Boljšunov najbolji u poteri, Norvežani se povukli

Zimski sportovi 28. nov 202113:55 > 15:45
Lehtikuva Lehtikuva, Reuters

Rus Aleksandar Boljšunov ostvario je prvu pobedu ove sezone u Svetskom kupu u skijaškom trčanju, pošto je bio najbolji u poteri na 15 kilometara u finskoj Ruki.

Ruski takmičar, koji je prošle sezone osvojio i Veliki kristalni globus, zabeležio je 28. pobedu u Svetskom kupu u karijeri.

Do trijumfa u nedelju došao je sa vremenom 35:23.7. Na pobedničkom postolju našla su se još dvojica skijaša iz Rusije – Sergej Ustjugov je trku završio za 35:24.2, a Artjom Malcev za 35:24.4.

Dominaciju Rusa potvrdio je Ivan Jakimušikin, koji je zauzeo četvrto mesto. Na petom se našao Čeh Mihal Novak.

Pobednik trke na 15 kilometara klasičnim stilom Ivo Niskanen nije učetvovao u poteri, kao i kompletan tim Norveške, uključujući Johanesa Kleba. Oni su odlučili da se ne trkaju u nedelju zbog izuzetno hladnog i lošeg vremena u Ruki.

U generalnom plasmanu sada vodi Bljšunov sa 174 boda posle tri trke. Ustjugov je na drugom metu sa 132, dok je Klebo treći sa 119.

U ženskoj poteri na 10 kilometara, slavila je Norvežanka Tereze Johaug. Legendarna skijašica ostvarila je prvi trijumf ove sezone, ukupno 78. u karijeri u Svetskom kupu. Do pobede je došla sa vremenom 25:56.0.

Druga je bila Šveđanja Frida Karlson sa 26:03.8, a treće mesto je zauzela Norvežanka Hajdi Veng sa 26:33.9.

Među najboljih pet našle su se još Finkinja Krista Parmakoski i Amerikanka Rozi Brenan.

U generalnom plasmanu posle tri trke vodi Karlson sa 220 bodova, Johaug ima 180.

Takmičenje u skijaškom trčanju nastavlja se narednog vikenda u Lilehameru.