 1:45.800 sekundi.

Drugi srpski predstavnik u istoj disciplini Marko Dragosavljević takmičenje je završio u polufinalu, pošto je zauzeo osmo mesto (02:01.844) s obzirom na to da je trku na 500 metara veslao samo 30 minuta posle plasmana u finale na 200 metara. C finale u jednosedu na 500 metara vesla se u nedelju od 9.25.