Za istoriju: Neprjajeva osvojila Tur de ski

Zimski sportovi 4. jan. 202214:10 > 14:15
Millo Moravski/Agence Zoom/Getty Images

Natalija Neprjajeva postala je prva ruska skijašica koja je osvojila Tur de ski. U poslednjoj trci 16. izdanja takmičenja slavila je Norvežanka Hejdi Veng, koja je zauzela treće mesto u konačnom poretku takmičenja.

Neprjajeva je trku masovnog starta na 10 kilometara u Val di Fjemu završila na četvrtoj poziciji, što joj je bilo dovoljno da zadrži prvo mesto u generalnom plasmanu i osvoji titulu na 16. izdanju Tur de skija. Postala je prva Ruskinja koja je trijumfovala u ovom takmičenju.

Pobedu u utorak zabeležila je Hejdi Veng, sa vremenom 35:41.2. To je njen prvi trijumf ove sezone, ukupno 13. u karijeri u Svetskom kupu. Iza nje su kroz cilj prošle Šveđanka Eba Anderson (+7.0) i Francuskinja Delfin Klodel (+28.5).

U konačnom poretku Tur de skija iza Neprjajeve su završile Anderson i Veng.

U plasmanu Svetskog kupa u kros kantriju vodeću poziciju je preuzela Neprjajeva sa 845 poena, iza nje je Anderson sa 648.

Takmičenje se nastavlja 14. januara u Francuskoj trkom sprinta.