SP u biatlonu: Osmo zlato za Tiril Ekof

Zimski sportovi 13. feb 202117:05 0 komentara
Tiril Ekof
Tiril Ekof

Norveška biatlonka Tiril Ekof, ponovo je svetska prvakinja u disciplini sprint na 7,5 kilometara. Na Šampionatu na Pokljuki, ona je trijumfovala sa 12 sekundi prednosti u odnosu na drugoplasiranu Francuskinju An Ševalije-Buše i 14 ispred bronzane Beloruskinje Hane Sole.

Trijumf 30-godišnjakinje iz Beruma stigao je posle sjajnog gađanja (deset od deset) i zahvaljujući dovoljno dobrom trčanju. Ekofova je na ovaj način osvojila drugu zlatnu medalju u Sloveniji (bila deo zlatne miks štafete Norveške), a čak osmu u karijeri, pa je po broju najsjajnijih odličja izbila na deveto mesto u istoriji Svetskih šampionata.

Podsetićemo i to da je Tiril već osvojila svetsko zlato u sprintu, na SP 2016. godine u Oslu.

Srebrna Ševalije-Buše, koja je u petak proslavila 28. rođendan, osvajanjem drugog mesta ostvarila je najveći uspeh u karijeri. S obzirom na promašaj (kazneni krug) u drugoj seriji gađanja, utisak je da je devojka iz okoline Grenobla propustila šansu da osvoji svetsku titulu.

Do bronze je, pomalo senzacionalno, stigla Beloruskinja Gana Sola (24), koja je u dosadašnjoj karijeri imala samo jedno četvrto mesto na trkama Svetskog kupa, i to u prošloj sezoni, u Rupoldingu.

U prvih deset plasirale su se i Nemica Deniz Herman, koja je sa jednim promašajem ostala bez bronze za osam sekundi. Petoplasirana Italijanka Liza Vitoci (bez promašaja) imala je 37 sekundi zaostatka, dok je šesto mesto pripalo, sada već bivšoj svetskoj prvakinji u ovoj disciplini, Norvežanki Marte Olsbu Rojseland. Imala je dva promašaja i 43 sekundi u plusu.

Lena Heki iz Švajcarske osvojila je sedmo mesto (+49 sek), osmoplasirana je bila Franciska Projs iz Nemačke (+50), a devetoplasirana Austrijanka Liza Tereza Hauzer (+50). Top 10 upotpunila je Šveđanka Hana Ojberg sa 58 sekundi zaostatka.

U nedelju su na programu potere, od 13.15 časova muška na 12,5 kilometara, a od 15.30 ženska na 10 kilometara.